באטמן: ליל כל הקדושים הארוך

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
באטמן: ליל כל הקדושים הארוך
Batman: The Long Halloween
כריכת האוגדן Batman: The Long Halloween, אמנות מאת טים סייל.
כריכת האוגדן Batman: The Long Halloween, אמנות מאת טים סייל.
מידע קומיקס
יוצר ג'ף לואב (כתיבה)
טים סייל (איור)
סוגה גיבור-על
תקופת פרסום מקורית דצמבר 1996 – דצמבר 1997 (כשנה)
סינדיקציה DC קומיקס
מסת"ב מסת"ב 1-4012-1282-4
ארץ מקור ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
מוציא לאור DC קומיקס עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר החוברות 13
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

באטמן: ליל כל הקדושים הארוךאנגלית: Batman: The Long Halloween) היא מיני סדרה בת 13 חוברות בכתיבתו של ג'ף לוב ובאיורו של טים סייל אשר הופיעה בחוברות הקומיקס באטמן ופורסמה בין דצמבר 1996 לדצמבר 1997 על ידי חברת DC קומיקס. המיני סדרה הושפעה על ידי שלוש חוברות ספיישל שפורסמו בכותרי "באטמן: אגדות האביר האפל". הצלחת המיני סדרה הובילה את לוב וסייל לפרסם את ההמשכים "באטמן: ניצחון אפל" ו"קאטוומן ברומא".

עלילת המיני סדרה מתרחשת במהלך שנותיו הראשונות של באטמן כלוחם בפשע, כאשר רוצח מסתורי בשם הולידיי ("יום חג") הורג אנשים בעת חגים, אחד בכל חודש. באטמן חוקר את המקרה יחד עם המפקח גורדון והתובע המחוזי הארווי דנט מתוך מטרה למצוא את הרוצח בטרם יגבה את קורבנו הבא. מאורעות הסיפור מקושרים גם לנסיבות הפיכתו של דנט לדו-פרצוף.

מבחינת המשכיות, העלילה ממשיכה את עלילת "באטמן: שנה ראשונה". במהלכה, גלריית הנבלים של באטמן הופכת מחבורת גנגסטרים פשוטה לקבוצת נבלי-על. כמו כן, היא מביאה את סיפור מקורו של דו-פרצוף.

"ליל כל הקדושים הארוך" היה לאחד משלושת הקומיקסים שהשפיעו על יצירת סרט הלייב אקשן "באטמן מתחיל" משנת 2005. בנוסף, סרט ההמשך "האביר האפל" לקח מספר אלמנטים מהסיפור, גם הוא שימש כהשראה עבור הסרט "באטמן" בבימויו של מאט ריבס שיצא לאקרנים בשנת 2022. כמו כן, עובד לסרט אנימציה דו-חלקי באותו השם, שיצאו במהלך קיץ 2021.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העלילה מתחילה בחודש יוני, כאשר במהלך חתונה, ראש המאפיה קרמיין "הרומאי" פלקונה מנסה ללחוץ על ברוס ויין לעזור בהלבנת כספים, וברוס מסרב. הוא עוזב את המסיבה עם סלינה קייל, אך מוצא את התובע המחוזי הארווי דנט חבול ומוכה, לאחר שחברי כנופיית המאפיה של פלקונה הרביצו לו. הוא עוזר לו להתעשת ומחליט לעזוב לבדו.

בתור באטמן, ויין חוקר את הפנטהאוז של פלקונה. הוא נתקל בקאטוומן, שנמלטת ממנו. הוא יוצא בעקבותיה אך מסיים את המרדף בעקבות סמל העטלף, שמבליח את החשיכה. המפקח גורדון והארווי דנט קראו לו, והשלושה עורכים ביניהם הסכם לסיים את שלטונו של פלקונה אפילו במחיר כיפוף החוקים. לאחר מכן, ברוס מתנגד להצעת חבר המנהלים של בנק גות'אם סיטי לקבל את כספו של פלקונה. כאשר טענותיו לא מצליחות לשנות את דעתם, באטמן מבקר אצל מנהל הבנק, ריצ'רד דניאל, ומזהיר אותו שלא לקבל את כספו של פלקונה. בעקבות כך, דניאל מתפטר מתפקידו, וברוס ממלא את מקומו. כחודש לאחר מכן, פלקונה פוקד על אחיינו ג'וני ויטי לטפל בבעיה. בספטמבר, ג'וני מחסל את דניאל בצאתו מהתיאטרון.

בליל כל הקדושים, ג'וני ויטי נורה פעמיים בידי מתנקש לא ידוע בעת רחיצה באמבטיה. הפולש משאיר מאחוריו ג'ק-או-לנטרן ואת כלי הרצח, אקדח בקוטר 0.22 אינץ', כאשר פטמת בקבוק לתינוקות משמשת כמשתיק קול. באותו לילה, דנט, גורדון ובאטמן דנים ברצח, ודנט אומר שאינו מוטרד ממותו של מתנקש מטעם המאפיה. באטמן שם לב שקאטוומן מצותתת, והיא מציעה לו את עזרתה לפגוע ברומאי היכן שכואב לו - בכספו. המידע של קאטוומן מוביל את באטמן ואת דנט למחסן שבו פלקונה מחביא 20 מיליון דולר במזומנים. יחדיו, הם מציתים את המחסן ומשמידים את הכסף. דנט חוזר לביתו ופצצה מתפוצצת. הוא ואשתו גילדה שורדים את הפיצוץ. למשך חודשים לאחר מכן, בחגים מסוימים, "רוצח החגים" ממשיך לרצוח חברים ממשפחת הפשע פלקונה.

בערב השנה החדשה, באטמן נאלץ להשהות את המשך חקירתו כדי לעצור את הג'וקר מרציחתם של אנשים בכיכר גות'אם באמצעות גז הצחוק שלו. בינתיים, עוזרו החדש של דנט, ורנון פילדס, מחפש בארכיון המשטרתי ומגלה קשר בין קרמיין פלקונה לבין ברוס ויין. ביאכטה של פלקונה במפרץ גות'אם, בנו אלברטו נופל מהסיפון לאחר שנורה בידי רוצח החגים.

הרציחות ממשיכות, וחקירתו של דנט נפסקת בחטף כאשר ברוס ויין נעצר ביום האם. בעבר, תומאס ויין הציל את חייו של פלקונה כאשר הוא נורה, ודנט הסיק מכך שקיים קשר בין שני הבנים. אולם, המשפט שהתרחש לאחר מכן ביום האב הסתיים לטובתו של ברוס משום עדותו של אלפרד שלא קיים כל קשר בין שני הגברים ומשום חוסר ראיות במקרה של תומאס ויין עקב שחיתות משטרתית שהייתה קיימת באותה עת.

באטמן מאתר את איש החידות, שהולידיי חס על חייו באחד באפריל. איש החידות מסביר שהרומאי שכר אותו כדי לגלות מיהו הולידיי, אך בחר שלא להשתמש בשירותיו לאחר שפתרונותיו לא היו לשביעות רצונו. באטמן חושד שהרומאי השאיר את איש החידות בחיים כדי להפיץ את השמועה שהוא מחפש אחר הולידיי.

ביום הולדתו של פלקונה, שחל ב-2 באוגוסט, מארוני הולך להעיד במשפט נגדו. לפני שהוא עולה לדוכן העדים, פילדס נותן לו בקבוק חומצה שנראה כמו תרופה לצרבת. במהלך חקירתו, מארוני משליך את החומצה על הארווי דנט, דבר שמשחית חצי מפניו בצורה מחרידה. דנט מובהל לבית החולים, אך הוא דוקר רופא ונמלט. בינתיים, אמו של ויטי, קרלה, הופכת למטרתו הבאה של הולידיי לאחר שהיא בודקת את תיקי החקירה שלאחר המוות של קורבנותיו.

ביום העבודה, מתגלה שדנט התחבא בביבים של גות'אם למשך חודש. דרכו מצטלבת עם סולומון גרנדי, שתוקף אותו, אך דנט מצליח להדפו ולהרגיעו. בינתיים, גורדון מגיע למסקנה שדנט הוא הולידיי. באטמן מסרב להכיר בעובדה זו, אך גורדון דורש לשמוע את האמת מדנט בעצמו. באטמן חוקר את פלקונה אודות מקום מחבואו של דנט. הרומאי מאשים את באטמן בכך שידע שדנט הוא הולידיי אך עמד מנגד ולא עצר בעדו. לאחר מכן, באטמן מבקש לדעת מקאטוומן מדוע היא כל כך מתעניינת בפלקונה. היא מסרבת לענות ונמלטת מהמקום. או אז, באטמן מנסה לקבל תשובות מפיו של ג'וליאן דיי - איש לוח השנה - שכלוא בארקהם אסיילום. הוא אומר לו שהם יודעים את דבר זהותו של הולידיי אך לא את מקום הימצאו. איש לוח השנה מציע שבהתחשב בעובדה שמדובר ביום חג, הולידיי בדרכו להרוג את מארוני.

באותו לילה, גורדון מעביר את מארוני לתא חדש לבקשתו של באטמן. הולידיי מופיע ויורה במארוני ובשומר ראשו במהלך העברת האסירים. הולידיי מפנה את האקדח לעבר גורדון, שמזהה אותו כאלברטו פלקונה. שומר הראש, שמתגלה כבאטמן, מכה בפלקונה הצעיר בפראות וכמעט הורג אותו. גורדון עוצר אותו, ואלברטו נלקח תחת מעצר ונכלא.

בליל כל הקדושים, כל מטופלי ארקהם למעט איש לוח השנה משוחררים בידי דנט בהתבסס על הטלת מטבע. אותם נמלטים, יחד עם דנט (שכבר הפך לדו-פרצוף) וקאטוומן, אורבים לפלקונה ובתו סופיה בפנטהאוז שלהם. באטמן מתערב, אך אינו מצליח למנוע מדנט מלרצוח את פלקונה. במהלך המהומה, סופיה נופלת מהחלון. דנט נמלט והורג את עוזרו לשעבר ורנון פילדס משום שעזר למארוני לצלק את פניו. מאוחר יותר, דנט מוסר את עצמו לגורדון ולבאטמן. בעודו מובל למעצר, הוא אומר להם כי ישנם שני רוצחי חגים. גורדון ובאטמן דנים בפשר כוונתו לכך, היות שאלברטו כבר הודה ברציחות של הולידיי.

אלברטו מצליח להתחמק מתא הגזים לאחר שהוכרז כלא שפוי ונשלח לארקהם אסיילום, בו הוא חולק תא מקביל לאיש לוח השנה.

בערב חג המולד, גילדה אורזת קופסאות לקראת עזיבתה את גות'אם, אך לפני שהיא עושה זאת, היא לוקחת קופסה לכבשן שבקומת המרתף. היא מתארת לעצמה בקול רם כיצד קראה בתיקי חקירתו של דנט על הסרתם של מספרים סידוריים מאקדחים וכיצד פטמות בקבוקי תינוקות יכולות לשמש כמשתיקי קול. היא מוציאה מתוך הקופסה אקדח בעל קוטר 0.22 אינץ', כובע ומעיל, ומשליכה אותם לכבשן. היא מתוודה כי לקחה על עצמה להתחיל את רציחותיו של הולידיי מתוך מאמץ לסיים את שלטון האימים של הרומאי בגות'אם ולהקל על עבודתו של דנט. היא מאמינה כי דנט לקח על עצמו את האשם ברציחות ערב השנה החדשה וכי אלברטו משקר למשטרה בעדותו. היא גם אומרת שהיא יודעת שדנט יחלים בסופו של דבר והשניים יתפייסו, משום שהיא מאמינה בו.

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדיעה הרווחת לגבי "ליל כל הקדושים הארוך" הייתה בעיקרה חיובית. הילרי גולדשטיין מ-IGN שיבחה את סיפורו של לוב באומרה כי "זוהי כתיבה מהוקצעת, אינטליגנטית וסוחפת שאינה בוגדת באופיין של הדמויות". נוסף על כך היא מוסיפה ש"הוא משלב בין חייהם של ברוס ויין ובאטמן ומדגים בצורה גאונית את קשר האחווה בין באטמן, גורדון והתובע המחוזי דנט"[1]. בנוסף, גולדשטיין כללה את הסיפור במקום הרביעי ברשימת 25 הרומנים הגרפים הגדולים של באטמן[2].

חנות הספרים "Forbidden Planet" מיקמה את האוגדן במקום ה-44 ברשימת 50 הרומנים הגרפיים הטובים ביותר שלה.[3]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

DC קומיקס
דמויות
סופרמן ג'ימי אולסןפרי וייטלאנה לאנגלויס לייןסופרבוי (קון-אל)סופרגירלסטילבלאדספורטביזארוברייניאקגנרל זודדומסדייהמכחידלקס לות'רמונגולמטאלומיסטר מיקסזפיטליקסופרבוי פרייםסייבורג סופרמן
באטמן
(דמויותסיפורים)
באטגירלבאטוומןג'יימס גורדוןדיק גרייסוןהציידתדמיאן וייןאלפרד פניוורת'קסנדרה קייןנייטווינגספוילרעזראלקאטוומןרוביןרובין האדוםאדם-עטלףאיש החידותאנרכיהבייןדדשוטדו-פרצוףהארלי קוויןהאשהברדס האדוםהג'וקרהדחלילהכובען המטורףהמסיכה השחורההפינגוויןהפיתוםמיסטר פריזסולומון גרנדיהוגו סטריינג'פויזן אייביפיירפלייפני חימרקילר קרוקראס-אל-גולהבאטמן שצוחק
וונדר וומן אנטיופההיפוליטההרקולסוונדר גירלסטיב טרבורדונה טרויאטה קנדיארסמקסוול לורדסירסיצ'יטה
גרין לנטרן
(הספקטרום הרגשי)
אבין סוראיוןאריסיהסיימון באזהאל ג'ורדןג'יידגאי גרדנרחיל הפקחים הירוקיםחיל הפקחים הכחוליםג'ון סטוארטאלן סקוטקרול פריסקילווגקייל ריינרשומרי היקוםאטרוסיטוסהקטור האמונדהיד השחורהחיל הפקחים האדומיםלארפליזנקרוןסינסטרופאראלקסקרונהשבט אינדיגו
פלאש בארט אלןבארי אלןג'יי גאריקוולי וסטמקס מרקוריג'סי צ'יימברסג'וני קוויקאברה קדברהאשף האוויראינרציהגורילה גרודגל חוםדוקטור אלכימיההחלילןזוםטופטריקסטרמאסטר המראותפרופסור זוםקפטן בומרנגקפטן קור
אקוומן אטלנהאקווגירלאקוולאדמירהאדון האוקיינוסאוכל נבלותאורקהמנטה שחורהסירנהקינג שארק
החץ הירוק מיה דירדןקונור הוקהקנרית השחורהרוי הרפרקונסטנטין דרייקוןהרוזן ורטיגומרליןאדי פיירסשאדו
קפטן מארוול מרי מארוולקפטן מארוול הבןאדם השחורסובק
האלים החדשים אוריוןביג ברדהמיסטר מיראקלגלוריוס גודפריגראני גודנסדארקסיידדווילאנסדסאדמטרוןסטפנוולףפראדמונים (עולם רביעיניו ג'נסיסהמקורקופסת אםמשוואת אנטי-חייםאפוקוליפס)
שונות אטוםאיש השעהאייקוןאנמי אייסבוסטר גולדבושידוביסט בויברק שחורג'ונה הקסג'ון קונסטנטיןדוקטור מידנייטדוקטור פייתהוקגירלהוקמןהחיפושית הכחולההחרק האורבהיצור מן הביצההנץ והיונההספקטרהצייד ממאדיםהשאלהוייבויילדקאטזטאנהחלוםמכשפתמיסטר טריפיקסאנדמןסטארפיירסייבורגפיירסטורםקטאנהראבאג'ררייבןריק פלאגשרףאל דיאבלואמנדה וולרדת'סטרוקונדל סאבאג'לובוסטפנוולףפיסמייקרפלסטיקקילר פרוסט
קבוצות-על
אאוטסיידרסהטיטאנים הצעיריםחברת הצדק של אמריקהחיותיחידת המתאבדיםלגיון גיבורי-העלליגת הצדק (דמויות)ליגת הצדק האפלסיירת האבדוןציפורי הטרףשאדופאקטWatchmen (יקום חלופי)
אירועים ביקום DC
שנות ה-30 קומיקס בלשים (מרץ 1937) • אקשן קומיקס מס' 1 (אפריל 1938)
שנות ה-80 המשבר בעולמות האינסופיים (אפריל 1985) • האביר האפל חוזר (פברואר 1986) • סופרמן: מה קרה לאיש המחר? (ספטמבר 1986) • באטמן: שנה ראשונה (פברואר 1987) • החץ הירוק: ציידי הקשת הארוכה (אוגוסט 1987) • בנו של השד (נובמבר 1987) • הבדיחה ההורגת (מרץ 1988) • מוות במשפחה (דצמבר 1988) • שחר הברקת (דצמבר 1989)
שנות ה-90 מותו של סופרמן (אפריל 1993) • נפילתו של אביר (אפריל 1993) • דמדומי הברקת (ינואר 1994) • שעת אפס: משבר בזמן (ספטמבר 1994) • די.סי. נגד מארוול (אפריל 1996) • קץ הממלכה (מאי 1996) • הלילה האחרון (נובמבר 1996) • ליל כל הקדושים הארוך (דצמבר 1996) • שטח הפקר (מרץ 1999)
2000–2009 החץ הירוק: אשפת חיצים (אפריל 2001) • האש (אוקטובר 2002) • הבן האדום (יוני 2003) • זכות מלידה (ספטמבר 2003) • ליגת הצדק/האוונג'רס (ספטמבר 2003) • משבר זהות (יוני 2004) • גרין לנטרן: לידה מחדש (דצמבר 2004) • האיש הצוחק (פברואר 2005) • פשעי מלחמה (אוגוסט 2005) • המשבר האינסופי (דצמבר 2005) • להתמודד עם הפרצוף (מאי 2006) • מלחמת חיל סינסטרו (אוגוסט 2007) • החץ הירוק: שנה ראשונה (ספטמבר 2007) • המשבר האחרון (יולי 2008) • סאגת ניו קריפטון (דצמבר 2008) • הקרב על הברדס (מרץ 2009) • פלאש: לידה מחדש (אפריל 2009) • הלילה האפל ביותר (יוני 2009)
2010–2019 היום הבהיר ביותר (מאי 2010) • שובו של ברוס ויין (מאי 2010) • מלחמת הפקחים הירוקים (מרץ 2011) • פלאשפוינט (מאי 2011) • מות המשפחה (אוקטובר 2012) • התכנסות (אפריל 2015) • מלחמת רובין (דצמבר 2015) • לילות אפלים: מתכת (יוני 2017) • שעון יום הדין (נובמבר 2017)
ורטיגו
הלבלייזרWE3 ‏• Y: האיש האחרוןוי פור ונדטהטרנסמטרופוליטןסנדמן (הנצחייםחלוםלוציפרהקורינתי)פייבלספריצ'ר
עיבודים למדיות נוספות
אנימציה
סרטים ארוכים באטמן נגד דרקולהבאטמן נגד צבי הנינג'ההסיפור של באטמןסרט לגו באטמןהטיטאנים: צרות בטוקיוכוח הטיטאנים! חיים בסרטכוח הטיטאנים נגד הטיטאנים הצעיריםליגת DC סופר-פטס
הסרטים המקוריים של DC באטמן: האביר האפל חוזרבאטמן: הבדיחה ההורגתבאטמן: ליל כל הקדושים הארוך - חלק 1באטמן: ליל כל הקדושים הארוך - חלק 2באטמן: מתחת לברדס האדוםבנו של באטמןבאטמן נגד רוביןבאטמן: דם רעבאטמן: האשמותו של סופרמןסופרמן: הבן האדוםוונדר וומןוונדר וומן: השושלת ממשיכהליגת הצדק: מלחמהאי צדק
סדרות טלוויזיה הבאטמןגרין לנטרן: סדרת האנימציההטיטאניםכוח הטיטאנים! • ליגת הצדק - הדור הבאהארלי קווין
סדרות רשת ליגת הצדק בפעולהויקסןלוחמי החופש: הריי
סדרות וסרטים קשורים באטמן - הסדרה המצוירתסופרמן: סדרת האנימציהבאטמן: הדור הבאליגת הצדק: סדרת האנימציהבאטמן: מסכת התעתועיםבאטמן ומיסטר פריז: מתחת לאפסבאטמן הדור הבא: שובו של הג'וקר
לייב אקשן
סרטי קולנוע באטמן (1966)סופרמןסופרמן 2סופרמן 2 (הגרסה של ריצ'רד דונר)סופרמן 3סופרמן 4: השאיפה לשלוםסופרגירלהיצור מן הביצהחזרתו של היצור מן הביצהסופרמן חוזרבאטמן (1989)באטמן חוזרסטילבאטמן לנצחבאטמן ורוביןאישה חתולבאטמן מתחילהאביר האפלעלייתו של האביר האפלג'ונה הקסהמפסידניםגרין לנטרןהשומריםונדטהקונסטנטיןג'וקרבאטמן (2022)
היקום הקולנועי של DC איש הפלדהבאטמן נגד סופרמן: שחר הצדקוונדר וומןוונדר וומן 1984ליגת הצדקליגת הצדק (גרסת סניידר)יחידת המתאבדים (2016)יחידת המתאבדים (2021)ציפורי הטרף: והארלי קווין המהממתשהאזאםבלאק אדםשהאזאם! 2: זעם האליםאקוומןאקוומן והממלכה האבודההפלאשפיסמייקר
סדרות טלוויזיה סודותיה של איזיסאשת חילבאטמןהיצור מן הביצההברקלויס וקלארק: הרפתקאותיו החדשות של סופרמןמורשת העטלףאיי זומביגות'האםקונסטנטיןהחץהפלאשסופרגירלאגדות המחרברק שחורבאטוומןסופרמן ולויסטיטאניםסיירת האבדוןהיצור מן הביצהפניוורת'Y: האיש האחרוןסנדמן
כותבים ומאיירים: אד בניסאד ברובייקרג'ף ג'ונסאית'ן ואן סקייברמארק ויידג'ף לואבג'ף למיראלן מורגרנט מוריסוןפרנק מילרטוד מקפרלןפביאן ניצ'זהג'רי סיגלגייל סימוןגרדנר פוקסביל פינגרבוב קייןג'ו שוסטר