בור מים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף באר ובור מים)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בור מים בשכונת בית דוד בירושלים, מראה אופייני לשכונות חצר
אין הבור מתמלא מחולייתו. חוליית בור.

בור מים הוא בור שנחצב למטרות איסוף ואגירת מי נגר עילי (מי גשמים בעיקר) ושפיכת מים מנחלים. בספר דבר הימים[1] מסופר על פעולות הבניה של עוזיהו, כולל בניית בורות המים במדבר: "וַיִּבֶן עֻזִּיָּהוּ מִגְדָּלִים בִּירוּשָׁלִַם עַל שַׁעַר הַפִּנָּה וְעַל שַׁעַר הַגַּיְא וְעַל הַמִּקְצוֹעַ וַיְחַזְּקֵם. וַיִּבֶן מִגְדָּלִים בַּמִּדְבָּר וַיַּחְצֹב בֹּרוֹת רַבִּים"

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לרוב לבורות מים צורת פעמון, או אגס: יש להם פתח צר (שנקרא צוואר הבור) ובסיס רחב יותר. היות שבורות מים ניזונים מנגר עילי, לרוב נחפרות תעלות ניקוז אזוריות המגדילות את שטח הניקוז של הבור ומגיעות לבסוף לפתח הבור, ובזאת תורמות לתפוקתו. הפתח הצר מאט את קצב התאדות המים, ולרוב קירות הבור מסוידים מבפנים - מה שמונע איבוד מים מיותר.

ביחס לבאר מים הממוקמת במקומות נמוכים (כך שמלכתחילה קרובה יותר למי התהום - מקור מימיה), בור המים ממוקם במקומות גבוהים יותר (כך שיש פחות סחף).

בורות מים בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביער בארי בנגב נמצאים מספר בורות מים מהתקופה הביזנטית. הבורות נבנו בתוך הקרקע בצורת פעמון. עם השנים האדמה מסביבם נסחפה בשיטפונות והביאה לחשיפתם.

בשל האקלים המדברי והטופוגרפיה ההררית באזור דרום הר חברון נפוצים בורות מים רבים כאמצעי לאגירת מי גשמים לטובת השקיית הצאן.

פתגמים הקשורים לבור מים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אין הבור מתמלא מחולייתו[2] - הבור אינו יכול להתמלא רק מהגשמים היורדים אל תוך פתח הבור (האבן הנקובה המונחת על פתח הבור נקראת "חוליה") אלא ממי גשם הזורמים על פני הסלע ומתנקזים לפי הבור. הכוונה היא שאין האדם יכול לספק את כל צרכיו בעצמו מבלי להזדקק לעזרת אחרים. למשל: "לשם שינוי מבנה הארגון כדאי לגייס מומחים חיצוניים כי אין הבור מתמלא מחולייתו".
  • בור סוד שאינו מאבד טיפה[3] - הבור אטום (מסויד) מבפנים ולכן שומר על המים שבתוכו. בור שבור לא מצליח לאגור מים. הנמשל: מים משולים לזיכרון או חכמה. על אדם חכם בעל זיכרון טוב ייאמר שהוא כמו בור סוד.
  • בור ששתית ממנו אל תזרוק בו אבן[4] - אל תהיה כפוי טובה ואל תגמול טובה ברעה כשם שלא מגיע לקירות בור שהרווה אותך להיסדק על ידך.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]