בבילון 5 - עלילות הסדרה והסרטים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

עונות הסדרה בבילון 5 והסרטים
1993–2007
Babylon 5 1994 logo.svg

לפי סדר כרונולוגי:
2245-48 • בהתחלה (סרט ראשון)*
2256 • הקמתה של תחנת בבילון 5
2257 • ההתאספות (פיילוט)
2258 • אותות וסימנים לבאות (עונה 1)
2259 • ביאת הצללים (עונה 2)
2260 • נקודת האל-חזור (עונה 3)
2261 • ללא כניעה, ללא נסיגה (עונה 4)**
2261 • החלל השלישי (סרט שני)***
2262 • גלגל האש (עונה 5)
2263 • נהר הנשמות (סרט שלישי)
2265 • אגדת הסיירים (סרט חמישי)
2266 • קריאה לנשק (סרט רביעי)
2267 • קרוסייד (סדרת ספין-אוף)
2271 • הסיפורים האבודים - קולות בחשיכה
2278 • בהתחלה (סרט ראשון)*
2281 • השמדתה של תחנת בבילון 5

* סיפור המסגרת מתרחש בשנת 2278.
** הפרק האחרון של העונה מתאר אירועים שקרו החל משנת 2362 והלאה.
*** הסיפור מתרחש בין שתי המלחמות בעונה 4.
הפרק האחרון של הסדרה מתרחש בשנת 2281.

חמש העונות של סדרת הטלוויזיה בבילון 5 מתייחסות כל אחת ישירות לשנה בה מתרחשים האירועים. כל עונה נושאת שם מרכזי לפי הפרק העיקרי שבה.

כאשר הסדרה מתחילה, התחנה מקבלת את פניהם של מספר שגרירים מגזעים שונים בגלקסיה. כדור הארץ כמעט ושרד מלחמה בשוגג עם המינברים העוצמתיים, אשר למרות עליונותם הטכנולוגית, נכנעו באופן מסתורי בדיוק לפני השמדת גזע בני האדם (באירוע שתואר כמלחמת "הקרב על הקו"). בתחילת הסדרה פורץ סכסוך בין גזע הנארנים לסנטאורים, ולאורך העונות מתפתח איום חדש על הגלקסיה כאשר גזע הצללים מתעורר משנתו רבת השנים, והגזעים השונים נאלצים ללחום בו בעזרתם של הוורלונים. בנוסף, מובא האיום מבית - שלטונו הרודני של הנשיא קלארק בכדור הארץ ולחימתה של תחנת בבילון 5 מלחמת אזרחים נגד הממשל העריץ אותו הוא מנהיג.

כמו כן, סרטי בבילון 5 שיצאו לאחר תום הסדרה, הרחיבו את קצוות העלילה שנותרו פתוחים בסדרה.

עונה ראשונה - אותות וסימנים לבאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך שנת 2258, קומנדר סינקלייר ממונה על פיקוד התחנה. רוב העלילה בעונה זו מתמקדת בגילויו של סינקלייר כי הייתה זו לכידתו בשבי שהביאה לכניעת המינברים במלחמת "הקרב על הקו", אולם הסיבה לכך נותרה תעלומה. עם התפתחות העלילה מתגלה כי דלן היא חברה במועצה האפורה המינברית, ולקראת סוף השנה היא מתחילה לעבור תהליך לשינוי צורה מתוך תקווה לגשר בצורה טובה יותר בין בני האדם למינברים.

העונה עוסקת גם בחירחורי מלחמה מתמשכים בין הסנטאורים לנארנים ומתגלים קורותיה של תחנת החלל האבודה בבילון 4, כאשר הצוות נתקל בעיוות רצף הזמן. השנה מסתיימת בהתנקשות בחייו של נשיא כדור הארץ סנטיאגו, והסלמה במתחים בין הסנטאורים לנארנים, לאחר שמאחז נארני הושמד כליל בידי צד שלישי מסתורי. קומנדר סינקלייר נשלח במפתיע חזרה לכדור הארץ.

עונה שנייה - ביאת הצללים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת שנת 2259, קפטן ג'ון שרידן מחליף את סינקלייר כמושלה הצבאי של התחנה. הוא וצוות התחנה מגלים שההתנקשות בנשיא סנטיאגו תוכננה בידי סגן הנשיא קלארק (שעלה לנשיאות). פורץ קונפליקטט בין צוות התחנה לבין 'חיל הטלפתים', ארגון אוטוקרטי שמבקש לשלוט בכל הטלפתים. קומנדר איבנובה, השנייה בשרשרת הפיקוד בתחנה, היא טלפתית רדומה שברחה מרישום החיל.

הצללים, גזע עתיק ורב עוצמה שרק התעורר מתרדמתו, מתגלים כעומדים מאחורי שורה של אירועים מדאיגים ומסתוריים, כמו למשל התקפת המאחז הנארני בסוף העונה הקודמת. השגריר הסנטאורי לונדו מולארי שוכר את שירותם - ללא ידיעתו - לצורך עזרה בוויכוחים טריטוריאליים כנגד הנארנים. לאחר שמלחמה כוללת פורצת, הסנטאורים כובשים את עולם הבית של הנארנים בעזרת פצצות עומק, נשק להשמדה המונית. בנוסף, מאבק כוח פורץ בינות הסנטאורים לאחר שהקיסר מת. לקראת סוף השנה, משטרו של קלארק מתחיל להראות סימני רודנות, בכך שמונע את זכות חופש הביטוי ומקים בין היתר את "משמר הלילה" בתחנה, ארגון פנימי שמטרתו מתן דיווחים שוטפים לממשל הארץ על הנעשה בתחנה. הוורלונים מתגלים להיות בסיסן של אגדות על מלאכים מעולמות שונים, וכן אויבים עתיקים של הצללים. הם מגייסים את שרידן וצוותו למאבק נגד הצללים.

עונה שלישית - נקודת האל-חזור[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2260, חיל הטלפתים והנשיא קלארק - אשר ממשלו גילה חללית צללים קבורה במערכת הכוכבים של הארץ - מתחילים להשתמש בטכנולוגיה לתועלתם המשותפת. משטרו של קלארק הופך ליותר ויותר טוטליטרי וקסנופובי, ומשתמש בתקרית צבאית כאמתלא להכרזה על משטר צבאי. הדבר מצית מלחמה לעצמאות במושבת החלל במאדים, אשר הייתה ביחסים מתוחים ארוכים עם הארץ. תחנת בבילון 5 מכריזה גם היא על עצמאות מהארץ. בתגובה, שולח ממשל הארץ כוחות לנטרול התחנה.

לונדו מנסה לפרק את השותפות המפוקפקת עם מר מורדן, סוכנם של הצללים, אך ללא הועיל. זה האחרון מבטיח את המשך שיתוף הפעולה של לונדו עמו באמצעות ארגון רציחתה של פילגשו. מתגלה כי הגורם לטלפתיה אנושית היא תוצר הנדסה גנטית של הוורלונים, וכי ספינות הצללים פגיעות להתקפות טלפתיות. שרידן מתגרה בשגריר הוורלונים, קוש, על מנת שיתערב במלחמת הצללים. בסופו של דבר, גורמת התערבותו של שרידן למותו של קוש.

אשתו של שרידן, אנה, נחשבה עד כה למי שמתה בידי הצללים. בעונה זו היא חוזרת לחיים ומבקשת מבעלה לבוא איתה לזא'הדום, עולם הבית של הצללים. חרף כל האזהרות, חרף הידיעה שאף אדם חי לא חזר מזא'הדום, נענה שרידן לבקשתה. בסוף העונה משמיד שרידן את עיר הצללים הגדולה על ידי פיצוץ גרעיני ונראה צונח לתוך תהום, כאשר לא ברור מה עלה בגורלו. (בספר "The Shadow Within" מוסבר כי אנה, למעשה, עובדת עבור הצללים.)

בעונה זו מובאים שני פרקים המסבירים את גורלו של סינקלייר ואת המסתורין האופף את קורות תחנת בבילון 4[1]. מסתבר, שסינקלייר הוא לא אחר מאשר ויילן, הקדוש המינברי.

עונה רביעית - ללא כניעה, ללא נסיגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2261 הוורלונים מצטרפים למלחמת הצללים, אך מתחילים להשמיד עולמות שלמים שלטענתם נוגעו בידי הצללים. דבר זה מביא את צוות בבילון 5 לגיוסם של הגזעים העתיקים האחרים, "הראשונים", בניסיון להדוף את הצללים ואת הוורלונים. שרידן חוזר באופן מסתורי, כשהוא מלווה בישות מסתורית לא פחות בשם לוריין, ומלכד את הגזעים הצעירים כנגד הצללים והוורלונים. ג'קאר ולונדו משתפים פעולה בלית ברירה לאחר שהקיסר הסנטאורי נתקף בשגעון אלוהות ועושה עסקים עם הצללים.

בעזרתו של גריבלדי - וללא רצונו - מגלה בסטר, ראש 'חיל הטלפתים', מזימה לחיסול החיל בידי מורדים. בעקבות כך, גריבלדי נשבע לרדוף אחר בסטר (עלילה שסופה בספר השלישי בטרילוגיית חיל הטלפתים).

עולם הבית של המינברים, מינבר, נאחז במלחמת אזרחים לאחר חילוקי דעות בין הכתות. תחנת בבילון 5 מנהיגה מלחמת אזרחים כנגד שלטונו הרודני של הנשיא קלארק. הדבר מביא להתאבדותו של הנשיא קלארק והשבת משטר של שלום, תוך הענקת עצמאות מלאה למושבת מאדים. ג'ון שרידן מואשם בניסיון הפיכה צבאית ומסכים לרדת מתפקידו, רק כדי להפוך לנשיא "הברית הבין-כוכבית" החדשה של כלל הגזעים הצעירים, ולהמשיך את הנהגת הסיירים, שפועלים כמשכיני שלום בין-גלקטי.

מהלך האירועים לאורך 100, 500, 1000 ומליון השנים לתוך העתיד מתגלים, בהם ההשלכות הפוליטיות למלחמת האזרחים של שנת 2261, מלחמה גרעינית על כדור הארץ בהתערבותו של משטר רודני חדש, נפילת הארץ לכדי חברה קדם-תעשייתית, והתפתחותם הסופית של בני האדם לישויות אנרגיה בדומה לגזעי 'הראשונים', שלאחריו השמש דועכת.

עונה חמישית - גלגל האש[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2262, קפטן אליזבת לוקלי מקבלת פיקוד על תחנת בבילון 5, כעת כששרידן התמנה לנשיא "הברית הבין-כוכבית". תפקיד התחנה כמקום מקלט גובר כאשר קבוצת טלפתים עריקים מחפשים מחסה מ'חיל הטלפתים' הרודף אותם. מניפולציה גנטית של הוורלונים מתגלה כאחראית להתפתחותם של הטלפתים.

ג'קאר, שגריר הנארנים לשעבר, הופך בעל כורחו למנהיג רוחני לאחר שכתב ספר התגלות במהלך מלחמת הצללים. ה'דראק', בני בריתם של הצללים, משתלטים על חצר המלכות הסנטאורי ומאלצים את לונדו מולארי לעשות כדבריהם ולהפנות את הברית הבין-כוכבית נגדו.

שרידן ודלן מתחתנים ועוברים למינבר, כעת בסיס "הברית הבין-כוכבית". לאחר 20 שנה, על ערש מותו, שרידן נוסע בפעם האחרונה לבבילון 5, ונאסף בידי 'הראשונים' אל מעבר לגבול החלל המוכר. באשר לתחנת בבילון 5, כתוצאה מחוסר שימוש מתמשך, היא מושמדת בפיצוץ מבוקר.

תקציר הסרטים וסדרת ההמשך[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרק הפיילוט: ההתאספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-22 בפברואר 1993 שודר פרק הפיילוט לסדרה. העלילה עוסקת בניסיון התנקשות בקוש, השגריר הוורלוני שמגיע לתחנה. הטלפתית המסחרית ליטה אלכסנדר מגיעה לתחנה והיא הראשונה לראות את צורתו האמיתית של הוורלוני. כמו כן, מוצגות דמויות השגרירים לראשונה - דלן, לונדו וג'קאר, ובכך נותנים את הטון לאופי הבסיסי של הדמויות. בתחילת 1998 נעשה חידוש לפרק הפיילוט, ובו 14 דקות נוספות וכן פסקול מחודש מאת כריסטופר פרנק.

בבילון 5: בהתחלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט הראשון בסדרה שודר ב-4 בינואר 1998. הסיפור מהווה הקדמה לסדרה, שמתאר את עלילות מלחמת ארץ-מינברים והסיבה לבנייתה של תחנת החלל בבילון. הסיפור מובא לנו בזמן עתיד מנקודת ראותו של לונדו מולארי, כעת קיסר סנטאורי פריים (קו העלילה שנרמז בפרקי War Without End בעונה שלישית), סרט זה מביא את סיפורן של הדמויות המרכזיות לעולם בבילון 5 והנסיבות שהביאו אותן למעמדן הסופי; כיצד טעות אנוש כמעט ודנה את בני האדם לכליון בידי גזע המינברים העוצמתי.

בבילון 5: החלל השלישי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט השני שודר ב-19 ביולי 1998. סרט זה (וכן הבא אחריו) נראה כמנותק מיתר הסרטים, והוא מבוסס על כתביו של הווארד פיליפס לאבקרפט, בעיקר "קריאתו של קת'ולהו". אובייקט חייזרי השוכן במעמקי העל-חלל מתגלה בידי משלחת ארכאולוגית, ומובא לקרבת תחנת בבילון 5. האובייקט מתחיל להשפיע על חלומותיהם של צוות בבילון 5, ועד מהרה משתלט על מעשיהם. ליטה אלכסנדר מגלה כי האובייקט הינו שער קפיצה שמאפשר קפיצה לא לחלל רגיל או לעל-חלל, כי אם לחלל שלישי, והוא נוצר בידי הוורלונים לפני מיליוני שנים מתוך מטרה ליצור קשר עם האלים עצמם. אולם למעשה, החלל השלישי מאוכלס בגזע חייזרי אלים ומסוכן אשר מהווה איום על הוורלונים והראשונים, כאשר בקרב שהתחולל ביניהם, קבוצה של וורלונים שהיו נתונים להשפעת החייזרים שיגרו אותו לעל-חלל בתקווה שיום אחד הוא יופעל מחדש. הפעלתו גורמת לגזע החייזרי לפלוש לחלל הרגיל ולהנחיל מלחמה על הגזעים האחרים. הסרט מתרחש בתקופה שבין מלחמת הצללים השנייה למלחמת האזרחים של ברית הארץ באמצע עונה רביעית, והוא מתמקד בחטא ההיבריס, כאשר האובייקט נוצר בידי הוורלונים מתוך אמונה כי הם שווים בכוחם לאלים.

בבילון 5: נהר הנשמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט השלישי שודר ב-8 בנובמבר 1998, ובדומה לקודמו נראה מנותק מהעלילה המרכזית העוטפת את יקום בבילון 5. סטרצ'ינסקי תמיד רצה לחקור את עולמו הפנימי של צייד הנשמות - ישות חייזרית שהופיעה בפרק אחד בתחילת הסדרה. ציידי הנשמות מהווים איום לגזע המינברים, בכך שהם אוספים את נשמותיהם של מינברים מתים וכולאים אותם בכדורי בדולח.

במרווח הזמן שבין העונה החמישית לבין סדרת ההמשך קרוסייד, ארכאולוג (מגולם על ידי איאן מקשיין) המחפש אחר חיי הנצח מגלה באחת מחפירותיו האחרונות כדור בדולח המכיל נשמות אבודות של גזע נכחד. הוא מגיע לבבילון 5, ועד מהרה מופיע בעקבותיו צייד הנשמות (מגולם על ידי מרטין שין), שטוען כי הכדור נגנב מבני עמו. בעזרתו של הארכאולוג, הנשמות הכלואות בכדור משתחררות וזורעות הרס בתחנה.

בבילון 5: קריאה לנשק[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט הרביעי שודר ב-3 בינואר 1999, והוא סרט מבוא לסדרת ההמשך 'קרוסייד'. סדרת חלומות מוזרים פוקדת את ג'ון שרידן, חלומות הקוראים לו לאגד חבורה למאבק נגד אויב חדש הנקרא 'דראק'. טכנומג בשם גיילן הוא זה שקורא לו, וכשם שהוא מלווה את קפטן גדעון ב'קרוסייד', הוא זה ששובר את מעגל השתיקה של הטכנומגים ועוזר לשרידן. שתי ספינות חלל בטכנולוגיה וורלונית ומינברית מוקמות לראשונה – האחת מהן היא ה'אקסקליבר'. בסרט זה מופיעים לראשונה דורינה נאפיל וגיילן הטכנומג, שתי דמויות דומיננטיות בסדרה 'קרוסייד'.

בבילון 5: אגדת הסיירים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט שודר ב-19 בינואר 2002, והוא נועד להיות פרק המבוא לסדרת המשך חדשה העוסקת בחיל הסיירים. בשנת 2265, ניתן לסייר דייוויד מרטל הפיקוד על הספינה הישנה ליאנדרה, והוא מתבקש ללוות ספינת דיפלומטים, שביניהם ג'קאר. מוצגים כאן לראשונה אויבים עתיקים וחזקים יותר בשם "היד" (The Hand). בסופו של דבר, הרעיון לסדרה לא יצא לפועל והיא בוטלה.

בבילון 5: זיכרון הצללים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרט זה נועד לצאת לראשונה לקולנוע במהלך 2005, אך הפקתו בוטלה. לפי יוצר הסדרה, ג'יי מייקל סטרצ'ינסקי[2], העלילה קשורה לסדרה "קרוסייד", והיא מביאה איום חדש על הגלקסיה כאשר גזע מסתורי מאיים לשחרר לחופשי את טכנולוגיית הצללים. דיאן בייקר, קצינת המודיעין של ממשל הארץ, מנסה לגלות פרטים אודות הקונספירציה. עוזר לה גיילן הטכנומג, שבידיו הופקדה האחריות לשמור שטכנולוגיה זו לא תיפול לידיים לא נכונות.

בבילון 5: הסיפורים האבודים - קולות באפלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתאריך 31 ביולי 2007 שודר הראשון מבין סדרת סרטי מקבץ שתוכננו ליציאה ישירה ב-DVD. בהיותו מעריץ של סדרת אזור הדמדומים, סטרצ'ינסקי הגה את הרעיון לסדרת סרטים שמיועדים לתעד את עוללות הגיבורים הראשיים ביקום בבילון 5, כאשר שלושה תסריטים כבר נכתבו, העוסקים בדמויותיהם של שרידן, קפטן לוקלי, גיילן ומייקל גריבלדי. 'קולות באפלה' מתרחש בשנת 2272, כשעלילה ראשונה מתמקדת בג'ון שרידן אשר נמצא בדרכו לתחנה לחגיגות העשור לייסודה של הברית הבין-כוכבית. במהלך המסע הוא אוסף בדרך יורש עצר סנטאורי בגבול החלל הסנטאורי ומקבל התראה מגיילן לגבי התפתחויות שעתידות לבוא, לפיהן יורש העצר הצעיר יהיה אחראי לפעולת נקמה עתידית כנגד כדור הארץ, וזאת בעקבות פעולת הברית הבין כוכבית נגד סנטאורי פריים (כפי שנראה בסוף עונה חמישית). עלילה שנייה מתמקדת בקולונל לוקלי הממתינה להגעתו של שרידן ומזמינה כומר מחלל הארץ שיעזור באירוע על טבעי המתרחש בתחנה.

ב-13 ביולי 2008 סטרצ'ינסקי הודיע כי כתוצאה מסירובם של אולפני ההפקה להעלות את התקציב לסרטים הבאים בסדרה, ומתוך ראיה כי הסרט האחרון נוצר בתקציב זעום, אין הוא מעוניין להמשיך בהפקת סרטים זולים בצורה המבזה את זכרה של הסדרה, אלא אם כן יאפשרו לו לביים סרט קולנוע באורך מלא[3].

סדרת ההמשך קרוסייד[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה שודרה מ-9 ביוני 1999 ועד 1 בספטמבר 1999 למשך 13 פרקים, בטרם בוטלה. בהמשך עלילות 'קריאה לנשק', כדור הארץ הודבק במגפה שמתוכננת לפעול לאחר חמש שנים. צוות חדש נאסף כדי לחפש אחר תרופה במרחבי החלל העצומים בראשות קפטן מתיו גדעון בספינת המחקר 'אקסקליבר'. 13 פרקים שודרו כאשר רשת השידור ביטלה את הסדרה עוד לפני ששודרה. קווי עלילה חשובים נרמזו על ידי סטרצ'ינסקי בתסריטים שלא הופקו ובהערות ה-DVD של הסדרה, שהיו מתגלים אילו הסדרה הורשתה להמשיך.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ עלילותיו של סינקלייר בפרק הזמן שבין סוף עונה ראשונה לעונה שלישית מובאות בפרוטרוט בספר "To Dream In The City of Sorrows".
  2. ^ Hollywood North Report, Casting Breakdown for Babylon 5 movie, Robert Falconer, December 15th 2004
  3. ^ Google Gropus, JMS at SDCC - Who's going?, J. Michael Straczinski, July 14th 2008