בודהה (מושג)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פסל בן המאה ה-2 לספירה של הבודהה מאיטריה, על-פי המסורת הבודהיסטית, הבודהה העתיד לבוא

בבודהיזם, המושג בּוּדְהָהסנסקריט: बुद्ध, "זה שהתעורר") מתייחס לאדם שחווה הארה והגיע למצב של נירוואנה. המושג אינו מתייחס לאדם ספציפי, אלא למצב ההארה, על-פי המסורת הבודהיסטית היו רבים שזכו להגיע אליו. בזרם הטהרוואדה, למשל, מונים 28 בודהות, כשהאחרון עד כה (והידוע ביותר) הוא הבודהה סידהרתה גאוטמה, שחי במאה ה-6 לפנה"ס. כאשר מדברים באופן סתמי על "הבודהה", מבלי לציין באיזה בודהה מדובר, הכוונה היא על-פי רוב לבודהה זה.

כדי להפוך לבודהה יש ללכת בדרך המתומנת האצילה וכך לשבור את עשרת הכבלים הגורמים לאדם סבל. אדם שהפך לבודהה מפסיק את גלגול הנשמות שלו ונכנס אל הנירוואנה.

בודהה היה איש בשם סידהארתא. הוא היה בן של מלך בהודו, נאור ואהוב בקהילה שלו. מיד לאחר לידת בנו אשתו מתה והוא פונה לחוזה בכוכבים ושואל אותו מה לעשות עם הילד? מה יהיה איתו? החוזה בכוכבים אומר לו שיש 2 תסריטים וזה תלוי בך: האפשרות הראשונה היא שייהפך להיות המלך הכי גדול שהיה בהודו, שיאחד תחתיו את כל הכפרים ויביא שגשוג וברכה. האפשרות השנייה היא שהוא יגדל להיות החכם הכי גדול בהודו ויביא מזור למכאובים האנושיים. האב היה צריך לבחור למה להפוך את בנו. החכם מסביר לאב שכדי לגדל את בנו למלך עליו למנוע ממנו לראות זקנה חולי ומוות. כך עושה המלך, הוא יוצר מרחב מוגן  עבור בנו עד הגיעו לגיל 20. אביו דואג להשיא לו אישה ונולדים לשניים ילדים. סביב גיל 29 מבקש הנסיך לצאת הארמון, כך הוא עושה ותוך זמן לא ארוך הוא פוגש זקנה, חולי ומוות. סידהארתא נחשף לסבל ושבריריות הקיום האנושי. המראות אליהם נחשף אינם מאפשרים להחזיר את הגלגל לאחור, בייחוד בגלל שמציאות זו נמנעה ממנו לאורך חייו עד עתה., הוא לא יכל לשאת את המראות ומחליט לעזוב את הארמון כדי להתמסר רוחנית כנזיר בודהיסטי. לאחר 6 שנים של מאמצים לבטל את הזיקה הגופנית לעולם, במטרה להגיע לחוויות שמעבר, הוא מגלה כי שאלת הסבל האנושי נותרה בלתי פתורה. הוא פורש מקבוצת הנזירים אליה השתייך ומתבודד מתחת לעץ פיקוס, שם הוא נחשף לחזיון המוביל אותו לעמדה רוחנית מפותחת יותר.  תלמידיו מהעבר מתכנסים סביבו והוא מדווח להם על התעוררותו. הם מבקשים ללמוד ממנו על הדרך להתעוררות והוא מעביר להם את הסוטרות שבמשך שנים רבות הועברו מפה לאוזן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P religion world.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא דת. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.