ברוטיזולאם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף בונדורמין)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ברוטיזולאם
Brotizolam.svg
שם IUPAC
2-Bromo-4-(2-chlorophenyl)-9-methyl-6H-thieno[3,2-f][1,2,4]triazolo[4,3-a][1,4]diazepine
שמות מסחריים בישראל
בונדורמין
ברוטיזולאם טבע
נתונים כימיים
מסה מולרית 393.7
נתונים פרמוקוקינטיים
זמינות ביולוגית 48%-95%
מטבוליזם כבדי
זמן מחצית חיים 4.4 שעות
הפרשה בשתן
בטיחות
מעמד חוקי תרופת מרשם
סיכון לתלות בינוני
דרכי מתן אוראלי
מזהים
מספר CAS 57801-81-7
PubChem 2451
ChemSpider 2357

ברוטיזולאם (Brotizolam) היא תרופה היפנוטית ממשפחת הבנזודיאזפינים. התרופה משווקת בישראל תחת השמות בונדורמין וברוטיזולאם טבע.[1]

פרמקולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברוטיזולאם הוא חומר פוטנטי ביותר, ולכן הוא ניתן בדרך כלל במינונים הנמוכים מחצי מיליגרם. זמן מחצית החיים של הברוטיזולאם הוא בין 3 ל-6 שעות. הספיגה של התרופה בגוף מהירה מאוד, ולאחריה היא מפורקת בכבד לשני מטבוליטים עיקריים שאינם בעלי השפעה פרמקולוגית משמעותית בבני אדם.

שימושים רפואיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לברוטיזולאם השפעה היפנוטית, מרדימה, מרפת שרירים, נוגדת-פרכוס ובמידה פחותה גם נוגדת-חרדה. התרופה משמשת בעיקר לטיפול קצר-טווח (2-4 שבועות) בנדודי שינה חמורים ובהפרעות שינה נוספות, בדרך כלל במינון התחלתי של 0.25 מ"ג או פחות ליום. לתרופה השפעה קצרה יחסית שלא נמשכת בדרך כלל בבוקר שלאחר השימוש, ולכן היא נחשבת עדיפה לטיפול בנדודי שינה על פני תרופות אחרות. במקרים נדירים יותר התרופה משמשת לטיפול בתסמיני חרדה ולהרפיית שרירים והרגעה טרום-ניתוחית.

תופעות לוואי[עריכת קוד מקור | עריכה]

תופעות הלוואי העיקריות של התרופה כוללות ישנוניות, טשטוש בראייה, סחרחורות, כאבי ראש, בלבול ותופעות נוספות שמקורן בדיכוי מערכת העצבים המרכזית. במקרים נדירים יותר ובמינון גבוה השימוש בתרופה עלול לגרום לאטקסיה ולאמנזיה קצרת-טווח.

התמכרות ופיתוח תלות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדומה לשאר התרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים, שימוש לא-נכון, ארוך-טווח או בלתי-מבוקר בברוטיזולאם עלול להוביל לפיתוח סבילות ולהתמכרות לחומר. מסיבה זו לא מקובל להשתמש בברוטיזולאם כטיפול ארוך-טווח והוא ניתן תחת פיקוח רפואי קפדני במהלך תקופת השימוש.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ברוטיזולאם באתר infomed

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.