לדלג לתוכן

בועז טופורובסקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בועז טופורובסקי
לידה 17 ביולי 1980 (בן 44)
ד' באב ה'תש"מ
ראשון לציון, ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ישראלישראל ישראל
השכלה
מפלגה יש עתיד
סיעה יש עתיד, כחול לבן, יש עתיד – תל"ם
חבר הכנסת
5 בפברואר 201331 במרץ 2015
(שנתיים)
30 באפריל 2019 – מכהן
(5 שנים)
כנסות 19, 2125
יושב ראש הקואליציה
9 במאי 202215 בנובמבר 2022
(191 ימים)
תפקידים בולטים נוספים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

בועז טופורובסקי (נולד ב-17 ביולי 1980) הוא חבר הכנסת מסיעת יש עתיד, לשעבר יו"ר הסיעה ומרכז האופוזיציה. טרם כניסתו לפוליטיקה היה יושב ראש התאחדות הסטודנטים בישראל.

הוא בעל תואר ראשון במשפטים וכלכלה ותואר שני במשפטים, מאוניברסיטת תל אביב.[1]

בועז טופורובסקי נולד וגדל בראשון לציון. אחותו הגדולה טלי נהרגה בתאונת דרכים ב-3 במאי 1984 בהיותה בת 14. הוא למד בבית ספר היסודי "חביב". שירת בבסיס של חיל האוויר כמש"ק קידום הכשרות.[2]

פעילות ציבורית

[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם שחרורו מצה"ל החל ללמוד באוניברסיטת תל אביב והפך לפעיל במועצת הסטודנטים למשפטים, באגודת הסטודנטים של האוניברסיטה ובתא הסטודנטים "הדור החדש", המזוהה עם מפלגת העבודה. במהלך לימודיו כיהן במספר תפקידים באגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב וב-2005 נבחר לתפקיד יושב ראש אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב, אותו מילא במשך שנתיים, עד ספטמבר 2007. במהלך כהונתו היה טופורובסקי ממובילי מאבק הסטודנטים נגד הקמת ועדת שוחט לבחינת מערכת ההשכלה הגבוהה ושביתת הסטודנטים הארוכה בתולדות מדינת ישראל.

עם סיום תפקידו כיושב ראש אגודת הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב, כיהן כיועץ בכיר[דרושה הבהרה] לשר הרווחה והשירותים החברתיים, יצחק הרצוג. במסגרת תפקידו זה היה אחראי, מטעם השר, על הטיפול במוסד לביטוח לאומי ועל יחידות הסמך של משרד הרווחה (הרשות לשיקום האסיר, חברת המשקם והקרן למפעלי שיקום)[דרוש מקור].

לאחר התפטרותו של יושב ראש התאחדות הסטודנטים בישראל, איתי שונשיין, עזב טופורובסקי את תפקידו במשרד הרווחה והתמודד על תפקיד יו"ר ההתאחדות. ב-18 במאי 2008 נבחר להחליף את שונשיין בתפקיד היו"ר, וכיהן בתפקיד עד אוקטובר 2010, אז הוחלף על ידי סגנו איציק שמולי. במסגרת כהונתו כיו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, הצליח טופורובסקי לאחד בין ארגוני הסטודנטים השונים ברחבי הארץ ולהביא, בפעם הראשונה לאחר שנים רבות של ניסיונות, להקמתו של ארגון ארצי, יציג ואחיד לכל ארגוני הסטודנטים השונים.[3]

במרץ 2011 מונה למשך שנתיים ליושב ראש דירקטוריון של חברת "איסתא ליינס", שהיא חברה ציבורית בבעלות חלקית של התאחדות הסטודנטים.[4]

פעילות פוליטית

[עריכת קוד מקור | עריכה]

טופורובסקי היה ממקימי תנועת "רוב העיר", אשר התמודדה בתל אביב במסגרת הבחירות לרשויות המקומיות שנערכו בנובמבר 2008 וזכתה בשלושה מושבים במועצת עיריית תל אביב.

בנובמבר 2008 ייסד את "צבר – מפלגת הצעירים של ישראל" במטרה להקים רשות לאומית לקידום צעירים, לתמוך כלכלית בעסקים צעירים באמצעות הקלות והטבות לעצמאיים צעירים וכן לגרום להורדת שכר הלימוד במוסדות להשכלה גבוהה בהתאם לועדת וינוגרד,[5]. הוא עמד בראש רשימת המפלגה, שהתמודדה בבחירות לכנסת ה-18, אך לא עברה את אחוז החסימה.

הכנסת ה-19 וה-21

[עריכת קוד מקור | עריכה]
טופורובסקי, 2011

טופורובסקי היה ממקימי מפלגת "יש עתיד", ונבחר מטעמה לכנסת בשנת 2013 בבחירות לכנסת התשע עשרה לאחר שדורג במיקום ה-18 ברשימת המפלגה בה כיהן כחבר בוועדת כספים ובוועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת וכיו"ר ועדת המשנה לוועדת הכספים בנושא הסדרת הרגולציה לזירות מסחר אלטרנטיביות "פורקסט". במסגרתה, העביר את הסדרת שוק חברות הפורקס בישראל אחרי שנים שהשוק היה פרוץ.[6][7] כמו כן, הקים ועמד בראש השדולה למען הסטודנטים וההשכלה הגבוהה.

בבחירות לכנסת העשרים הוצב במקום ה-14 ברשימת יש עתיד, ולא נבחר לכנסת. לאחר הבחירות מונה לתפקיד ראש מטה השטח של יש עתיד, וכמו כן הוא חבר בהנהלת המפלגה. באותה שנה, במסגרת פרשת אקיוטק, טופורובסקי היה חבר הכנסת היחיד אשר עמד ותמך בנפגעי אקיוטק ואף הוביל את המאבק הציבורי – פרלמנטרי. תמיכתו הובילה את בית המשפט לנקוט בהליכים משפטיים.[8][9]

בבחירות לכנסת העשרים ואחת הוצב במקום ה-13 ברשימת יש עתיד, ולאחר האיחוד עם מפלגת חוסן לישראל מוקם במקום ה-30 ברשימת "כחול לבן" ומונה למנהל מטה השטח של הרשימה, אשר זכתה לכ-35 מנדטים. לאור זאת, הושבע טופורובסקי כחבר כנסת.

הכנסת ה-22 וה-23

[עריכת קוד מקור | עריכה]

במערכות הבחירות לכנסות העשרים ושתיים והעשרים ושלוש הוצב טופורובסקי שוב במקום ה-13 ברשימה והמשיך לנהל את מטה השטח של "כחול לבן". במהלך הכנסת העשרים ושלוש התפצלה "כחול לבן" וטופרובסקי ושאר כחול לבן עברו לסיעת יש עתיד – תל"ם.

בראשית הכנסת העשרים ושלוש נבחר טופורובסקי לעמוד בראש ועדת המשנה למאבק בתאונות הדרכים, מטעם ועדת הכלכלה. הוועדה התכנסה מספר פעמים לדיונים בנושאי בטיחות לרוכבי הדו-גלגלי, מעורבות רכבים כבדים בתאונות דרכים, בטיחות בדרכים בקרבת מוסדות חינוך, קידום תוכנית לאומית רב שנתית במאבק לצמצום הקטל בדרכים ועוד. במהלך הכנסת העשרים ושלוש קידם טופורובסקי תקציבים להתאמת מעקות הבטיחות לרכב דו-גלגלי ורפורמה בהכשרת רוכבי האופנועים. בנוסף, בהובלתו נוספו שלושה תמרורים חדשים בקרבת מוסדות חינוך, להגברת הבטיחות בדרכים.

לקראת הבחירות לכנסת העשרים וארבע בשנת 2021 הוצב במקום ה-12 ברשימת "יש עתיד" לכנסת.[10]

לאחר מערכת הבחירות בה יש עתיד קיבלה את מספר המנדטים השני בגודלו בכנסת והצליחה להקים ממשלת אחדות, מונה טופורובסקי לממלא מקום יו"ר הקואליציה ויו"ר סיעת יש עתיד בכנסת. לאחר פרישת עידית סילמן, מונה על ידי נפתלי בנט ויאיר לפיד לתפקיד יו"ר הקואליציה. בדצמבר 2021, נבחר טופורובסקי לעמוד בשנית כראש ועדת המשנה לקידום הבטיחות בדרכים מטעם ועדת הכלכלה.

לאחר מערכת הבחירות בה יש עתיד קיבלה 24 מנדטים, מונה טופורובסקי ליו״ר סיעת יש עתיד ומרכז האופוזיציה. טופורבסקי אף ימשיך לכהן כראש ועדת המשנה לקידום הבטיחות בדרכים.

חיים אישיים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

סבא רבא שלו הוא יצחק לייב טופורובסקי, ממייסדי ראשון לציון. בועז נשוי לשלי הרמן-טופורובסקי ואב לשלושה.[11] הם מתגוררים בנס ציונה. אשתו, שלי הרמן-טופורובסקי, השתתפה בעונה השלישית של תוכנית המציאות "מאסטר שף" והודחה שישית.[12]

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא בועז טופורובסקי בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 1. ^ חבר הכנסת בועז טופורובסקי - פרטים אישיים, באתר m.knesset.gov.il (ארכיון)
 2. ^ אלון רזניק, ‏בחירות 2015: מה עשו המתמודדים לכנסת בצבא?, באתר ‏מאקו‏, 26 בפברואר 2015
 3. ^ ארגון הסטודנטים הארצי יתאחד עם התאחדות הסטודנטים?, באתר "לימודים אינפו"
 4. ^ יסמין גיל, בועז טופורובסקי מונה ליו"ר דירקטוריון איסתא, באתר כלכליסט, 13 במרץ 2011
 5. ^ מפלגת צבר, באתר nrg
 6. ^ ליטל איסטמטי, ‏ועדת הכספים קבעה: חברות הפורקס יפוקחו בקרוב על-ידי רשות נייירות ערך, באתר גלובס, 3 באוגוסט 2014
 7. ^ אתר למנויים בלבד צבי זרחיה, אחרי שאלפי אנשים הפסידו כסף רב - המסחר בפורקס נכנס לפיקוח, באתר TheMarker‏, 3 באוגוסט 2014
 8. ^ מיכל רז-חיימוביץ', ‏ח"כ טופורובסקי: להקפיא את הליכי ההוצאה לפועל של איקיוטק, באתר גלובס, 3 בנובמבר 2013
 9. ^ אתר למנויים בלבד יסמין גואטה, ח"כ טופורובסקי מבקש לקיים דיון דחוף בכנסת בעקבות מקרה "איקיוטק", באתר TheMarker‏, 24 באוקטובר 2013
 10. ^ רשימת יש עתיד לכנסת ה-24, באתר ועדת הבחירות המרכזית (ארכיון)
 11. ^ בועז טופורובסקי, באתר יש עתיד
 12. ^ ספי קצב, ‏"רק עכשיו אני מבינה כמה לא הייתי מוכנה לפרסום", באתר ‏מאקו‏, 1 בינואר 2014