בזהות בדויה

From ויקיפדיה
Jump to navigation Jump to search
בזהות בדויה
Bezehut Bduya Intro.png
סוגה תיעודי
יוצרים צבי יחזקאלי
אוהד גל–עז
כותבים אוהד גל־עז
בימוי אוהד גל־עז
משתתפים צבי יחזקאלי
פסקול אסף ביטון
ארץ מקור ישראלישראל  ישראל
שפות עברית
ערבית
מספר פרקים 6
הפקה
מפיק רוני מנור
שגית שלום
מפיקים בפועל ירון סורוקה
חברת הפקה מעגלות הפקות
עורכים אייל רון
צלמים שי פוני
אורך פרק 43 דקות
שידור
רשת שידור ערוץ עשר
תקופת שידור מקורית 30 בינואר 2018 – 6 במרץ 2018
קישורים חיצוניים
האתר הרשמי
דף התוכנית ב-IMDb

בזהות בדויה (השם המלא "בזהות בדויה – צבי יחזקאלי בג'יהאד יום הדין"), היא סדרה תיעודית מקורית בת שישה פרקים, שנוצרה על ידי אוהד גל־עוז והעיתונאי צבי יחזקאלי ושודרה בערוץ עשר ב-2018. הסדרה מנסה להתחקות אחרי המנגנון הסודי ושיטת הארגון של האחים המוסלמים בסוריה, טורקיה, אירופה וארצות הברית.

עלילה[edit source | edit]

בעקבות דו"ח סודי שהוגש לממשלת צרפת, על האסלאם הפוליטי, מסתנן צבי יחזקאלי, תוך סיכון חייו, לתוך ארגון האחים המוסלמים המנסה להשליט את דת האסלאם על העולם, ומתעד אותו מבפנים בעזרת מצלמות נסתרות. לשם כך הוא בונה לעצמו זהות בדויה.[1] הוא מסתערב ומאמץ את דמותו של שייח' מוסלמי, חאלד אבו סאלם, עם הכינוי אבו חמזה. בליווי צמוד של אנשי מודיעין, בונים לדמות סיפור כיסוי מלא של סוחר ירדני, מנכ"ל של חברת ייצוא וייבוא היוצא למסע תרומות ועסקים במערב.[2] לפני היציאה למסע, מסתערב מקצועי מלמד אותו על הגייה נכונה של השפה ואיש דת מוסלמי מאבו גוש מלמד אותו כיצד להתפלל נכון במסגד.[3]

הפרק הראשון (שודר ב-30 בינואר 2018) והשני הם בצרפת, שם מנסה יחזקאלי לחשוף את הפנים האמיתיות של הארגון, המנהל לדבריו "ג'יהאד שקט" באמצעים רכים של דעווה וחינוך לאסלאם[4]. כדי להיכנס לתוך הארגון הוא הולך למטה UOIF (אנ') בפריז ומבקש לתרום להם כסף. במהלך הפרק הוא מחפש חנויות ספרים המוכרות הרצאות של מטיפים אסלאמים קיצוניים האסורים למכירה בצרפת וחודר לתפילת יום שישי במסגד.

בפרק השלישי מדלג יחזקאלי בין טורקיה וגרמניה. בטורקיה הוא מראה כיצד הפכה המדינה לדתית ביותר ולמרכז העולמי של האחים המוסלמים, תחת ארדואן, עד שיוסוף אל קרדווי מכנה אותו כחליף האמיתי של זמנו. טורקיה, הכוללת בתוכה כ-3 מיליון פליטי סורים, שולטת על מעבר הפליטים לאירופה, משפיעה עליהם, ומקבלת כסף רב מאירופה כדי שלא יכנסו לתחומה, ויחיו בצורה נאותה. מול זה - מבקר יחזקאלי במסווה של עיתונאי פלסטיני במגורי פליטים מוזנחים החיים במצוקה, בשונה ממה שמראה הממשלה לתקשורת. כמו כן הוא מוציא בקלות, ככל הנראה בגלל העלמת עין מצד הממשל, ברובע הסורי בעיר, דרכון סורי מזויף, ובעזרתו הוא נכנס לגרמניה ומקבל בה מעמד פליט.[5] כמו כן בטורקיה הוא מסתובב כמי שמעוניין לרכוש דירה, ברובע ישן ודתי שרוב תושביו סורים ונכנס למסגד מקומי בליווי איש ביון טורקי. לגרמניה הוא נכנס כאמור עם הדרכון המזויף, תוך שפקיד הסיוע הגרמני מטעם הממשלה, עזתי במקור, מסביר לו שעליו להבריח את משפחתו למדינה, אם רצונו להכניסם לפני שיעברו שלוש שנים בסיומם יהיה זכאי לאיחוד משפחות. הוא גם מבקר פליטים סורים בגרמניה, המדברים על התקרבותם לאסלאם על ידי ארגוני הסיוע, ומראה כיצד אזרחי גרמניה הטורקים רואים בארדואן מנהיגם ומחכים שהאסלאם ישלוט במדינה, והדבר יבוצע בדרך הדעווה. הוא גם מבקר במסגד גרמני כגבר הבא עם גיסו הרוצה להיפרד מאשתו, והשייח מסביר להם כיצד לעשות זאת בדרך השריעה בצורה שתעקוף את החוק הגרמני.

בפרק הרביעי מגיע יחזקאלי לארצות הברית, ומראה איך בחסות החוקה האמריקנית והחופש, מתפשט האסלאם הפוליטי ומשנתו הקיצונית כפולת הפנים. הוא נכנס כפלסטיני למסגד "דאר אל היגרה" שבויריג'יניה, הקרוב לבית הלבן, ושהאימאם הקודם שלו היה אנוואר אל אוולקי, ובין היתר משוחח עם שייח שאכר אלסייד, האימאם כיום. אחר כך מסתובב בכיסוי של אבו חמזה הירדני, בעיר דירבורן שבמישיגן שהרוב בה ובמועצה הם מוסלמים, יחד עם מפקד המשטרה המקומי רון חדד, נכד למהגרים מלבנון בעצמו. בהמשך, כשהוא מחופש לרזאל איברהים, עיתונאי פלסטיני מאיסטנבול שבטורקיה, הוא נפגש עם השייח ועורך הדין חסן שיבלי, נציג ארגון "קייר" (CAIR) בפלורידה, המייצג תקשורתית ומשפטית מוסלמים באמריקה (לטענת השייח זה הארגון הגדול ביותר להגנה על מוסלמים באמריקה).[6] מקבילו של שיבלי בטקסס נכלא ל-65 שנות מאסר, ואחרים בארגון הסתבכו במשפט "קרן הולילנד" על תמיכה בטרור, והשייח טוען שהכל עלילה. יחזקאלי גם מראיין בפרק את ג'סי מורטון, אמריקני נוצרי שהתאסלם בגיל 20, תחת השם יונס עבדאללה מוחמד, הקצין, והפך למגייס ופעיל אל קאעידה בארצות הברית, עד שנכלא בעקבות איומים, ובכלא שינה כיוון והפך לחוקר אסלאם ולוחם בהקצנה. ואת תאופיק חאמיד, מומחה לאסלאם קיצוני, ולשעבר פעיל טרור. הפרק מסתיים במיאמי. לאורך הפרק יחזקאלי מדבר עם נהגי מוניות וילדים מוסלמים וכדומה, ושומע מהם ביטויים שלא תמיד מושמעים בפומבי.

הפרק החמישי הוא גם באמריקה.

פרק הסיכום השישי, שודר ב-6 במרץ 2018.

הפקה[edit source | edit]

הרעיון להפקת סדרה החל במפגש בין יחזקאלי לאוהד גל עוז, שני חוזרים בתשובה, בקבר רבי נחמן מברסלב באומן.[7] את עבודת התחקיר לסדרה ביססו השניים על דוח סודי של המודיעין הצרפתי שהוכן על ידי חברת מודיעין עסקי ישראלית ובעזרת אנשי שב"כ ומוסד לשעבר, ומזהיר מפני הכוח המתעצם של האחים המוסלמים בצרפת ובאירופה.[8] הסדרה הופקה על ידי מעגלות הפקות וצוות ההפקה מורכב מצוות ההפקה של הסדרה "אבודים" עם צופית גרנט.

תגובות[edit source | edit]

נתוני הצפייה של הפרק הראשון בסדרה היו גבוהים ועמדו על 15.1%.[9] בכך היוו לערוץ עשר שיא ראשון ברייטינג מאז פיצול ערוץ 2.[10] לאחר עליית הסדרה לאוויר הושמעה ביקורת כי הסדרה לא מגובה בנתונים,[3][11] ואף ביקורת על יחזקאלי עצמו שהאשימה אותו בדמוניזציה ובקסנופוביה.[12] גולשים רבים מהעולם הערבי הגיבו בזעם לסדרה וטענו שהיא מנסה להשמיץ את האסלאם. אחרים המתנגדים לאחים המוסלמים הגיבו בצורה חיובית.[13]

קישורים חיצוניים[edit source | edit]

הערות שוליים[edit source | edit]

 1. ^ מערכת, בקרוב: בזהות בדויה - ג'יהאד יום הדין, באתר של "רשת 13", 15 בינואר 2018 (במקור, מאתר "nana10")
 2. ^ מערכת, כך הפך צבי יחזקאלי ל"חאג' אבו חמז'ה", באתר של "רשת 13", 24 בינואר 2018 (במקור, מאתר "nana10")
 3. ^ 3.0 3.1 סמדר שילוני, "בזהות בדויה" של צבי יחזקאלי: העיקר שיש ממה לפחד, באתר ynet, 31 בינואר 2018
 4. ^ עינב שיף, אבקת כאפייה, באתר ynet, 31 בינואר 2018
 5. ^ מערכת, בזהות בדויה: "ג'יהאד יום הדין" פרק 3, באתר של "רשת 13", 15 בפברואר 2018 (במקור, מאתר "nana10")
 6. ^ אריאנה מלמדותודה לקדוש ברוך הוא על צבי יחזקאלי, באתר הארץ, 21 בפברואר 2018
 7. ^ איציק מן, במאי 'בזהות בדויה': "היו רגעים מפחידים", באתר בחדרי חרדים, 6 בפברואר 2018
 8. ^ ריקי רט, אומן אישי: החסיד שחזר לטלוויזיה וסיכן את חייו במעוזי דאעש, מגזין מקור ראשון, י״ז בשבט ה׳תשע״ח
 9. ^ אלכסנדר כץ, עשר על הגל: 15.1% ל'בזהות בדויה' מול 18.2% לגמר X פקטור, באתר אייס, 31 בינואר 2018
 10. ^ עוזי ברוך, "זהות בדויה" מביאה שיא לערוץ 10, באתר ערוץ 7, 31 בינואר 2018
 11. ^ אילן קפרוב‏, אתם כבר מפחדים? "בזהות בדויה" של צבי יחזקאלי מנגנת על הפאניקה, באתר וואלה! NEWS‏, 31 בינואר 2018
 12. ^ רוגל אלפרמה בדיוק נסתר במסגד בפריז? צבי יחזקאלי הוא בדיחה, באתר הארץ, 31 בינואר 2018
 13. ^ לינוי משעלי, ציוני בשליחות המוסד: 'בזהות בדויה' מעוררת סערה בעולם הערבי, סרוגים, ‏07.02.18