בידוד חברתי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ילד פליט בגרמניה, 1993

בידוד חברתי הוא מצב של חוסר קשר חלקי או מוחלט בין האדם לחברה. הוא נובע מגורמים חברתיים, פסיכולוגיים ופיזיים שונים. לבידוד חברתי ישנה השפעה על אנשים בכל גיל, אף על פי שהסימפטומים נוטים להשתנות בין קבוצות גיל שונות.[1]

בידוד חברתי כולל בדרך כלל שהייה בבית במשך פרקי זמן ארוכים, ללא תקשורת עם בני משפחה, מכרים או חברים, והימנעות מכוונת מכל קשר עם בני אדם אחרים על אף שיש הזדמנות לכך.

השפעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בידוד חברתי לאורך תקופה ארוכה של שנים יכול להיות מצב כרוני אשר משפיע באופן ניכר על נפש האדם. הוא עלול להוביל לתחושות של בדידות, פחד וחרדה מאנשים, ולהערכה עצמית שלילית. מחסור במפגשים עקביים עם החברה עלול ליצור תחושת נתק וזרות, וקשיי תקשורת שעלולים לגרום לאדם לסכסוך עם ידידיו המעטים ובני משפחתו.

במקרים של בידוד חברתי כתוצאה משינוי במצבי הרוח או קושי נפשי, האדם עשוי לבחור להיות מבודד במהלך תקופה של דיכאון, ולבחור לסיים את תקופת הבידוד החברתי כאשר מצב הרוח שלו משתפר. אנשים אחרים עשויים לנסות להצדיק את הבידוד החברתי כדבר מהנה או נוח. לעיתים יכולה להיות להם הבנה פנימית שהבידוד החברתי משפיע עליהם בצורה שלילית, אך הידיעה הזאת עשויה להגביר את הקושי והחרדה. אנשים המצויים בבידוד חברתי יתקשו לקיים מערכות יחסים שגרתיות ובריאות, מכיוון שהם יבחרו ליצור קשר עם אחרים רק כאשר הם במצב רוח טוב, ולהתרחק מהזולת כאשר הם מרגישים מדוכדכים או מדוכאים.

בידוד חברתי בתקופת הקורונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מגפת הקורונה והסגרים שהוטלו במסגרתה הביאו לבידוד חברתי נרחב בעולם. האוכלוסייה העיקרית שנפגעה מכך הם בני ה-65 ומעלה. לפי מחקר שערך הלמ"ס בשנת 2020 נקבע כי אחד מכל שני קשישים בישראל מרגיש בודד[2]. אותם מבוגרים לעיתים גרים לבד בבית ובקורונה הם נאלצו להימנע מכל מגע עם אנשים ובני משפחה למשך ימים ואף חודשים רבים.

על מנת למתן את השפעות הבידוד החברתי על הגוף והנפש אנשים רבים נעזרו בתקשורת המקוונת כדי להפיג את בדידותם. בין הפתרונות שהציעה התקשורת המקוונת[3] היו גם השימוש במפגשים מקוונים למטרת מפגשים, עבודה ולימודים, שימוש ברשתות החברתיות ולקיחת חלק בפעילות קבוצתית מקוונת כגון פעילות ספורט, הרצאות וסדנאות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא בידוד חברתי בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Khullar, Bhruv (2016-12-22). "How Social Isolation Is Killing Us". The New York Times. נבדק ב-26 בינואר 2017. {{cite news}}: (עזרה)
  2. ^ טל, רועי (2020-09-23). "המגפה השקטה - בדידות הקשישים | דעה, רועי טל". Globes. נבדק ב-2022-05-21.
  3. ^ איך השפיעה מגיפת הקורונה על ההתנהגויות החברתיות והצרכניות שלנו? -, באתר אנשים ומחשבים - פורטל חדשות היי-טק, מיחשוב, טלקום, טכנולוגיות, ‏2020-10-29
ערך זה הוא קצרמר בנושא סוציולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.