בילטריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןבילטריה
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
קבוצה: בילטריה
שם מדעי
Bilateria
הטשק, 1888
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

בילטריה (שם מדעי: Bilateria) או בעלי סימטריה דו-צדדית או בעלי חיים מורכבים היא קבוצה של בעלי חיים שיש להם סימטריה דו-צדדית (כלומר שיש צד שמאל וצד ימין שהם תמונות מראה זה של זה) במהלך ההתפתחות העוברית (אנ') שלהם. משמעות הדבר היא שתוכניות הגוף שלהם מונחות סביב ציר אורך (ציר רוסטרל-זנב) עם קצה קדמי (או "ראש") וקצה אחורי (או "זנב"), כמו גם בטן סימטרית שמאלה-ימנית (גחון) ומשטח אחורי (גבי).[1] כמעט כל הבילטרים שומרים על גוף סימטרי דו-צדדי כמבוגרים; היוצא מן הכלל הבולט ביותר הוא קווצי עור, אשר משיגים סימטריה פנטה-רדיאלית (מחומשת ובעלת סימטריה סיבובית), משנית כמבוגרים, אך הם סימטריים דו-צדדיים בשלב הפגית. תכונה אופיינית נוספת בקרב רוב הבילטרים, היא Cephalization (אנ') - התרכזות איברי החישה המיוחדים וגרעיני העצבים המרכזיים בקצה הקדמי/רוסטלי של הגוף. רוב עוברי הבילטריה הם בעלי חיים תלת-שכבתיים (Triploblasty), כלומר בעלי שלוש שכבות נבט: אנדודרם, מזודרם ואקטודרם.

הבילטריה היא הקבוצה העיקרית בממלכת בעלי חיים, ושייכת לקבוצת רב-תאיים אמיתיים. הבילטריה כוללת את רוב המערכות מלבד הספוגיים, המסרקנים, הפלקוזואה והצורבים.

מבנה גוף[עריכת קוד מקור | עריכה]

תכנית גוף כללית של נפרוזואן (אנ') דמוית תולעת אידיאלית. עם גוף גלילי וכיוון תנועה לבעל החיים יש קצוות ראש וזנב. איברי חוש ופה מהווים את הבסיס לראש. שרירים מעגליים ואורכיים מנוגדים מאפשרים תנועה פריסטלטית

כמה מהבילאטריים הקדומים ביותר היו דמויי תולעת, וניתן להמשיג גוף בילטריאני כגליל עם מעי העובר בין שני פתחים, הפה ופי הטבעת. מסביב למעי יש חלל גוף פנימי, קולום (אנ')או פסאודוקאלום. לבעלי חיים עם תוכנית גוף סימטרית דו-צדדית זו יש קצה ראש (קדמי) וקצה זנב (אחורי) וכן גב (גב) ובטן (גחון); לכן יש להם גם צד שמאל וצד ימין.

המשמעות של חזית קדמית היא שחלק זה של הגוף נתקל בגירויים, כגון אוכל, העדפה של Cephalization, התפתחות של ראש עם איברי חישה ופה. הגוף נמתח לאחור מהראש, ולבילאטריות רבות יש שילוב של שרירים מעגליים המכווצים את הגוף, מה שהופך אותו לארוך, ומערכת מנוגדת של שרירים אורכיים, המקצרים את הגוף; אלה מאפשרים לבעלי חיים בעלי גוף רך ושלד הידרוסטטי לנוע על ידי תנועה פריסטלטית. לרוב הבילאטריאנים (Nephrozoans) יש מעי הנמשך דרך הגוף מהפה ועד פי הטבעת, ואילו לקסנאקואלומורפים (Xenacoelomorphs) יש מעי שק עם פתח אחד. ל-phyla בילטריות רבות יש פגית ראשוניות השוחות עם ריסים (אנ') ויש להם איבר קודקוד המכיל תאי חישה. עם זאת, ישנם חריגים לכל אחד מהמאפיינים הללו; לדוגמה, אכינודרמים (echinoderms) בוגרים הם סימטריים רדיאליים (בניגוד לזחלים שלהם), ולתולעים טפיליות מסוימות יש מבני גוף plesiomorphic ביותר.

מיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא בילטריה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Brusca, Richard C. (2016). Introduction to the Bilateria and the Phylum Xenacoelomorpha | Triploblasty and Bilateral Symmetry Provide New Avenues for Animal Radiation (PDF). Invertebrates. Sinauer Associates. pp. 345–372. ISBN 978-1605353753.