ביני אשכנזי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ביני אשכנזי
לידה 14 בפברואר 1986 (בן 38)
מדינה ישראל
עיסוק עיתונאי
מעסיק וואלה
סוג כתב כתב משפטי
תחום סיקור משפטים

ביני (בנימין) אשכנזי (נולד ב-14 בפברואר 1986) הוא עיתונאי ישראלי, המשמש כתב המשפט של אתר החדשות וואלה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אשכנזי גדל בירושלים ולמד בישיבה התיכונית נעם, בישיבת ההסדר נתיבות ובישיבת מעלה גלבוע. בשירותו בצה"ל שימש כמש"ק הוראה בקורס "נתיב" במסגרת חיל החינוך והנוער. לאשכנזי תואר ראשון ושני מחקרי במשפטים מהאוניברסיטה העברית בירושלים, והוא עורך דין שהתמחה במחלקה האזרחית בפרקליטות המדינה.

את דרכו בעיתונות החל כשגוייס לשמש כעורך דין בצוות ההקמה של תאגיד השידור הישראלי. לאחר מכן עבר לשמש כתב המשפט של העיתון TheMarker. תחקיר של אשכנזי שפורסם בעיתון עסק במינוי שופטים, ופרוטוקולים מדיוני הוועדה לבחירת שופטים שנחשפו בתחקיר העידו על מעורבותו של איתמר בן גביר בתהליך המינוי של שופטים.[1] תחקיר נוסף של אשכנזי חשף כי פרקליטות המדינה הציעה לחבר הכנסת חיים כץ הסדר מותנה בתמורה לפרישה מהחיים הפוליטיים ומבלי שיושת עליו קלון.[2] בשנת 2021 עבר למקור ראשון, שם חשף את תמלילי החקירה בפרשת "קריסת חניון הברזל" באתר של חברת דניה סיבוס והעלה תהיות לגבי החלטת הפרקליטות שלא להגיש כתבי אישום בפרשה.[3] עוד חשף לאחר אסון הר מירון מסמכים פנימיים מהם עלה חשש שוועדת החמישה לא טיפלה כראוי בסוגיית סילוק הפולשים והמבנים המסוכנים והבלתי חוקיים שבהר מירון.[4] בשנת 2022 עבר לאתר וואלה, שם חשף את החלטת בית הדין האזורי לעבודה לפיה ייתכן כי חברת וולט תיאלץ להכיר בשליחי החברה כעובדיה.[5] תחקיר נוסף עסק בהמשך האפליה של בנות ממוצא מזרחי בבית הספר בית יעקב "נווה בית שבע" בירושלים.[6] בתפקידו באתר וואלה! אשכנזי מכסה את דיוני בג"ץ ואת תיקי האלפים, בהם נאשמים בנימין נתניהו, נוני מוזס והבעלים לשעבר של האתר שאול אלוביץ'. עם תחילת העדויות בפרשת הצוללות חשף אשכנזי את תמלילי החקירה של שייקה ברקת, העד הראשון בתיק ומי שהוחלף על ידי מיקי גנור בתיווך בין המספנות למערכת הביטחון הישראלית.[7]

אשכנזי מלמד מגמת רדיו בבתי ספר וחט"בים, דוקטורנט למשפטים באוניברסיטת רייכמן,[8] מרצה למשפטים במסלול האקדמי המכללה למינהל ומלמד תקשורת. נשוי ואב לילד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]