ביצית שדופה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ביצית שדופה[1] (באנגלית: Blighted ovum) הוא סוג של היריון בו למרות התפתחות שק היריון, לא מתפתח עובר או שהוא נספג ברחם בשלב מאוד מוקדם של ההתפתחות[2][3]. היריון זה מסתיים בהכרח בהפלה טבעית.

בהיריון תקין, ניתן להבחין באמצעות בדיקת אולטרה סאונד להיריון, בשק היריון לאחר כ-5 שבועות ובעובר, לאחר כ-6 שבועות מעת הווסת האחרונה. במצב של ביצית שדופה, ניתן יהיה לראות באותן נקודות זמן שק היריון, אך ללא שק חלמון וללא עובר. בשלב מוקדם, כאשר שק ההיריון קטן מדי, לא ניתן להבחין האם מתפתחים בו שק חלמון ועובר. לכן, אבחון ודאי של ביצית שדופה יכול להיעשות רק לאחר ששק ההיריון מגיע לגודל כזה שניתן לראות בבירור שהוא ריק. כיוון שבדרך כלל ההורמון hCG ממשיך להיות מופרש גם במצב של ביצית שדופה, השליה ושק היריון ממשיכים להתפתח ללא עובר. כיוון שהורמון זה מהווה אינדיקציה לקיום היריון בשלביו הראשונים, עלייתו עלולה להטעות נשים שסבורות שההיריון תקין.

לעיתים הגוף אינו פולט את שק ההיריון בעצמו (מצב שמכונה "הפלה נדחית") ויש לבצע הפלה תרופתית או גרידה, אך ללא צורך באישור וועדה להפסקת הריון, אלא באישור רופא בלבד.

הגורמים לאי התפתחות עובר לא תמיד יכולים להיות מאובחנים בצורה מדויקת בזמן ההפלה, אך הם זהים לשאר הגורמים להפלות טבעיות בשליש הראשון של ההיריון. למעלה ממחצית המקרים משויכים לבעיות כרומוזומליות של העובר וגורמים נוספים הם אנטומיים, כגון הפרעות במבנה הרחם, זיהומיים, הורמונליים, קרישיות מוגברת או עישון ושתיית אלכוהול וקפה בכמויות גדולות[4]. במקרים של הפלות חוזרות, מופנות נשים למרפאת הפלות חוזרות בקופות החולים, שם מנסים לבדוק האם יש קשר בין ההפלות, ואם כן, מה הוא הגורם לכך.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]