ביקורת (כללי)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ביקורת, במובן הכללי של המונח, היא תגובה לאדם המגיש דעה[1] או תוצר מסוים[2], המתארת מדוע מושא הביקורת (כלומר הדעה או התוצר) טוב או לא בעיני המבקר.

מושא הביקורת הוא מה שגרם למבקר, לבקר את המבוקר, שהמציא[3] את מושא הביקורת.

תהליך הביקורת, אם כך, משקף טריאדה (שלישיית גורמים) בה ישנו מבקר, מבוקר, ומושא הביקורת. תהליך זה מכונה לעיתים בעברית "להעביר ביקורת".

ביקורת חיובית או שלילית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביקורת חיובית מסבירה מדוע מושא הביקורת טוב או מספק בעיני המבקר וביקורת שלילית מסבירה מדוע אינו, או אף מדוע הוא גרוע בעיני המבקר.

ביקורת לעומת עלבון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביקורת נבדלת מסוגים אחרים של תגובה לדעה או תוצר, כמו גידוף, המתאפיין בהצגת הרעיון כמגוחך או תיוגו בשמות תואר ("דעה מרושעת" או "תוצר גרוע").

ההבדל טמון בכך שעלבון, להבדיל מביקורת אינו מסביר מדוע הדעה "מרושעת" או התוצר "גרוע" אלא פשוט מכנה אותם בכינוי שמטרתו לפגוע.

ביקורת כללית, היא גורם מרכזי בשיח בין קבוצתי. כך למשל, ישנה ביקורת הדת מצד חילונים וישנה ביקורת האתאיזם מצד לא אתאיסטים.

ביקורת בונה לעומת שקרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביקורת בונה היא ביקורת הניתנת כביכול במטרה לשפר את מושא הביקורת. ביקורת שקרית היא עלבון המוצג באופן מאולץ כביקורת, אך למעשה אינו בונה ומטרתו לפגוע במבוקר.

במקרים רבים ביקורת בונה היא חלק מביקורת שיפוטית.

ביקורת עמיתים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביקורת עמיתים היא מקרה פרטי של ביקורת בונה ודוגמה חשובה לביקורת המשמשת להבטחת איכות. ביקורת עמיתים משמשת בעיקר לקבוע אם מאמר שפרסם חוקר בתחום מסוים בספרות מחקרית בתחומו, ראויה להתפרסם באותו מקור ספרותי. ביקורת עמיתים נפוצה גם מחוץ למדע; כך למשל, בוויקיפדיה עורכים שונים נוהגים לבקר זה את רעהו כאשר המבוקר כותב ערך אשר המבקר בקיא בנושא שלו ובכך כביכול להבטיח את איכות המידע המופיע בו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ כמו למשל, טיעון.
  2. ^ כמו למשל, יצירת אמנות.
  3. ^ כלומר, הביא לידי הימצאות.
Social sciences.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מדעי החברה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.