לדלג לתוכן

בישופות וירצבורג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בישופות וירצבורג
Fürstbistum Würzburg
סמל
האימפריה הרומית הקדושה בשנת 1648
האימפריה הרומית הקדושה בשנת 1648
ממשל
משטר בישופות
שפה נפוצה גרמנית
עיר בירה וירצבורג
גאוגרפיה
יבשת אירופה
היסטוריה
הקמה קבלת התואר נסיך-בישוף
תאריך 1168
פירוק סיפוח לנסיכות הבוחר מבוואריה
תאריך 1803
ישות קודמת דוכסות פרנקוניה
ישות יורשת נסיכות הבוחר מבוואריה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

בישופות וירצבורג (גרמנית: Großherzogtum Würzburg) הייתה אחת ממדינות האימפריה הרומית הקדושה, שהוקמה בשטחי פרנקוניה, והתקיימה עד לחילון האימפריה בשנת 1803.

בשנת 743 הקים בורכארד מווירצבורג בישופות בשטח העיר וירצבורג, ובשנת 1168 קיבל הבישוף הרולד פון הוכהיים את התואר נסיך-בישוף, ובנוסף קיבל מפרידריך הראשון, קיסר האימפריה הרומית הקדושה את התואר דוכס פרנקוניה. בהמשך הושמט התואר מתארי הבישופים, אולם בשנת 1442 חזרו הבישופים להחזיק בתואר "דוכס פרנקוניה", ובשנת 1500 צורפה הבישופות למעגל הפרנקוני של האימפריה.

בשלום לינוויל בשנת 1801, הפכו שטחי הבישופות לנסיכות חילונית, ובשנת 1803 צורפו לנסיכות הבוחר מבוואריה. באותה שנה קיבל פרדיננד השלישי, הדוכס הגדול של טוסקנה את נסיכות הבוחר מזלצבורג, כפיצוי על הדוכסות הגדולה של טוסקנה שנלקחה ממנו. בחוזה פרסבורג בשנת 1805 צורפו שטחי נסיכות הבוחר מזלצבורג לאימפריה האוסטרית, וכפיצוי קיבל פרדיננד את שטחי בישופות וירצבורג לשעבר כנסיכות בוחר, ולאחר תקופה קצרה שודרגה נחלתו לדוכסות גדולה.

לאחר פירוקה של האימפריה הרומית הקדושה הצטרפה הדוכסות הגדולה של וירצבורג לקונפדרציה של הריין, ובשנת 1810 צורפה לדוכסות העיר שוויינפורט.

ב-26 באוקטובר 1813 לאחר תבוסתו של נפוליאון בקרב לייפציג, ביטל פרדיננד את בריתו עם נפוליאון. ב-3 ביוני 1814 נחתמה אמנה בין אוסטריה לבוואריה, ולפיה צורפו שטחי הדוכסות לממלכת בוואריה, ואילו פרדיננד קיבל בחזרה את השליטה בדוכסות הגדולה של טוסקנה.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא בישופות וירצבורג בוויקישיתוףארמון רזידנץ בווירצבורג, מושב הבישופות מתחילת המאה ה-18 ועד הפירוק