בית אוראניה-נאסאו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף בית אורנז'-נאסאו)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בית אורנז'-נאסאו (אוראניה-נסאו) (בהולנדית: Huis van Oranje-Nassau) היה ענף של בית נאסאו הגרמני, שמילא תפקיד מרכזי בחיי הולנד, ולעתים אף באירופה כולה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

השושלת נוסדה ב-1515 בעקבות נישואיו של היינריך השלישי מגרמניה עם קלודיה משאלון, שהגיעה מדוכסות בורגונדי הצרפתית. בנם, רנה משאלון, היה היורש של נסיכות אורנז' שבצרפת ולכן אימץ את שם המשפחה "אורנז'-נאסאו" (בהגייה הולנדית: אוראניה-נאסאו). אחיינו ויורש העצר שלו, וילם הראשון מאוראניה (הידוע גם בכינוי "וילם השתקן") ארגן את המרד ההולנדי נגד הספרדים, שהוביל להקמת הרפובליקה ההולנדית. חלק מחברי השושלת מילאו תפקידים במלחמה, ולאחר מכן בממשלה שהוקמה. במשך רוב זמן קיומה נשאו שליטי בית אוראניה-נאסאו בתואר סטאדהאודר של רוב (או כל) שבע הארצות בפדרציה של ארצות השפלה והיו השליטים בפועל. תומכיהם כונו "אורנג'יסטים"[דרוש מקור] והצבע הכתום הפך בסופו של דבר לצבע המייצג של הולנד.

בשלהי המאה ה-17 התפרסם ויליאם השלישי, אחד מבני המשפחה שהשתייך למלוכה הבריטית, כמחולל המהפכה המהוללת. הוא מת ללא יורשים ישירים בשנת 1702 והתואר של נסיכי אוראניה-נאסאו עבר לאחד מקרובי משפחתו מבית נסאו שהקיבלו את התואר והשם. אולם נסיכות אורנג' נשללה מהם וסופחה בסופו של דבר לצרפת.

לאחר תקופה ארוכה כרפובליקה שהסתיימה ב-1815, הפכה הולנד למונרכיה תחת שלטון בית אוראניה-נאסאו.

נסאו הייתה במשך זמן רב בשליטת בית אוראניה-נאסאו או ענפים אחרים של בית נסאו. ענף צדדי של הבית שולט בלוקסמבורג.

נסיכי אורנז'-נאסאו[עריכת קוד מקור | עריכה]

P La Liberte.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.