בית המשפט הפדרלי העשירי לערעורים של ארצות הברית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מפת אזורי השיפוט של בתי המשפט הפדרליים לערעורים. שטח השיפוט של בית המשפט העשירי מסומן בצבע צהוב בהיר במערב ארצות הברית

בית המשפט הפדרלי העשירי לערעורים של ארצות הברית הוא אחד מבתי המשפט לערעורים במערכת בתי המשפט הפדרלית של ארצות הברית.

בית המשפט העשירי הוא אחד מ-12 בתי משפט הפדרליים לערעורים, אשר סמכותם מתוחמת על פי קריטריון גאוגרפי - כלומר שהם מוסמכים לדון בערעורים בזכות על פסקי דין של בתי משפט פדרליים מחוזיים במדינות וטריטוריות ספציפיות של ארצות הברית. סמכותו חלה על שש מדינות במרכז ומערב ארצות הברית, המשתרעות על שטח של 1.453 מיליון קילומטר רבוע, כשביעית משטחה.

שטחי השיפוט של בית המשפט[עריכת קוד מקור | עריכה]

היכל המשפט על שם ביירון וייט בדנוור שבקולורדו הוא מקום מושבו של בית המשפט

בית המשפט העשירי החל לפעול ב-28 במרץ 1929. הוא הוקם במטרה להקל על עומס העבודה שהוטל על כתפיו של בית המשפט הפדרלי השמיני לערעורים של ארצות הברית. שטח השיפוט של בית משפט זה, שהיה מופקד אז על 13 מדינות, היה הגדול מסוגו בארצות הברית. שטח שיפוטו (ושל בית המשפט התשיעי לערעורים) גדל לאחר ש-12 מדינות הצטרפו לארצות הברית מ-1866 ועד 1912.

סמכות השיפוט של בית המשפט העשירי חלה מראשיתו ועד היום על שש מדינות ובהן שמונה מחוזות שיפוטיים פדרליים:

מקום מושבו של בית המשפט הוא בהיכל המשפט על שם ביירון וייט בעיר דנוור שבקולורדו.

שופטי בית המשפט[עריכת קוד מקור | עריכה]

תקן השופטים הפעילים של בית המשפט עומד על 12 מושבים. הרכבו המקורי כלל ארבעה מושבים והוא הוגדל בהדרגה לתקן הנוכחי מ-1949 ועד ל-1990.

הרכב השופטים הנוכחי (2020) של בית המשפט כולל שמונה גברים וארבע נשים. נשיאו (מאז 2015) הוא השופט טימותי טימקוביץ' (Timothy Tymkovich). הוא מונה לכהן בבית המשפט בשנת 2003. לפני כן (בשנים 1991-‏1996) כיהן כפרקליט המדינה (Solicitor General) של קולורדו.

מאז היווסדו של בית המשפט כיהנו בו 71 שופטים, מהם שש נשים. השופטת הראשונה שמונתה לכהן בבית המשפט הייתה סטפני קאלפ סימור (Stephanie Kulp Seymour) מאוקלהומה. היא מונתה לכהונה בשנת 1979 על ידי הנשיא ג'ימי קרטר.

שופט אחד של בית המשפט, ניל גורסץ', מונה לשופט בית המשפט העליון של ארצות הברית. הוא מונה לכהונה בשנת 2017 על ידי הנשיא דונלד טראמפ.

שופטת בית המשפט העליון המפקחת על בית המשפט (Circuit Justice) היא סוניה סוטומיור, וככזו היא מוסמכת לשבת לדין בראשו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]