בית הנבחרים של יפן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סמל יפן
ערך זה הוא חלק מסדרת
ממשל ופוליטיקה של יפן

בית הנבחרים של יפן, או שוגיאיןיפנית: 衆議院), הוא הבית התחתון בדיאט של יפן, לצד בית היועצים של יפן שהוא הבית העליון.

בבית הנבחרים מכהנים 480 חברים, הנבחרים לתקופת כהונה בת ארבע שנים. מקרב 480 החברים, 180 נבחרים מתוך 11 מחוזות בחירה, שבהם ועדה מרובת חברים הנבחרים לפי רשימה פוליטית בשיטת הייצוג היחסי, ו-300 הנותרים נבחרים מתוך מחוזות בחירה בעלי חבר יחיד. על מנת להשיג רוב בבית הנבחרים, יש לזכות במאתיים ארבעים ואחד מושבים.

בית הנבחרים הוא החזק מבין שני בתי הדיאט, וביכולתו לעקוף וטו שהטיל בית היועצים על חוקים באמצעות רוב מיוחס של שני שלישים. ביכולתו של ראש ממשלת יפן לפזר את בית הנבחרים כרצונו, כפי שעשה טארו אסו ב-21 ביולי 2009.

יושב ראש בית הנבחרים הנוכחי הוא טקהירו יוקומיצ'י.

זכות בחירה ומועמדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אזרחי יפן שמלאו להם 20 שנים רשאים להצביע.
  • אזרחי יפן שמלאו להם 25 שנים רשאים להתמודד למשרה בבית הנבחרים.

הבדלים בין הבין העליון לבית התחתון[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית הנבחרים מחזיק במספר סמכויות שאינן ניתנות לבית היועצים. אם עבר חוק בבית התחתון והבית העליון הטיל עליו וטו, יכול בית הנבחרים לעקוף את הווטו אם קיים רוב מיוחס של שני שלישים מחברי הבית לכך. בנוסף, במקרים של אשרור אמנות, העברת תקציב המדינה ובחירת ראש הממשלה יכול בית היועצים רק לעכב את ההחלטה, אך לא להטיל עליה וטו. כתוצאה מכך מחזיק בית הנבחרים בכוח פוליטי רב יותר.

חברי בית הנבחרים מכהנים בתפקידם ארבע שנים לכל היותר, בעוד חברי בית היועצים נבחרים לתקופה של שש שנים. ראש הממשלה רשאי לפזר את בית הנבחרים, אשר מתפזר גם בעת אישור הצבעת אי אמון, אך את בית היועצים לא ניתן לפזר, ולפיכך נחשב הבית התחתון קרוב יותר לדעת הציבור.

המונח "בית תחתון" הוא מורשתה של חוקת מייג'י מ-1889, אז שימש בית האצילים בתור הבית העליון האריסטוקרטי, בדומה לבית הלורדים שבבריטניה. לפיכך, הבית הקרוב יותר לציבור הרחב נקרא הבית התחתון.

הרכב הבית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרכב הבית נכון ל-18 בינואר 2012:[1]

מפלגה מספר מושבים
המפלגה הליברלית-דמוקרטית 292
המפלגה הדמוקרטית ומועדון העצמאים 120
מפלגת קומייטו החדשה 21
המפלגה הקומוניסטית של יפן 9
קיזונה 9
המפלגה הסוציאל-דמוקרטית 6
המפלגה שלך 5
מפלגת העם החדשה/מפלגת ניפון החדשה 5
מפלגת הזריחה של יפן 2
עצמאים 10
מושבים ריקים 1

הסיבה לקיום המושב הריק היא שלאחר התפטרותו של מיצואה קוואקאמי נוצר מצב שבו כל הנציגים של המפלגה הדמוקרטית של יפן שהופיעו ברשימת מחוז הבחירה קינקי כבר נבחרו בבחירות 2009. מתוך 480 חברי בית הנבחרים, 52 הן נשים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא בית הנבחרים של יפן בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]