לדלג לתוכן

בית הקברות היהודי ברקושקרסטור

בית הקברות היהודי ברקושקרסטור
Rákoskeresztúri izraelita temető
פרטי בית הקברות
סוג בית קברות אזרחי
פעיל לא פעיל
דת יהדות
רשות מנהלת הקהילה היהודית בבודפשט
תאריך הקמה בערך בשנת 1900
מיקום הונגריההונגריה בודפשט, הונגריה
קואורדינטות 47°28′44″N 19°10′40″E / 47.47891°N 19.177778°E / 47.47891; 19.177778
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
מצבות ישנות בבית הקברות היהודי ברקושקרסטור
בית הקברות היהודי ברקושקרסטור, בודפשט

בית הקברות היהודי ברַקוֹּּשְקֶרֶסְטוּרהונגרית: Rákoskeresztúri izraelita temető) היה בית קברות ששימש את היישוב הגדול רקושקרסטור (שצורף לעיר בודפשט בתחילת שנות ה-50 של המאה ה-20) ותוחזק על ידי הקהילה היהודית לשעבר ברקושקרסטור. עם פתיחתו של בית הקברות ברחוב קוזמה[1] הוא הפך למיותר, ולמעשה, כמעט לא קברו בו מאז פתיחת בית הקברות ברחוב קוזמה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אין נתונים לגבי מועד ייסוד והקמה של בית הקברות; על פי המצבות שעדיין נמצאות במקום, רוב הקבורים נטמנו סביב תחילת המאה ה-20. יש להניח כי לאחר פתיחת בית הקברות ברחוב קוזמה, הועברו לשם כמה קברים או לא השתמשו במלוא גודלו של בית הקברות, כיוון שהשטח המגודר ריק ברובו.

בית הקברות ממוקם על מגרש פינתי בין סמטה להולכי רגל לבין הכביש הסואן של רובע 17 דרך פריהדי (Ferihegyi), משם הוא נראה בבירור. הוא די קטן בגודלו ושטחו רק כשלושה ארבעה בתים גדולים. אף על פי שהאזור הוקף בגדרות וגם את העשבים עוקרים ממנו באופן קבוע, עם זאת האתר מוזנח באופן קיצוני מכיוון שככל הנראה אין שימור או שיפוץ של הקברים והמצבות. אחוזת הקבר המשפחתית הדומיננטית בבית הקברות היא של איגנץ פוקס, בעל אחוזות באזור. פוקס רכש חלקות רבות באזור ממשפחה מקומית, שם פיתח את עסקיו. המקום גדל ליישוב בשם רקושהדי (Rákoshegy). בית הקברות היה בשימוש בפעם האחרונה בסביבות מלחמת העולם השנייה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Minden sír szent föld, örök időkre – de megadjuk-e a tiszteletet?. zsido.hu, 2010. augusztus 27. (Hozzáférés: 2012. április 3.)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]