בית הקברות פראוברז'נסקי היהודי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בית הקברות פראוברז'נסקי

בית הקברות פראוברז'נסקי היהודירוסית: Преображенское еврейское кладбище) הוא בית קברות יהודי בסנקט פטרבורג.

שטחו הוא 27.4 הקטארים. קיים מאז 1875.

היסטוריית המקום[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית הקברות הוקם ארבע שנים לאחר הצו של אלכסנדר השני בדבר הקמת בית הקברות פראוברז'נסקי כאחת משלוש חלקות למאמיני דתות אחרות (מן הדת הנוצרית האורתודוקסית) ב-1875. באותה השנה הוקם גם בית טהרה מעץ במקום שהחליף בית טהרה שהיה קיים בבית הקברות של וולקובו מאז 1802 אז התיר הקיסר אלכסנדר ה-1 קבורה יהודית במקום.

הגבול בין בית הקברות היהודי לבין בית הקברות המרכזי עבר בקו הרכבת על שמו של הקיסר ניקולאי ובתחילת המאה העשרים הם הופרדו מנהלתית לפי הקו הזה.

שמו של בית הקברות בא מן הכנסייה הסמוכה לו. בית הקברות פראוברז'נסקי המקורי שינה את שמו בתקופה הסובייטית לבית הקברות לזכר הקורבנות של יום ראשון העקוב מדם (1905).

בית הטהרה מעץ הוחלף ב-1912 בבית הטהרה מלבנים שאבן הפינה שלו הוצבה ב-1908 על סמך החלטת ועד בית הכנסת הכוראלי של סנט-פטרבורג מכספי הקהילה שהתפללה בו ומכספיה של משפחת גינצבורג. הפרויקט האדריכלי ההתחלתי שלו סורטט על ידי יעקב גבירץ שגם תכנן מערכת מבנים ובית לצמחים טרופיים בשטחו. מי שעשה את הפרויקט הביצועי של בית הטהרה היה סרגיי גינגר.

בהמשך הוקמו בית מגורים לרב הקבוע של המקום, גדרות סביב בית הקברות. בית הקברות נוקה בניקיונות ימי ראשון (ווסקרסניק) שנתיים,

בתקופה לאחר ברית המועצות המקום סבל מפעולות השחתה וביזה. כעת מבוצעות פעולות שיקום במקום.

האנשים המפורסמים הקבורים במקום[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמו כן בשטח שנקרא "השטח הקומוניסטי" יש שני קברי אחים:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]