בית כלא צבאי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
שבויים במחנה של כלא צבאי אמריקאי אשר נמצא בקובה.

בית כלא צבאי הוא בית כלא המופעל על ידי צבא. בתי כלא צבאיים מהווים חלק מכל מערכת הצבאית[דרוש מקור], ומשמשים לעתים כדי להחזיק חיילים שכשלו בתפקידם ולעתים כדי להחזיק שבויי מלחמה, לוחמי אויב, אזרחי אויב בזמן מלחמה ואנשים שרשויות הצבא קובעות ששהותם בחופשי היא סיכון ביטחוני. אמנת ז'נבה קובעת פרוטוקול בינלאומי המגדיר את תנאי המינימום של שבויים.

מתקני כליאה צבאיים בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

במתקן כליאה צבאי כלואים חיילים על עבירות שרובן צבאיות. (על פי חוק השיפוט הצבאי)

הכלואים מתחלקים לשלוש קבוצות:

  • על"מ - עציר לפני משפט. קיימת נגדו פקודת מעצר עד תום ההליכים, ימצא בכלא עד למשפט, בו ייקבע אם הוא זכאי או אשם, ואם אשם, את חומרת עונשו.
  • חבוש - חייל שנשפט על עבירה צבאית, ולא יהיה נגדו תיק עם רישום פלילי במשטרת ישראל.
  • אסיר - חייל שנשפט על ידי בית דין צבאי, ויהיה נגדו תיק עם רישום פלילי במשטרת ישראל.

המשטרה הצבאית מפעילה את בתי סוהר צה"ליים. המוכרים שבהם הם כלא ארבע, כלא שש וכלא 400 לנשים, אולם ככל הנראה ישנם מתקני כליאה נוספים המשמשים את צה"ל יחד עם השב"כ, כמו למשל מתקן 1391 ליד היישוב חריש שבו, כך נטען, נכלא מוסטפא דיראני.

כמו כן ישנם בסיסי מעצר צבאי כגון מעצר בית ליד, מעצר אורים ומעצר מחנה נתן, בהם העצורים משמשים כעובדים לתועלת הציבור (ממחנה נתן נשלחים עצורים לעבודות ניקיון בעיר באר שבע לדוגמה) או כעובדי רס"ר ואחראים לנקיונות הבסיסים בהם הם עצורים.

חיל המשטרה הצבאית אחראי על אחזקת הכלואים במשמורת חוקית, הקניית ערכי משמעת, טיפול ברווחת הפרט וזכויותיהם הבסיסיות של הכלואים, ובמידת האפשר החזרתם לשירות תקין. המפקדים בפלוגות הכליאה בבתי הסוהר הצבאיים הם שוטרים צבאיים שהוסמכו לטיפול בכלואים.

בישראל, החיילים שנאסרים במתקני הכליאה הצה"ליים לובשים מדים מנומרים שישראל מקבלת מיד שנייה מצבא ארצות הברית. זה השימוש היחיד שצה"ל עושה במדים הללו[1], והוא נועד להבדיל בין האסירים לשאר החיילים


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ בנוסף לתרגילים בהם חלק מהחיילים מדמים חיילים של האויב, ובעיקר את לוחמי החזבאללה, אשר אף הם לובשים מדים מנומרים