בית כנסת בית שלום (בודפשט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בית כנסת בית שלום
Bét Sálom zsinagóga
אין תמונה חופשית
אין תמונה חופשית
מידע כללי
סוג בית כנסת עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום המחוז השישי של בודפשט עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה הונגריה עריכת הנתון בוויקינתונים
קואורדינטות 47°28′25″N 19°02′39″E / 47.4737°N 19.0441°E / 47.4737; 19.0441
www.zsinagoga.net
(למפת בודפשט רגילה)
 
בית כנסת בית שלום
בית כנסת בית שלום
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

בית כנסת בית שלום הוא אחד ממקומות האירועים של חיי הדת והתרבות היהודית בבודפשט, מרכז הקהילה היהודית ההונגרית בדרום בודה. המקום הוא מפגש קהילתי למשפחות שומרות מסורת, אינטלקטואליות, צעירות עם מספר ילדים. בונה ומשמר הקהילה הוא הרב זולטאן רדנוטי, הרב הראשי של ההתאחדות הקהילות היהודיות בהונגריה, לשעבר נשיא מועצת הרבנים של ההתאחדות וחבר נלהב מהדור הצעיר של הרבנים בהונגריה.

תולדות בית הכנסת הישן בלאג'מאנוש (Lágymányos)[עריכת קוד מקור | עריכה]

קודמו של בית שלום הוא בית הכנסת לאג'מאנוש (Lágymányos)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בבית הכנסת לאג'מאנוש ברובע 11 של בודפשט היה בדרך בוצ'קאי 37 (Bocskai út 37) ובכתובתו דאז, רחוב ז'ומבאי 6 (Zsombolyai u. 6). הוא נחנך ב-13 בספטמבר 1936 בטקס מפואר. למרות המצוקות הרבות, בית הכנסת עמד איתן גם בזמנים הקשים ביותר וסגר את שעריו סופית רק בתחילת שנות ה-60, לאחר רבע מאה של פעילות. הבניין הישן של בית הכנסת לאג'מאנוש אינו ממלא כיום כל תפקיד דתי, הקהילה של בית הכנסת עברה לבניין בככר קארולי גאשפאר 5 (5 Károli Gáspár tér) ברובע 11 של בודפשט ובשנת 2007 קיבל את השם בית שלום.

תולדות בית הכנסת לאג'מאנוש והקהילה היהודית בדרום בודה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גודלה של הקהילה היהודית בדרום בודה הוכח בבירור בכך שבשנות ה-30 של המאה ה-20 היו ארבעה בתי תפילה בלאג'מאנוש ובקלנפלד, ולכן התעורר הצורך לבנות בית כנסת. בשנת 1936 נמסר בית הכנסת החדש לידי הקהילה. מתחילת שנות ה-40 ירד משמעותית מספרם של חברי בית הכנסת עקב לקיחתם למחנות שירות העבודה (עבודות כפייה לגברים יהודים עבור הצבא ההונגרי) בשנים 19431944, בנוסף לתפקידו כבית תפילה, שימש בית הכנסת גם כמקום לימוד של בית הספר היסודי קארוי באראץ'. ב-1944, זמן קצר לאחר הכיבוש הגרמני, (מבצע מרגרטה) השתמשו השלטונות בבית הכנסת כמחסן, ולכן נאלצה קהילת בית הכנסת לקיים תפילות בבניין בית הספר היסודי היהודי ברחוב ואלי. בתקופה זו מילא את תפקידו של הרב ד"ר פאל טקאץ'. בשנים 1944–1945 השתמש הצבא הגרמני במבנה כאורווה. עוצמתם של המאמינים התבטאה בכך שלאחר השחרור, בספטמבר 1945, פתח בית הכנסת שוב את שעריו. סופו של בית הכנסת היה ההלאמה ב-1950. בשנת 1966 רכשה החברה להפצת המדע (TIT) את הבניין. במקום בית הכנסת סידר TIT סטודיו למדעי הטבע. הרכישה שללה מהמבנה לא רק את ייחודו האדריכלי, אלא גם את אופיו הדתי. עבור המספר ההולך ופוחת של המאמינים שימש ועדיין משמש כבית התפילה בניין וילה ישן בכיכר קארוי גאשפאר (Károli gaspár) בבודה, הנקרא כיום בית הכנסת בית שלום.

חנוכת בית הכנסת לאג'מאנוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

בטקס פתיחת בית הכנסת בשנת 1936 התכבדו חברי הקהילה בברכות חגיגיות, של פקידים נחשבים, אדריכלים ומנהיגים דתיים מוכרים. גם נציגי הממשלה, נציגי עיריית בודפשט ונציגי הכוחות המזוינים חלקו כבוד בטקס. בין מנהיגי הקהילה היה "יועץ החצר", שאמו שטרן, נשיא הקהילת היהודית של פשט ונציג המשרד הלאומי של היהודים, אדולף ורטהיימר. נכחו גם נשיא "הקהילה היהודית של בודה", אדולף קריסהבר ועוד. יתר על כן השתתפו גם נשיא המוזיאון והארכיון היהודי-הונגרי ונשיא האגודה הספרותית היהודית-הונגרית. הופיעו גם שניים מחברי הבית העליון היהודים של הפרלמנט ההונגרי ינה וידה ושאנדור פלייסיג, בין נכבדי החיים הציבוריים השתתפה "התאחדות לוחמי החזית הלאומית", ולאירוע הגיעו גם נציגי הצופים היהודים. המקהלה המשולבת של בתי הכנסת בבודה, בראשות איגנץ אלפאר, שרה פרקי תהילים באירוע. שאנדור סירוטה, חזן ראשי, וארנולד פרלמן, חזן המחוז, השמיעו תפילות. את נאום הפתיחה נשא ד"ר הרב ארנולד קיש, הרב הראשי המוביל של בודה, ולאחר מכן ד"ר הרב אימרה בנושופסקי, הרב הראשי, הדליק את נר התמיד. נשא דברים גם הרב הראשי של בית הכנסת ברחוב ז'יגמונד, ד"ר הרב פאל וידור ספרי התורה הובאו לבית הכנסת מבית כנסת אחר. הטקס הסתיים בשירת ההמנון הלאומי.

חנוכת בית הכנסת החדש בית שלום[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית הכנסת בית שלום המשופץ והמורחב נחנך ב-27 במרץ 2012 במסגרת חגיגית. בטקס השתתפו, אילן מור, שגריר ישראל בהונגריה, וטמאש הופמן (פוליטיקאי). במשך 80 שנים בחיי יהודי בודפשט (אחרי השואה), לא קרה שקהילה הזדקקה להרחבת מקום התפילה. שיפוץ בית הכנסת לא היה מתאפשר ללא תמיכת עיריית אויבודה (Újbuda), הקהילה היהודית ואנשים פרטיים. פטר פלדמייר וגוסטב זולטאי, נשיא ומנכ"ל התאחדות הקהילות היהודיות בהונגריה, הרב הראשי הלאומי בדימוס יוז'ף שווייצר, וברוך אוברלנדר, רבה של תנועת חב"ד, היו בין המשתתפים בחנוכת בית הכנסת. הקרדינל פטר ארדו, נשיא ועידת הבישופים ההונגרים הקתולים, השתתף בטקס כנציג העולם הנוצרי. לפני החנוכה הרשמית, החגיגית, ב-24 במרץ 2012, התקיימה בבית הכנסת גם קביעת מזוזה, שגם אותה ערכה הקהילה בפאר חגיגי.

בית הכנסת בית שלום המשופץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקהילה החליטה לשפץ את בית הכנסת בשנת 2009. התמיכה הכספית בהרחבה ניתנה על ידי כספי מענקים ותרומות. הבנייה ארכה כחצי שנה ושילשה את החלל הפנימי, ויצרה את הסביבה המתאימה לתוכניות חינוכיות ותרבותיות.

חיי דת בבית הכנסת[עריכת קוד מקור | עריכה]

זמני תפילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בבית הכנסת מתקיימות תפילות בימי חול שבת וחגים.

לימוד תלמוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

אפשר ללמוד תלמוד באינטרנט בהרצאתם של זולטאן רדנוטי והרב אישטוון דרוואש בקישור זה.

יסודות היהדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בבית הכנסת מקיים הרב זולטאן רדנוטי הרצאות על הדת היהודית, התרבות והמסורת היהודית לפי תוכנית לימודים למתעניינים בימי ראשון מסוימים בין השעות 18:00–19:30.

לימוד הלכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר תפילת שבת בבוקר, מתקיימים לימודי הלכה יהודית בהונגרית, בראשות הרב הראשי זולטן רדנוטי.

חיי קהילה בבית הכנסת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קורס שפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בבית הכנסת בית שלום ניתן ללמוד גם עברית מודרנית למבוגרים. הקורס מתקיים בימי שלישי, במקביל, בשתי רמות: קבוצות מתחילים ובינוניים. לימוד עברית מתאפשר על ידי הרב זולטאן רדנוטי והמורה ללשון אירן קנדה-וואשה. ילדים יכולים לקחת חלק בלימוד השפה באמצעות משחקים בכל יום שישי.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]