בית מגדל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בית המגדל "מגדל הולבר", דרום לנקשייר, סקוטלנד

בית מגדל הוא טירה קטנה, שבה יש מגדל בודד. מגדל זה בנוי מאבן והוא משמש להגנה ולמגורים.

סוג זה של טירות היה נפוץ בימי הביניים, באזורים בהם האצולה הזוטרה שלטה בשטח, בלא כפיפות משמעותית לאצולה הבכירה או למלך. בית המגדל איפשר מגורים ושליטה של משפחת האצולה הזוטרה המקומית באזור החקלאי ששייך לה. הוא איפשר לה להתבצר מפני החקלאים הכפופים לה ואיפשר לה לאסוף אותם אל תוך הביצור כדי להגן עליהם. הוא איפשר לה לשים את כספי המסים שהיא גובה מהחקלאים במקום בטוח מפני גנבים, כמו גם מפני גובי המיסים של מי שמתיימר ליצג שלטון כללי רופף. באירלנד, למשל, נבנו בין המאה ה-14 למאה ה-17 כמעט שלושת אלפים בתי מגדל.

במאה ה-18 וה-19, כאשר הארטילריה כבר הייתה מודרנית, הטירות (מכול הסוגים) איבדו הרבה מהערך ההגנתי שלהן. לא היה בהן גם צורך כדי לשמור על הסדר המקומי. בתקופה זו, האצולה, שאיבדה גם היא ממעמדה, כבר לא הצליחה לעמוד בהוצאות האחזקתן של הטירות. טירות גדולות נמכרו לעשירים מופלגים, או שהפכו למוזיאונים ובתי מלון. לעומתן, בתי מגדל נמכרו לאנשים אמידים, שאינם עשירים באופן קיצוני, והם חובבי היסטוריה, שמעוניינים לגור במבנה לשימור. בתי מגדל אחרים הפכו למסעדות כפריות נאות.

מפת התפוצה של בתי המגדל באיים הבריטיים לפי המחוז. באופן כללי, במחוזות בהם שלטונו של מלך אנגליה היה יציב יותר, ישנם פחות בתי מגדל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]