בית (אסטרולוגיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: חסר רקע היסטורי להתפתחות האמונה, כתוב לא כערך אלא כמדריך לאסטרולוג מתחיל.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. וכן לא מצוין מקור היסטורי לחלוקה לבתים, אין הסבר להתפתחות האמונה. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
ציור איסלנדי מהמאה ה-18 המתאר את חלוקת הבתים

באסטרולוגיה, בית הוא אחד מתוך 12 הגזרות שאליהן מחולקת המפה האסטרולוגית. הבתים במפה האסטרולוגית מקבילים ל-12 המזלות האסטרולוגיים ונגזרים מהם. הם מסודרים וממוספרים מ-1 עד 12 כאשר הבית הראשון נפתח בנקודת האופק המזרחי. האסטרולוגיה, ובכלל זה השימוש ב"בתים", היא נטולת תימוכין מדעיים ואף עומדת בסתירה לתפיסה ההליוצנטרית. הבתים משמשים את האסטרולוג בניתוח המפה האסטרולוגית, משום שלא מספיק לדעת את "מיקום הכוכבים" במזלות, אליבא דאסטרולוגיה, ויש גם צורך להבין באיזה אזור של השמים הם "נמצאים". לשם כך נוצרו הבתים שהם נגזרות ישירות של המזלות האסטרולוגיים. הבית נותן מסגרת לאירועים שמתרחשים ויכול לשפוך אור על תהליכים שמתחוללים במפה.

בניתוח הבית בוחן האסטרולוג את הנושאים הקשורים בבית. קיימת חשיבות רבה למזל שנמצא בתחילת הבית, שהוא גם המזל השולט על הבית. כמו כן, חשוב היכן נמצא שליט המזל שפותח את הבית ואילו כוכבים נמצאים באותו בית, מהן הזוויות שהם יוצרים לכוכבים אחרים במפה ועל אילו בתים הם שולטים. לדוגמה, אם הבית השני נפתח במזל קשת, על האסטרולוג לבדוק היכן במפה נמצא צדק, אילו זוויות הוא יוצר עם המפה ואם יש כוכבים שמאכלסים את בית זה.

לפי טענות האטסרולוגים, לבתים קיימת חשיבות בחיזוי שכן כוכבים שמתארחים בבית מסוים בתקופות שונות בחיים יכולים לשפוך אור על אותו הבית. לדוגמה, כששבתאי נמצא במעבר על הבית השביעי, נושאים הקשורים לבית השביעי מקבלים התייחסות מעמיקה והמעבר הזה גם יכול להביא לשינוי במערכות יחסים ובדרך שבה בעל המפה מתייחס לבני זוגו ושותפיו לעסקים, לזוגיות וכיוצא בזאת.


שנים עשר הבתים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבית הראשון[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבית הראשון קשור למיקוד אישי והתחלות חדשות, היות שמדובר בבית שפותח את המפה האסטרולוגית. הבית מתחיל מנקודת האופק, ויחד עם האופק הוא מראה את הרושם הראשוני שהאדם יוצר ביחסי הגומלין שלו עם אחרים. הבית הראשון כנגזרת ממזל טלה מייצג את הזהות של האדם ואת המראה החיצוני שלו. הוא משקף את החיוניות שלו, הגישה והדרך שלו להתמודדות עם דברים בחיים. הוא גם משקף גם את היצרים שלו והצרכים הראשוניים שלו.

הבית השני[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבית השני קשור להון אישי ולרכוש. כנגזרת ממזל שור הבית מייצג את החיבור הראשוני של האדם לצרכים הפיזיים ההכרחיים לקיום. בתרגום מערבי בית זה מתקשר לכסף ולהון עצמי, וכמו כן למשאבים שיש לאדם. בהתפתחות האסטרולוגיה עם השנים קיבל בית זה גם משמעות של ערך עצמי, ביטחון עצמי ופרמטרים חיוניים לקיום.

הבית השלישי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבית השלישי קשור לתקשורת ולסביבה הקרובה. כנגזרת של מזל תאומים מייצג הבית את ערוצי ההידברות והתקשורת. בעוד שני הבתים הראשונים מדברים על קיום בסיסי ברמה של צרכים וערכים, הבית השלישי שואף ליצור קשר והידברות. הבית השלישי גם קשור באסטרולוגיה הקלאסית לאחים ואחיות ומייצג אותם, וכמו כן את הסביבה הקרובה, שכנים ומכרים קרובים.

הבית הרביעי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבית הרביעי קשור לבית, למשפחה ולדמות של אחד ההורים. כנגזרת של מזל סרטן מייצג הבית את הדברים שקשורים לזהות הראשונה והגנטית שלנו. ההורים מיוצגים בבית זה. בעוד האסטרולוגיה הקאלסית טוענת כי בית זה מייצג את האם ואילו הבית העשירי מייצג את דמות האב, האסטרולוגיה של ימינו גורסת וטוענת כי האם מיוצגת על ידי הבית העשירי מאחר שהיא משקפת לילד דמות חינוכית ודוחפת אותו למעשים. לעומתם, ישנם אסטרולוגים שמשייכים את הבית הרביעי לאם ואת הבית החמישי לאב.[דרוש מקור]

הבית החמישי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבית החמישי קשור בבילויים, ברומנטיקה ובילדים. כנגזרת של מזל אריה מייצג הבית את הקשר הראשוני עם אחרים. גם בבית זה נרכשת זהות שמגיעה הפעם ממגע עם אנשים, אופי יצירתי והילד הפנימי שקיים בכל אדם. הבית החמישי מייצג רומנטיקה, הנאות מבילויים ובילויים עם ילדים.

הבית השישי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבית השישי קשור בעבודה, בשירות ובבריאות. כנגזרת של מזל בתולה מייצג בית זה את העבודה בדרך להגשימה. הוא איננו עוסק בקריירה אלא בדרך העבודה ואיך שהיא נעשית. הבית עוסק בעבודה של יומיום, תפקוד יומי שוטף וכן הבנה של המערכות הגוף ודרך פעולתן, ומכאן מתקשר לבריאות והיגיינה.

הבית השביעי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבית השביעי קשור בשותפות, במערכות יחסים ובנישואים. כנגזרת של מזל מאזניים מייצג בית זה את החצי השני, את בן או בת הזוג וכל הכרוך בזוגיות ובשותפויות. מכוחה של נוגה כנציגה דיפלומטית במזל מאזניים, מקבל בית זה גם קישור לחוזים הקשורים בענייני עסקים ודיפלומטיה, ובאסטרולוגיה קלאסית הוא גם מציין אויבים גלויים ולא רק בני זוג אהובים. בית זה נפתח באופק המערבי (האופק היורד) ושליט בית זה כמו הכוכבים הנמצאים בו יכולים לתת את התמונה המלאה על בית זה.

הבית השמיני[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבית השמיני קשור למין, למוות ולירושות. כנגזרת של מזל עקרב בית זה קשור בתהליכים עמוקים של מוות ולידה מחדש. בבית זה נבחנים דברים הקשורים באמון, בעבודה עם תת-המודע, במשברים אישיים ובצמיחה מחדש. באסטרולוגיה הקלאסית מתאר הבית את כספו ורכושו של בן או בת הזוג וכמו כן את הירושות והמשאבים הקשורים למותם של קרובים.

הבית התשיעי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבית התשיעי קשור להרחבת אופקים, ללימודים גבוהים ולארצות שמעבר לים. כנגזרת של מזל קשת בית זה קשור בתהליכים של הרחבת אופקים על ידי לימודים גבוהים, מוסדות להשכלה גבוהה וחיבור לתאוריות רוחניות נעלות. צדק, כשליט טבעי של בית זה, קשור מבחינה קלאסית לחיבור אל הטבע, לרוחניות גבוהה, להרחבת אופקים על ידי לימודים ומסעות בעולם.

הבית העשירי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבית העשירי קשור לסטטוס בחברה, לקריירה ולמעמד. בית זה נגזר ממזל גדי, ובשיטות הבתים של פלסידיוס וקוך הוא נפתח בנקודת רום השמיים. נקודת רום השמיים היא הנקודה הגבוהה ביותר במפה ומסמלת את השאיפות הנשגבות. לכן הבית העשירי קשור באמביציה ויכולת להגיע למעמד גבוה. מבחינה קלאסית בית זה מייצג קריירה, מעמד בעבודה ובחברה בכלל. מבחינה קלאסית יוחס בית זה לאב, אבל יש אסטרולוגים המייחסים אותו לדמות האם. שבתאי, השליט הטבעי של בית זה מתקשר למקומות של קידום גם בדרך לא פשוטה, אבל יסודית וקשור בדמות סמכותית.

הבית האחד-עשר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבית האחד-עשר קשור לחברים וידידים ולארגונים ואיגודים. בית זה הוא נגזרת של מזל דלי ולכן הוא קשור בפעילות הומניטרית וכן בחברה הגדולה. ארגונים, איגודים, מועדונים למיניהם – כולם קשורים לבית זה. בית זה גם משקף את השייכות המלאה לחברה, את היכולת ליצור חברים וידידים ואת הקשר עמם.

הבית השנים-עשר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבית השנים-עשר קשור להסתגרות, רוחניות, מקומות סגורים ואויבים נסתרים. בית זה הוא הבית האחרון והוא נגזרת של מזל דגים. מבחינה קלאסית, הוא נחשב לאחד הבתים ה"קשים" ביותר במפת הלידה ואחד הבתים עם ההתמודדות הפחות פשוטה, שכן הוא מדבר על מקומות סגורים (בתי חולים, בתי כלא וכיוב) ומייצג אויבים נסתרים. בית זה מדבר על מיסטיקה וחיבור רוחני. הוא מדבר על דברים ותכונות פנימיות ומייצג פחדים תת-הכרתיים. ביחד עם הבתים הרביעי והשמיני (בתי מים) מדבר בית זה גם על לידה, שכן הוא הסיום ולאחריו מתחיל מחדש הגלגל. הבית הזה גם קשור מבחינה מסורתית להקרבה עצמית והקרבה למען הקהילה והחברה כולה.

חלוקות הבתים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלוקה לפי פלח השמיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבתים הפנימיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבתים הפנימיים הם בתים 1-6. בתים אלה מתייחסים לחלק שאיננו נגלה לעין הצופה מהכדור ולכן הם גם בתים נסתרים. הבתים הפנימיים קשורים לתהליכים פנימיים שמתרחשים אצל האדם בעל מפת הלידה. הבתים קשורים בגדילה, הכרה והבנה של הכוחות הפנימיים הפועלים אצל האדם. הבתים מתחילים מבית 1 באופק המזרחי ומסתיימים בבית 6 עם ההגעה לאופק המערבי.

הבתים החיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבתים החיצוניים הם בתים 7-12. בתים אלה מתייחסים לחלק השמיים שנגלה לצופה מהכדור. בתים אלה קשורים בתהליכים חיצוניים העוברים גירויים חיצוניים. קשורים אף הם בגדילה ובהכרה אך שלא בדומה לבתים הפנימיים, הבתים החיצוניים יוצרים יחסי גומלין ומשפיעים על בעל מפת הלידה ממקום חיצוני. הבתים מתחילים מבית 7 והאופק המערבי ומסתיימים בבית 12 עם נקודת האופק המזרחי.

חלוקה לפי איכויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצה בתים
בתים פעילים/קרדינליים 1, 4, 7 ו-10
בתים קבועים 2, 5, 8 ו-11
בתים משתנים 3, 6, 9 ו-12

חלוקה לפי יסודות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצה בתים
בתי האש 1, 5 ו-9
בתי האדמה 2, 6 ו-10
בתי האוויר 3, 7 ו-11
בתי המים 4, 8 ו-12