בלאנש דאגדייל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-emblem-development-2.svg
הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה, אתם מתבקשים שלא לערוך את הערך בטרם תוסר ההודעה הזו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניח התבנית.
אם הערך לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך לפני כן רצוי להזכיר את התבנית למשתמש שהניח אותה, באמצעות הודעה בדף שיחתו.

בלאנש אליזבת' קמבל ('באפי') דאגדיילאנגלית: Blanche Elizabeth Campbell "Baffy" Dugdale (28 במאי 1880 - 16 במאי 1948), הייתה סופרת, אשר בין היתר חיברה ביוגרפיה אודות דודה ארתור ג'יימס בלפור, נציגה בריטית בחבר הלאומים ופעילה ציונית.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנותיה המוקדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בלאנש דאגדייל, אשר נודעה בשם באפי, נולדה בלונדון, כבת בכורה מבין חמישה ילדים, למשפחת בלפור המיוחסת: אביה, האדריכל יוסטייס בלפור (1911-1854), היה אחיו הצעיר ביותר של ארתור ג'יימס בלפור, אשר כיהן לימים כראש הממשלה הבריטי, וכן כשר החוץ הבריטי ובתפקידים בכירים נוספים. אמה, הליידי פרנסס קמבל (1931-1858), הייתה בתו של ג'ורג' קמבל, הדוכס השמיני מארגייל. באפי דאגדייל (אז בלפור) קיבלה את חינוכה בבית ולא רכשה השכלה פורמלית.

משפחה וקריירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-18 בנובמבר 1902 נישאה באפי לאדגר דאגדייל (1964-1876), חתם בחברת הביטוח לויד'ס. לימים, בעצתה של באפי, היה אדגר דאגדייל המתרגם של מיין קאמפף לאנגלית. לזוג, שהתגורר בלונדון, נולדו בהמשך בת ובן.

בשנים 1919-1915 עבדה דאגדייל בשירות המודיעין של הצי הבריטי, אשר במרביתה של אותה תקופה לחם במלחמת העולם הראשונה.

בשנים 1928-1920 עמדה דאגדייל בראש משרד האינפורמציה של חבר הלאומים.

בשנת 1932 הצטרפה דאגדייל למשלחת הבריטית לאסיפה השנתית של אותו מוסד.

דאגדייל הייתה תומכת נלהבת של העניין הציוני. הדבר התבטא בפגישות ובשיחות רבות עם מדינאים בריטיים לקידום האינטרסים הציוניים, בהשתתפות בקונגרסים ציוניים, כמו זה שנערך באוגוסט 1939, בפירסומים ובמאמרים. בהמשך, משנת 1940 ואילך, דאגדייל עבדה במחלקה המדינית של הסוכנות היהודית. חלק נכבד מפעילותה היה לצד ובתיאום עם חיים וייצמן, עבורו שימשה כיועצת ובה בטח באופן מלא.

במהלך מלחמת העולם השנייה פעלה דאגדייל במספר וועדות לסיוע לפליטים היהודיים.

באפי דאגדייל נפטרה ב-16 במאי 1948, יום אחד לאחר כינונה של מדינת ישראל.

כתיבתה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באפי דאגדייל כתבה ביוגרפיה, בת שני כרכים, אודות דודה, ארתור ג'יימס בלפור, אותה פרסמה ב-1936. כן כתבה חוברת אודות הצהרת בלפור, אותה פרסמה ב-1940. נוסף לאלה, כתבה בשנות ה-30 וה-40 יומנים, ובהם מידע רב, הן אודות פעילותה, הן אודות המוסדות והאישים עמם באה במגע. היומנים המתייחסים לשנים 1936 עד 1947 יצאו לאור בשנת 1973 כספר בעריכת נורמן רוז (Rose).

הנצחתה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במאי 1958, עשר שנים לאחר פטירתה, נחנכה ביער בלפור, שבין מגדל העמק לגניגר, מצבת שיש לזכרה של באפי דאגדייל. המצבה תוכננה על ידי בנה, האדריכל מייקל דאגדייל. דרך היער המתחילה באותה מצבה נקראה בשם 'טיילת בלאנש דאגדייל'. כיוון שהמצבה הושחתה, ככל הנראה על ידי ערבים תושבי האזור, הועתקה המצבה לבית הספר האזורי בגניגר.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

Baffy : the diaries of Blanche Dugdale, 1936-1947 / edited by N.A. Rose ; foreword by Meyer Weisgal.

Arthur James Balfour, first Earl of Balfour ... / by his niece Blanche E.C. Dugdale ... Blanche E. C. Dugdale (Blanche Elizabeth Campbell);c1937 New York : G.P. Putmam's Sons