במה חדשה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: כתיבה לא אנציקלופדית, פרק קישורים חיצוניים חסר.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
לוגו אתר "במה חדשה"

במה חדשה הוא אתר אינטרנט הפועל ככתב עת ספרותי, שהוקם במטרה לספק במה ליוצרים שונים לפרסם את יצירותיהם באופן חופשי באינטרנט.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האתר "במה חדשה" התחיל את דרכו בשנת 1998 ביוזמת בועז רימר, כשהוא מתבסס על האתר החלוצי בימה אחרת שהוקם באמצע שנות ה-90 על ידי ערן להב[1].

במשך השנים צבר האתר פופולריות רבה. בתחילת חודש מאי 2016, התקרב מספר דפי היוצרים באתר ל-37,000. אולם חלק מהדפים הם למעשה שמות שונים של אותו אדם, ויש דפים שיוצריהם חדלו מפעילותם באתר. הסגנון והאיכות של היצירות בבמה מגוון ושונה, והן נעות בין יצירות ביכורים גרפומניות לפניני כישרון. האתר שימש קרש קפיצה ליוצרים רבים. אחד המפורסמים שבהם הוא יוני בלוך, שפרסם בבמה חדשה את יצירותיו. גם סופרים ידועי שם כמו אתגר קרת, יורם קניוק ורבים אחרים, מפרסמים בבמה חדשה.

כיום מאפשר האתר פרסום של יצירות מלל, מוזיקה, תמונות מכל הסוגים וכן יצירות וידאו או אנימציה ממוחשבת, וסביבו קמו קהילות מקוונות. כל יצירה חייבת באישור עורכי האתר ולעיתים הם אף חוסמים פרסום יצירות מסיבות שונות, כגון הפרת זכויות יוצרים, חוסר התאמה ערכי או סיבה אחרת. לעורכים יד חופשית באישור או פסילה של יצירות לפי שיקול דעתם. יצירה המכילה שגיאות כתיב רבות מדי, או תוכן בוטה או גס לרוב לא תאושר. בבמה אפשר לפרסם כמעט כל תוכן באתר על ידי יוצרים רשומים. ישנן דוגמאות רבות של דפי יוצר בבמה חדשה אשר לא היו זוכים לפרסום באתרי אינטרנט או כתבי עת ספרותיים אחרים.

החל מ-1999 קיימו יוצרי הבמה אירוע משותף המכונה "ערב במה". האירוע התקיים מדי חודש ביום שלישי הראשון של החודש. עם הזמן נוסדו סביב הערב המרכזי גם ערבים אלטרנטיביים[דרושה הבהרה]. ערבי הבמה כללו הקראת שירה ופרוזה, הצגת קטעים תאטרליים והופעות חיות מסוגים שונים. ערבי הבמה לרוב התקיימו בתיאטרון תמונע והם התקיימו ברצף במשך שנים אחדות, עד אשר הופסקה ההתקשרות בין במה חדשה לתיאטרון תמונע באמצע שנות האלפיים. עקב כך ערבי הבמה נדדו לאולמות אחרים, עד אשר ערבי הבמה הופסקו לחלוטין. יש הרואים בהפסקת ערבי הבמה כאחת הסיבות לדעיכת האתר[דרוש מקור]. ערבי הבמה של במה חדשה, שבהם נפגשו היוצרים, הפכו את האתר לשונה מאוד, הרבה קשרי חברות נוצרו בין חברי האתר מחוץ לאינטרנט, העורכים היו יוצרים בעצמם ורובם זכו בפעם הראשונה לערוך או להמליץ על יצירות של אדם אחר, שיטה זו גרמה לעורכי האתר להיות "מחוזרים" על ידי יוצרים אחרים שחפצו בהמלצה.

במרץ 2007 מחקו פורצים את היצירות מחצי השנה האחרונה באתר, בעקבות ניסיון פריצה אחר שעליו השתלטו בעלי האתר. עם זאת, רימר הצליח לשחזר את מרבית היצירות הפגועות. בנוסף, יוצרים ותיקים רבים הפחיתו את פעילותם באתר ואף הפסיקו את פעילותם כלל.

תקופת השיא של פעילות האתר הייתה בין 2001 ל-2005.

באתר הייתה נהוגה שיטה שיצרה תחרותיות באתר. היוצרים הרשומים בה היו יכולים לדרג כל יצירה מהציון 1 עד 5. הציון 5 ציין איכותיות של יצירה בעיני היוצר המצביע והציון 1 ציין יצירה גרועה. עקב השיטה, יוצרים רבים פתחו דפי יוצר רבים והדבר הביא לאנדרלמוסיה רבתי. ניתן לציין יוצרים באתר שהיו להם מספר רב של דפי יוצר, ולפיכך יכלו להצביע מספר פעמים ליצירה אחת ובכל פעם בשם יוצר אחר. כמו כן, יוצרים אחרים שהתאחדו יחד כדי לקדם יצירות של עצמם, באמצעות הצבעות מאורגנות (לא חל איסור על פתיחת מספר דפים ובשמות שונים לאותו אדם).

לבעל האתר, בועז רימר, הייתה יכולת בלעדית לחסום יוצרים ולגלות את זהותם. העורכים נבחרו על ידי בועז רימר עצמו, ותפקידם היה לאשר יצירות, ואף להמליץ על יצירות שיופיעו בעמוד הבית של האתר.

סוגיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • כל התכנים העולים לאתר מבוקרים ומאושרים על ידי העורכים. העומס הרב ומספר היוצרים גרמו לכך שלעיתים נדרשים מספר ימים ולעיתים אף חודשים ושנים עד שיצירה מאושרת לפרסום או עדכון.
  • שמות היוצרים שהורידו את כל יצירותיהם נעלמים מגוגל אך אינם נמחקים לחלוטין מהאתר, והוא "שומר" את הדף על שמם, על אף שהוא ריק ואינו בר חיפוש.[2]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ גיל רימון, Eran Lahav surrendered, monitor.corky.net
  2. ^ הגר בוחבוט, החיים כבר לא כאן: קהילת "ישראבלוג" שוב מתגוננת מפני סגירה. 22.5.2016, אתר ynet.