בנימין זאב כהנא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בנימין זאב כהנא

הרב בנימין זאב כהנא (יט בתשרי תשכ"ז - ה' בטבת תשס"א, 3 באוקטובר 1966 - 31 בדצמבר 2000) היה ראש ישיבת הרעיון היהודי, פעיל פוליטי ימני ישראלי, שהקים והנהיג את תנועת כהנא חי, ונרצח עם אשתו טליה בפיגוע ירי.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנימין זאב כהנא היה בנו של מנהיג תנועת כך, הרב מאיר כהנא. הוא לא נקרא על שמו של בנימין זאב הרצל, אלא על שם אבי סבו ואבי סבתו. נולד בארצות הברית כבן רביעי ואחרון להוריו, ועלה לישראל בשנת 1971 יחד עם משפחתו. למד בישיבת שעלבים, ישיבת מרכז הרב, ולאחר זמן קצר עבר לישיבת הרעיון היהודי של אביו.

לאחר רצח אביו נבחר כחבר מזכירות תנועת כך, אך לאחר מחלוקות על דרך התנועה וסכסוכים אישיים, ייסד את תנועת כהנא חי. תנועת כך, שהוקמה על ידי אביו, נותרה בהנהגתו של ברוך מרזל, כשלצדו נועם פדרמן וטירן פולק. מאוחר יותר הצטרף אליהם איתמר בן גביר. אל כהנא הצעיר הצטרפו פעילים שונים, אך על אף שאיש מהם לא היה פעיל בולט, התפרסמה תנועת כהנא חי באמצעי התקשורת.

נעצר ונחקר על ידי המשטרה עשרות פעמים, הורשע בהפרעה לשוטר במילוי תפקידו, וישב במאסר חודשים אחדים. לאחר טבח מערת המכפלה, הוכרזה תנועתו כארגון טרור, והוצאה אל מחוץ לחוק.

שקד על הפצת רעיונותיו של אביו, הקים את ישיבת הרב מאיר כהנא בכפר תפוח, והוציא לאור עלון דו-שבועי בשם "דרכה של תורה", אשר חולק בבתי כנסת. כמו כן היה שותף בעריכת ספרו של אביו "אור הרעיון", והקים בירושלים את "המרכז להפצת הרעיון היהודי", שבו נלמדה תורתו של אביו. המרכז נסגר בסוף אותה שנה, בהוראת שירות הביטחון הכללי. בעקבות ליל הקילשונים שבוצע בידי ערבים ישראליים כתב מאמר בו קרא לממשלת ישראל להפציץ את אום אל פאחם. על פרסום מאמר זה הועמד לדין באשמת המרדה. כהנא זוכה בבית משפט השלום, הורשע במחוזי וזוכה שוב בבית המשפט העליון ברוב דעות[1]. אולם בדיון נוסף הוא הורשע על ידי חמישה שופטים, כנגד דעתם החולקת של אהרן ברק ויעקב טירקל[2]. פסק הדין בעניין היה לאחר מאבני הדרך בפסיקה בעבירת המרדה.

הוא נישא לטליה לבית הרצליך, ולזוג נולדו שישה ילדים. רוב זמן נישואיהם התגוררו השניים בכפר תפוח שבשומרון.

הירצחו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מצבת בנימין זאב ואשתו טליה בהר המנוחות

ב־31 בדצמבר 2000 נסעו הרב בנימין כהנא, אשתו וששת ילדיהם מירושלים לכפר תפוח. בדרך עצרו בבית אל כדי להוריד את אחד הבנים בבית הספר שבו למד. קצת מדרום לעפרה, נתקלו במארב של מחבלים אשר ירו על מכוניתם (ככל הנראה מבלי לדעת את זהות הנוסעים). כתוצאה מהירי נהרג בנימין זאב מיד, ואשתו נפצעה אנושות ונפטרה לאחר מכן באמבולנס. חמש הבנות נפצעו. בני הזוג כהנא נטמנו בבית העלמין בהר המנוחות בירושלים. בסמוך למקום הרצח הוקם המאחז "טל בנימין" שנקרא על שמם. במאחז פעל מכון משפטי ארץ במשך מספר שנים, עד שפונה.

באפריל 2002 נאסר אבו חמייד שהיה שותף לרצח בני הזוג ונידון ל-7 מאסרי עולם ול-50 שנות מאסר בגין רצח 7 ישראלים, בהם בני הזוג כהנא, ועבירות נוספות. אבו חמייד הורשע כבר ב-1990 ב-5 מאסרי עולם, אך שוחרר במסגרת הסכמי אוסלו ומאז נטל חלק בפעילות טרור ענפה. ב-2003 נשפט מוסטפא מסלמאני שהשתתף ברצח בני הזוג לשני מאסרי עולם ול-25 שנה נוספות בגין שורה של עבירות ביטחוניות. מסלמאני השתחרר מהכלא 8 שנים לאחר מכן במסגרת ההסכם לשחרור גלעד שליט.

כתביו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^
  שגיאות פרמטריות בתבנית:פס"ד עליון

  פרמטרי חובה [ עותר, משיב ] חסרים
  ע"פ 6696/96
 2. ^
  שגיאות פרמטריות בתבנית:פס"ד עליון

  פרמטרי חובה [ עותר, משיב ] חסרים
  דנ"פ 1789/98