בני יהודה (יישוב)

בני יהודה
Pano 1 resize (Large).jpg
בית הכנסת ביישוב
מדינה ישראלישראל ישראל
מחוז הצפון
מועצה אזורית גולן
גובה ממוצע[1] ‎345 מטר
תאריך ייסוד 1972
תנועה מיישבת המרכז החקלאי
סוג יישוב יישוב קהילתי
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2021[1]
  - אוכלוסייה 1,129 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה ‎0.8% בשנה
מדד חברתי-כלכלי - אשכול
לשנת 2017[2]
6 מתוך 10
http://www.bygolan.com/

בְּנֵי יְהוּדָה הוא יישוב קהילתי בדרום רמת הגולן, מערבית לאליעד וצפונית-מזרחית לעין גב. הוא שוכן בגובה של 345 מטרים מעל פני הים, על המדרון הפונה לכנרת, במרחק של כ-4 קילומטרים מחופה המזרחי (גובה היישוב מעל פני הכנרת - 550 מטרים, שגובהה הוא כ-209 מטרים מתחת לפני הים). זהו היישוב הגדול מבין ישובי המועצה האזורית גולן. היישוב מהווה מרכז אזורי עבור יישובי דרום רמת הגולן וממוקמים בו מרבית השירותים המוניציפליים כגון שירותי דואר, מרפאה, בית ספר, בריכה אזורית, בנק, ספריה, מרכז ותיקים ועוד.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני קום המדינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – בני יהודה (מושבה)

ראשית ההתיישבות היהודית במקום בשנת 1887. חברי אגודה בשם "בני יהודה" מצפת רכשו מתושבי הכפר ביר א-שכום אדמות בסיועו של לורנס אוליפנט, במטרה להקים מושבה חקלאית קטנה בשם בני יהודה. המתיישבים לא הצליחו להתמודד עם התנאים הקשים במקום - תנאי מזג האוויר, הריחוק מיישובים יהודיים אחרים והתחבורה הקשה, וכן הקשיים בהסדרת חינוך הילדים - ונטשו אותו.

ב-1890 נעשה ניסיון נוסף, של עשר משפחות לשוב למושבה, אך אף הן שבו לצפת תוך זמן קצר.

קבוצה נוספת, אף היא בת עשר משפחות, הגיעה בשנת 1898. ארבע מהמשפחות נטשו תוך זמן קצר, וחמש משפחות נותרו במקום עד 1913. המשפחה האחרונה, משפחת ברנשטיין, נותרה לבדה במושבה. במאורעות תר"פ רצחו פורעים את אם המשפחה ואת אחד הבנים. עקב כך, עזבה גם משפחה זו את בני יהודה.

ימי מדינת ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות מלחמת ששת הימים, ב-1972 הוקם מחדש בני יהודה, הפעם כישוב המהווה מרכז אזורי המספק שירותים בסיסיים למושבים ולקיבוצים באזור. בסמוך לו נבנה אזור תעשייה ובו מפעלי מזון וקוסמטיקה, מתכת בית בד, מוסך ועוד. כמו כן בקרבת היישוב ממוקם מפעל תעשיות גולן השייך לתעשייה האווירית שעיקר עיסוקו הוא פיתוח וייצור מושבים סופגי אנרגיה לתעופה וכלי רכב צבאיים.[3] בתחילת דרכו של היישוב היה המפעל מקור פרנסה עיקרי לתושבי היישוב.

היישוב כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביישוב בית ספר אזורי, קניון, מרפאות מכבי וכללית, מד"א, מכבי אש, משטרה קהילתית, בריכה, מתנ"ס חוגים, ומגוון פארקים. ביישוב פועלת תנועת הנוער "התנועה החדשה".

על פי נתוני הלמ"ס 2020, מתגוררים ביישוב כ-1,120 תושבים.

היישוב מנוהל על ידי ועד מקומי נבחר שממנה מנהל קהילה.

נכון לאפריל 2022 יושב ראש הוועד הנבחר הוא יניב ברק, ומנהל הקהילה הוא צחי בוחניק.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 אוכלוסייה ביישובים בעלי 2,000 תושבים ומעלה, ובמועצות האזוריות לפי טבלה חודשית של למ"ס עבור סוף אוגוסט 2022 (אומדן); ביישובים פחות מ-2,000 לפי טבלה שנתית של למ"ס עבור סוף 2021.
  2. ^ הנתונים לפי טבלת מדד חברתי כלכלי של למ"ס נכון לשנת 2017
  3. ^ התעשיה האוירית, www.iai.co.il