בנק אגוד לישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בנק אגוד לישראל בע"מ
Bank Igud.svg
סוג בנק
תאריך הקמה 1951
משרד ראשי רח' אחוזת בית 6-8, תל אביב
בעלות יורשי שייקה לנדאו, יורשי וגרושי לובינסקי, שלמה אליהו
מוצרים עיקריים שירותי בנקאות
הכנסות 1.151 מיליארד ש"ח (2017)
רווח 141 מיליון ש"ח (2017)
הון עצמי 2.5 מיליארד ש"ח (2017)
סך המאזן 42.4 מיליארד ש"ח (2019)[1]
יחס הון 10.02 (2017)
אנשי מפתח

שבי שמר, מנכ"ל

זאב אבלס, יו"ר הדירקטוריון
 
www.unionbank.co.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

בנק אִגוד לישראל (שמו נכתב בכתיב חסר) הוא הבנק השביעי[2] בגודלו במערכת הבנקאות בישראל, והוא מספק שירותי בנקאות מלאים ללקוחות פרטיים ועסקיים. הבנק הוקם בשנת 1951, פועל באמצעות 36 סניפים ומעסיק למעלה מ-1,200 עובדים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמליל הבנק עד אוגוסט 2009
הפגנה של עובדי בנק אגוד נגד המיזוג, מול משרדי בנק ישראל בהר חוצבים בירושלים, דצמבר 2017

את בנק אגוד לישראל בע"מ יסדה ב-1951 החברה הכלכלית הארץ-ישראלית (ארצות הברית) מניו יורק והחברה הכלכלית בע"מ מלונדון. אלה המשיכו למעשה את פעילות המחלקה הבנקאית של האגודה הארץ-ישראלית אשר החלה בפעילותה בארץ ישראל עוד בשנת 1922.

משנת 1983, בעקבות משבר מניות הבנקים ועד 17 במאי 1993, הייתה השליטה בבנק אגוד בידי מדינת ישראל ובידי בנק לאומי. בעקבות ההסכם למכירת גרעין השליטה בבנק, הועברו 60% ממניותיו לשלמה אליהו אחזקות בע"מ, לישעיהו לנדאו אחזקות (1993) בע"מ ולנכסי דוד לובינסקי (אחזקות) 1993 בע"מ. אלה מחזיקים בגרעין השליטה בבנק. יחד עם זאת, הבנק ממשיך להתנהל עד היום עם מערכת תוכנה של בנק לאומי.

באפריל 2001 רכש הבנק את בנק כרמל[3].

באוגוסט 2017 פורסם על מגעים למיזוג הבנק עם בנק מזרחי טפחות, צעד שגרם להסתדרות להכריז על סכסוך עבודה בבנק. ביוני 2018 הודיע מ"מ הממונה על ההגבלים העסקיים על התנגדותו למיזוג[4]. בעלי השליטה בשני הבנקים הגישו ערעור לבית המשפט, ובדיון שנערך בבית הדין לתחרות בנובמבר 2019 נדחה הערעור והמיזוג אושר[5]. כעת יחל תהליך שבו חברת מזרחי תפרסם הצעה לציבור לרכוש את כל מניות החברה, תהליך שייקח כ-3 חודשים. באם תהליך רכישת המניות יושלם בהצלחה (מזרחי צריכה לקבל את הסכמת 95% ממחזיקי המניות), יחל תהליך מיזוג משפטי, אשר הוא צפוי להסתיים רק בסוף 2020.

שירותי הבנק[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנק אגוד, סניף קריית מוצקין

ב-2014 היה נתח השוק של בנק אגוד כ-3% ממערכת הבנקאות, והבנק התמקד בפעילות קמעונית לעשירונים העליונים[6].

מגזר ייחודי שהבנק פועל בו הוא מגזר היהלומים. כאשר קמה בורסת היהלומים, נעשה המסחר ביהלומים גם בבניין שנמצאו בו משרדי הנהלת הבנק בתל אביב, ומאז נמשך הקשר בין המגזר לבנק. נתח השוק של הבנק במגזר זה עומד על כ-22%, אשר גבוה משמעותית מחלקו היחסי של הבנק בשוק הבנקאות הכללי.

חברות בת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אגוד שוקי הון והשקעות בע"מ - אגוד שוקי הון משמשת זרוע הבנקאות להשקעות של בנק אגוד ועוסקת בניהול ובחיתום של הנפקות ציבוריות בשוק ההון בישראל. נוסף על כך מנפיקה החברה הנפקות פרטיות בישראל.
  • אגוד השקעות וייזום (א.ש.י) בע"מ - אגוד השקעות וייזום הוא זרוע ההשקעות הראליות של בנק אגוד. החברה פעילה מאז 1999, ויש לה השקעות ב-15 חברות וקרנות, בהן מליסרון מקבוצת האחים עופר, מדנס סוכנות לביטוח, חברת דירוג האשראי מידרוג וקרן מדעי החיים Vitalife. נוסף על כך מייעצת החברה לבנק אגוד ברכישת פעילויות משלימות לפעילות הבנק וכן ריכזה את מכירת קופות הגמל וקרנות הנאמנות של הבנק בשנת 2006.
  • חברה לנאמנות של בנק אגוד בע"מ – חברה לנאמנות של בנק אגוד בע"מ היא חברה בת בבעלות בנק אגוד לישראל בע"מ. החברה נותנת שירותי נאמנות לקרנות נאמנות, למחזיקי ניירות ערך שהונפקו ונסחרים בבורסה, להנפקות פרטיות ובמתן שירותי נאמנות פרטיים גם עבור תושבי חוץ.
  • אגוד ליסינג בע"מ – אגוד ליסינג הוקמה בשנת 1996 כחברת בת בשליטה מלאה של הבנק כדי לשמש הזרוע הביצועית והשיווקית של הבנק בתחום עסקאות ההחכר (ליסינג). החברה עוסקת בעיקר בהשכרת כלי רכב וציוד אחר בשיטת הליסינג המימוני ללקוחות הבנק וללקוחות אחרים וכן בהלוואות פיננסיות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]