בנק דם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ניידת התרמת דם בשוודיה

בנק דם הוא מאגר של דם ומרכיבי הדם שנאספו מתרומות דם. מאגר זה נאסף ונשמר לצורך שימוש עתידי בעירויי דם ובתרופות לחולי מחלות דם למיניהן כגון המופיליה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרישת הדם מנעה תרומות דם עד לגילוי סימנים סוכריים ואיתם ארבע סוגי הדם על ידי קרל לנדשטיינר ותלמידיו.

למרות שתרומת דם הראשונה נערכה ב-1907 על ידי ראובן אוטנברג בבית החולים הר סיניי תופעת קרישת דם בחשיפתו מן הוורידים נמשכה עד שריצ'רד לוינסון מאותו בית החולים מצא ציטרט נתרן כנוגד קרישה הראשון. הדבר איפשר עירוי דם לא ישירים מוריד אל וריד. בהמשך פרנסיס פייטון רואוז פיתח תמיסת ציטרט-גלוקוז שאיפשרה לשמור דם במשך מספר ימים דבר שאיפשר לפתוח פקדונות בנק בבריטניה במהלך מלחמת העולם הראשונה.

ב-23 במרץ 1930 הרופא סרגיי יודין בברית המועצות הצליח לבצע עירוי דם מגופה על סמך המחקרים הקודמים לפיהם אינו נהיה רעיל ובאותה שנה פתח בנק הדם הראשון במכון על שמו של סקליפוסובסקי. עד לאמצע שנות השלושים בברית המועצות היו קיימים כבר כ65 בנקים גדולים וכ-500 תחנות קטנות יותר. על מנת לעודד את השיטה יודין עצמו פרסם כתבה בפראבדה ב-1935 בה טען ליעילותה בזמן מלחמה גדולה[1].

בעקבות הפרסום ב-1937 ברנרד פרטוס פתח בנק הדם האמריקאי הראשון בבית חולים קוק קאונטי בשיקגו והוא היה הראשון לתת למתקן את השם בנק דם. וילם יוהאן קולף היה הראשון שיסד בנק דם באירופה בתחילת שנות ה-40. תחילה קבלת דם מגוויות לא התקבלו במערב אך ידוע על עירויי דם בלתי חוקיים כאלו בארצות הברית בתחילת שנות ה-40[2].

בין 1937 ל 1940 קרל לנדשטיינר ואלכסנדר סולומון וינר גילו עוד גורם שיצר תגובות לא רצויות במהלך עירויי דם שבהמשך נקרא גורם רזוס על שמם של הקופים עליהם בוצע הגילוי. לאחר עוד שלוש שנים ג'ון פרימן לוטיט ופטריק מוליסון פיתחו דקסטרוז-ציטרט חומצי שהיה נוגד קרישה יעיל יותר ואיפשר העברת כמויות דם גדולות יותר לזמן ארוך יותר.

כלי זכוכית יצאו משימוש ב-1950 עם פיתוח שקיות פלסטיק סטריליות על ידי קרל וולטר וו. פ. מרפי שבנוסף לבטיחות איפשרו גמישות בהכנה.

מ-1979 נכנסו חומרי נוגדי קרישה יעילים יותר הכוללות אדנין.

לאחר תרומת הדם, נבדקת התרומה על מנת לזהות מחלות, ושאר גורמי מחלות. אם נמצא גורם כזה בעירוי, הוא נפסל לשימוש. לאחר הבדיקות מחלקים את הדם למנות בהתאם לסוג הדם. הדם נשמר בקירור ובתנאים סטריליים.

כיום קיימים בנקי דם ברוב מדינות העולם.

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנק הדם הראשון של מגן דוד אדום בישראל הוקם על ידי הד"ר נתן (וילהלם) וולף ב 1946 בבנין מד"א ברחוב מזא"ה 13 בתל אביב. וולף נעזר ב"ארגון המתנדבים של תורמי דם" וברופאים : סוניה קבלקין, מלכה וולף, לודביג דרסלר, ושטארק. בהמשך, עבר הבניין ליפו ונקרא : "הבניין למתן שירותי הדם ע"ש הקולונל מיקי סטון".[3].

בישראל תרומת דם גם מקנה ביטוח לבני משפחת התורם במקרה ואחד מהם יזדקק לעירוי דם. במרכז הרפואי ע"ש שיבא בתל השומר מצוי "בנק הדם המרכזי של מדינת ישראל" בו נמצאות כל תרומות הדם הנשלחות אל בתי חולים ברחבי המדינה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא בנק דם בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ סרגיי סרגייביץ' יודין עירוי דם מגווייה, "פראבדה", 10 במרץ 1935, עמ' 3.
  2. ^ Starr, Douglas. "Blood: An Epic History of Medicine and Commerce". P.70-71
  3. ^ נסים לוי, יעל לוי, "רופאיה של ארץ-ישראל 1948 - 1799", איתי בחור הוצאה לאור, זכרון יעקב, מהדורה שנייה, מרץ 2012, ערך : ד"ר נתן וילהלם וולף, (עמ' 193).
P medicine.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא רפואה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.