בסאם עאדל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בסאם עאדל
بسام العادل
לידה 1953? עריכת הנתון בוויקינתונים
השתייכות

Syria Armed Forces Emblem.svg  צבא סוריה

דרגה Syrian -AF-Raid.svg רא'אד
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg
מיג-23 שעמו ערק באסם עאדל מוצג במוזיאון חיל האוויר בחצרים צבוע בצבעי חיל האוויר הסורי עם סמלי חיל האוויר הישראלי ועל ידו מצד ימין מטוס המיג-21 העיראקי.

רא'אד (רב-סרן) מומחד בסאם עאדלערבית: بسام العادل) הוא טייס לשעבר של חיל האוויר הסורי, שערק לישראל ב-11 באוקטובר 1989 עם מטוסו מדגם מיג 23ML במהלך טיסת סיור ואימון שגרתיים בגבול רמת הגולן.[1].

עאדל, בן 36, המריא במבנה של שני מטוסים משדה התעופה בליי והטיס את מטוסו מספר 2786 במסלול הסיור המתוכנן. לפתע עזב את בן זוגו ופנה לכיוון מערב וחצה את רמת הגולן בטיסה בגובה נמוך מאוד (כ-50 מטר מעל פני הקרקע, ולטענתו לעיתים 40 ואף 30 מטר)[2] ובמהירות גבוהה (כ-1,000 עד 1,250 קמ"ש). לאחר שחצה את הגבול כיבה את מכשיר הקשר שלו ושמר על דממת אלחוט מוחלטת[3]. לאחר כ-3-4 דקות טיסה מאז חציית הגבול (וכ-15 עד 20 דקות סה"כ מאז שהמריא), הנחית עאדל את מטוסו במנחת מגידו, המשמש כמנחת למטוסים קלים, מסוקים ודאונים. עם נחיתתו, יצא מתא הטייס כשהוא חיוור, הניף את ידיו למעלה והודיע כי בכוונתו לערוק וכי אין בהגעתו כל כוונה התקפית או מלחמתית.

לאחר עריקתו הורשה עאדל להתראיין בפני עיתונאים זרים. בראיונותיו אמר שהושפע מדברים שקרא על מדינת ישראל. לדבריו, שלושה חודשים לפני שערק החליט לשנות את חייו ולחיות במדינה דמוקרטית שיש בה חופש ביטוי. לטענתו לא הכיר איש בישראל ולא תיאם את עריקתו עם גורמים מישראל. כמו כן, ציין כי יסרב להפגש עם נציגי הצלב האדום אם מטרתם היא להחזירו לסוריה[1].

המטוס שהטיס עאדל לא היה חמוש פרט לתותח דו-קני בקוטר 23 מ"מ המותקן דרך קבע בגחון המטוס[3], ולנורי הטעיה נגד טילים בזנב המטוס. הוא לא הביא עמו כל ספרות טכנית. המטוס עבר סדרת בדיקות בחיל האוויר הישראלי. לאחר הבדיקות המטוס הוטס ביום 29 בינואר 1990 על ידי טייס הניסוי הראשי של חיל האוויר הישראלי, סא"ל עופר ספרא. לאחר מכן הוטס לפחות עוד 11 פעמים במתארי טיסה שונים ובהם סימולציות של קרבות אוויר. מסקנות הבדיקה העלו כי תאוצתו חזקה ועולה על תאוצתם של ה-F-16 וה-F-18 המערביים, אך הנדסת האנוש שלו לקויה ביותר בהשוואה למטוסי המערב. לאחר הטיסות המטוס אוחסן בתל נוף, הועבר לתעשייה האווירית ומשם באמצע שנות התשעים למוזיאון חיל האוויר, שם הוא צבוע בצבעי חיל האוויר הסורי ונושא את סמלי חיל האוויר הישראלי.

עריקת עאדל פורסמה בעיתונות הערבית. סוריה טענה תחילה שהמטוס נחת בישראל עקב תקלה טכנית ושטייסו נלקח בשבי. כעבור מספר ימים כבר הודו הסורים שהטייס ערק, והם הוקיעו אותו כ"בוגד נתעב ומרגל ישראלי". לפי רדיו דמשק, עאדל פותה להגיע לישראל על ידי המודיעין הישראלי, אולם כאמור הוא הכחיש כל קשר עם ישראל או ישראלים טרם עריקתו.

לאחר חדירת מטוסו של עאדל מבלי שיורט, הקים הרמטכ"ל דאז דן שומרון ועדת חקירה לבדיקת הנושא בדגש על מחדלים ביטחוניים אפשריים. חיל האוויר, שככל הנראה הופתע לחלוטין כאשר קיבל הודעה מאזרח שטייס סורי נחת במגידו, טען בהמשך כי עקב אחרי המטוס במהלך כל הדרך. עאדל עצמו חיזק טענה זו במסיבת העיתונאים, כאשר טען כי המכשור במטוס הראה שהוא היה תחת מעקב של מכ"ם ישראלי במשך כל הטיסה. בסוף התחקיר ננזפו שני אלופי משנה ושופרו נוהלים מסוימים בחיל האוויר.

זמן קצר לאחר העריקה קיבל עאדל זהות חדשה והועבר למדינה זרה[4].

ב-2012 נעצרו שלושה תושבים ממג'דל שמס ובקה אל-גרבייה, לאחר שתכננו לחטוף תושב בקה אל-גרבייה אותו חשבו בטעות כבסאם עאדל, על מנת להביאו לסוריה[5].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 Syrian Who Flew Jet into Israel Has No Intention of Returning, Jewish Telegraphic Agency, ‏1989-10-16 (באנגלית)
  2. ^ Defecting Syrian Pilot Says He Flew to Freedom, AP NEWS
  3. ^ 1 2 "הטייס הסורי קיבל זהות חדשה ומתגורר מזמן בחו"ל". הארץ (בעברית). 6 באוגוסט 2010. בדיקה אחרונה ב-27 באוקטובר 2020. 
  4. ^ גקי חורי, הטייס הסורי קיבל זהות חדשה ומתגורר מזמן בחו"ל, באתר הארץ, 6 באוגוסט 2010
  5. ^ "תיכננו לחטוף העריק לדמשק", ישראל היום