בצלאל לאפין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בצלאל לאפין
אין תמונה חופשית
אין תמונה חופשית
לידה 12 בספטמבר 1856
האימפריה הרוסיתהאימפריה הרוסית האימפריה הרוסית
פטירה 9 בינואר 1939 (בגיל 82)
המנדט הבריטיהמנדט הבריטי פלסתינה א"י.
מקום קבורה בית הקברות היהודי בהר הזיתים עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות ? – 9 בינואר 1939 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
קברו בהר הזיתים
לוח זיכרון, נמצא ברחוב יהודה הלוי 13

בצלאל לאפין (12 בספטמבר 18569 בינואר 1939) היה איש עסקים, עסקן ציבור, נדבן, מהעגלונים הראשונים שהסיעו נוסעים מירושלים ליפו.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאפין נולד בעיר גרודנו ברוסיה הלבנה, י"ב אלול תרט"ז בשנת 1856 למשפחה אמידה מאוד. אביו ר' משה פישל הכהן ממשפחת לאפין, שכפי המקובל באה לפולין מצרפת, ולאמו שרה פראדל, בת הרב ר' אברהם גרשון חרלפ, אחי הרב הגאון ר' אליעזר חרלפ ממזריטש. והוא בן דודו מדרגה שנייה של ראש קהילת קובנה, הד"ר אבא לפין.

עלה לארץ ישראל עם הוריו בתרכ"ג - 1873. התיישב בירושלים ולמד בישיבת עץ חיים בירושלים. כבר ב־1882 הקים שירות עגלות סדיר בין ירושלים ויפו, במקום נסיעה ברכיבה על פרדות וחמורים, שהייתה נהוגה אז, בטרם התפתחה התחבורה הציבורית בארץ ישראל.

הוא התפרנס גם ממסחר ומקבלנות בנייה. היה פעיל במוסדות צדקה, תמך בתלמידי חכמים ותרם כסף רב לבית החולים ביקור חולים בירושלים (שימש גבאי ראשי שלו), ולבניית בית הכנסת הגדול בית יעקב השוכן בחורבת רבי יהודה החסיד.

בחצרו שבעיר העתיקה, שקבלה את השם, חצר ר' פישל נגיד, הוא מסר את הבית העליון לשימוש בית כנסת, ושם גם למדו בני ישיבת "דגל תורה", ואחרי כן נוסדה שם ישיבת תורת חיים.

לאפין ייסד חברה לגמילות חסדים בשם "מעוז לדל", בנוסף ייסד את "קרן לאפין" למתן בסכומים גדולים לנזקקים.

לאחר שעבר להתגורר ביפו בשנת 1889, הוא ניהל עסק ליבוא ויצוא ביפו בשם "ליברכט את לפין". בשנת 1895 הוא הקים ביחד עם חבריו תלמוד תורה "שערי תורה״. הוא פעל למען בית החולים שערי ציון שהיה בית החולים היהודי הראשון ביפו. עיקר עשייתו הציבורית נודעה במהלך מלחמת העולם הראשונה.

בתרל"ב נשא לאשה את מרת צירל בת ר' מיכל רבינו (אלול תרי"ד - כסלו ת"ש).[1][2]

נפטר בי"ח טבת, תרצ"ט ונטמן בהר הזיתים.

הנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדצמבר 1942 הופנתה הצעה להחלפת שם רחוב התבור בשמו של לאפין אל ראש העיר ישראל רוקח, ובשנת 1943 החליט ראש עיריית תל אביב לקרוא על שמו רחוב ומקביל לרחוב התבור בשכונת כרם ישראל. הנימוקים לקריאת הרחוב על שמו, מאחר שהיה בין מייסדי העיר ובוניה והקים בה מוסדות ציבור, חסד וצדקה רבים. מוקירי זכרו של לאפין באותה עת מחו כנגד ההחלטה וראו בקריאת הרחוב הצדדי עלבון, בטענה שמן הראו היה להנציחו ברחוב מרכזי יותר.

מאמרי דעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מדריך הרחובות, עיריית תל אביב-יפו, עמוד 236

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ [1], באתר עיריית תל אביב, להכיר את העיר
  2. ^ שכונת כרם ישראל - רחוב לפין, www.kerem-israel.info, באתר שכונת כרם ישראל בלב תל אביב הקטנה