לדלג לתוכן

ברבג'יה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
כותרת התמונה: "האזור שהתנגד לרומאים בשנת 238 לפנה"ס, הנקודות הכתומות הן המושבות הפיניקיות באי

ברבג'יה (Barbagia) או בסרדית: Barbàgia או Barbaza, הוא אזור הררי שומם המשתרע במרחבים של רכס הרי הג'נרג'נטו (Gennargentu) במרכז סרדיניה. שטח האזור הוא 1,300 קמ"ר ובו 50,000 תושבים.

שמו של האזור מקורו מהשורש הרומאי ברברים והוא נבע מהתנגדות תושביו לשלטון הרומאי. אזור זה היה האחרון באי שקלט את ההשפעות של התרבות הלטינית. המונח ברברי ניתן על ידי בני רומא לתושבים שלא דברו בניבים לטיניים וכאלה היו בני מרכז האי.

אזורים וערים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אזור ברבג'יה מחולק לארבעה אזורי משנה:

  • הצפוני - ברבג'יו העליונה : Barbagia di Ollolai או Barbagia Superiore
  • המזרחי - מנדרוליסאי: Mandrolisai
  • הדרומי - נקראת ברבג'יו המרכזית : Barbagia di Belvì או Barbagia Centrale.
  • דרומית יותר - נקראת ברבג'יו התחתונה : Barbagia di Seulo Barbagia inferiore

יש המכנים אזור מזרחי יותר על יד אוליאסטרה (Ogliastra) בשם :Barbàgia Trigònia.

האזור נכלל ב נפת נואורו הערים המוכרות בו הן: אולצי (Olzai Aritzo Gavoi, Ollolai, Fonni, Lodine, Desulo, Tonara, Orani, Orgosolo ,Oliena, Mamoiada, Belvì, Seulo, Teti (NU)|Teti, Austis, Tiana.

ערים אלו בעלי אופי מיוחד אשר יש לו השפעה על שפתם ועל תרבותם של תושבי המקום.


מסורת הטורפוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגם במוזיאון

באזור קיימות מסורות עתיקות אשר חודשו במטרה לעודד תיירות. אחת מהן היא ה הקרניבל באורוטלי (CARNIVAL IN OROTELLI) של הטורפוס thurpos. הוא חודש בשנת 1979 אחרי שהופסק במלחמת העולם השנייה. הטורפוס הן קבוצות מאורגנות של 20 עד 30 מבוגרים הצועדים יחד בלבוש שחור, בממנה מאורגן תוך הצגת מופע תאטרלי. הם חובשים לראשם בַּרְדָּס שחור, המכונה su gabbanu, העשוי מצמר מחוספס, אשר במקור נועד להגן על הרועים מפני הקור. הפנים צבועים בשחור אשר מקורו בשעם שרוף. הצבע השחור הוא השולט בקרניבל: הכיסוי ראש, הפנים והבגדים - הכל בשחור. הטורפוס נושאים על זרועותיהם או על כתפיהם פעמונים של פרות מרעה במספר ניכר וכבדים למשא. מתחת לגלימה הם לובשים בגדי משי ולרגליהם מגפים שחורות. במרוצת הקרניבל חשים תושבי המקום בהתרחשות אידוע חריג אשר מקורו במיתוס היסטורי המנציח טקס פולחני עתיק. צוותי הטורפוס מוזמנים לשמחות ואף להלוויות ותורמות לטקסיות האירוע.

הם נוהגים לצאת בסוף החורף בשלשות: זוג המתנהג כמו צמד שוורים ואחד המכוון אותם במושכות. הם נעצרים בדרך, פונים למסבאות ומבקשים משקה. במסגרת ההצגה הם משחקים את תפקיד הנפח הבודק את חוזק פרסתם - דבר המסמל את מר גורלם של האיכרים באזור.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ברבג'יה בוויקישיתוף