ברד דור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ברד דוראנגלית: Barad-dûr, מסינדרין: "המבצר האפל") היה מגדל בדיוני, אשר הופיע בלגנדריום של הסופר ג'.ר.ר. טולקין. המגדל נודע ככזה שעינו של סאורון הייתה בראשו, והיא יכלה לראות למרחקים גדולים. ברד דור היה מעוזו העיקרי של אדון האופל סאורון במורדור, ושימש כבסיס הפעולות שלו בארץ התיכונה בעידן השני ולקראת סוף העידן השלישי.

מראה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסתו של ברד דור הוחזקה בחתיכה אחת על ידי קסמו האפל של סאורון, זאת גם מדוע הוא מתמוטט יחד עם חורבן הטבעת האחת. ברד דור היה המבצר הגדול ביותר בארץ התיכונה בזמנו. הוא נבנה במקור בעידן השני, וננטש לאחר תבוסתו של סאורון במלחמת הברית האחרונה. סאורון הקים את ברד דור מחדש בסוף העידן השלישי כשחזר לכוחו, אך המגדל נהרס לנצח מיד עם חורבן הטבעת האחת.

בכתביו, ג'יי.ר.ר. טולקין מתאר מעט את המגדל מלבד אימתו וגודלו הסוריאליסטי. בכתביו המאוחרים יותר, הוא הוסיף כי גובהו של המגדל היה מעל לקילומטר, יותר גבוה מכל מגדל מודרני גם כיום.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברד דור נבנה על ידי סאורון בארץ מורדור, לא הרחק מהר הגעש המכונה הר האבדון. בניית המגדל החלה בסביבות שנת 1000 לעידן השני, ונמשכה שש מאות שנים. זו הייתה המצודה הגדולה ביותר שנבנתה מאז נפילת אנגבנד במלחמת החרון.

במהלך מלחמת הטבעת, ברד דור נקלע למצור במשך שבע שנים על ידי הברית האחרונה של העלפים והאדין במהלך העידן השני, וננטש לאחר תבוסתו של סאורון בידי יסילדור. אך מכיוון שהוא נוצר באמצעות כוחה של הטבעת האחת, לא ניתן היה להשמיד את יסודותיו בזמן שהטבעת עצמה עדיין קיימת. מאחר שיסילדור לא הצליח להשמיד את הטבעת, בסופו של דבר נבנה המגדל מחדש כאשר סאורון חזר למורדור כעבור אלפי שנים.

זמן מה לקראת סוף העידן השלישי (3009–3017 לעידן השלישי), נלכד גולום ונלקח לברד דור, בעוד שגנדלף וארגורן חיפשו אותו גם. הוא עונה בגלל מידע בנוגע למקום הימצאה של הטבעת האחת, מכיוון שלסאורון נודע כי הייתה ברשותו פעם אחת, וכך נודע לסאורון כי נמצא הטבעת האחת. מרוצה מכך שלמד מהיצור כל מה שהוא יכול, סאורון שחרר את גולום בשנת 3017 לעידן השלישי.

רק כשפרודו בגינס השמיד את הטבעת האחת, סוף סוף נפל המגדל. בלי כוחו של סאורון מהטבעת לקיים אותו, הוא לא יכול היה לעמוד. ברגע שהטבעת אחת הושלכה ללבת הר האבדון ונמסה, ברד-דור התמוטט לחורבה, ולעולם לא נבנה מחדש.

הופעות בסרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיבת המלך (1980)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסרט שובו של המלך, הוצג מודל ברד דור שנעשה על ידי סטודיו Rankin/Bass. המודל מוצג רק כמה פעמים. הוא מתואר כמבצר דמוי טירה בצלע ההר. העין של סאורון אינה חלק מהמגדל; אלא היא מופיעה בשמי מורדור

טרילוגיית הסרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לסרטי שר הטבעות מאת פיטר ג'קסון, ריצ'רד טיילור וצוות העיצוב שלו בנו "מודל" בגובה 25 מטר של ברד דור לשימוש בסרט. באמצעות סולם על הדגם, המגדל מוצג בגובה של כ -5,000 מטר, עם עינו של סאורון בקודקודו. שלמותו של ברד דור נראית בראייה פנורמית כלפי מעלה מנקודת מבטו של פרודו בסרט הראשון, כשהוא נמצא באמון הן.

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

משמעות ברד דור בסינדרין היא: "המבצר האפל". "barad" משמעותה מבצר ו-"dûr" משמעותה אפל.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]