ברהמה (תרנגול)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ברהמה
Dark Brahma Hen, Oregon 2.jpg
מיון
משפחה פסיוניים
מין תרנגול בנקיבה
שם מדעי Gallus gallus
תרנגול ברהמה זכר בטורקיה.

ברהמהאנגלית: Brahma) הוא גזע של תרנגול שהתגלה בארצות הברית בשנת 1846 ונחשב לגזע הגדול ביותר מבין התרנגולים. הוא היה מקור הבשר העיקרי בצפון אמריקה בשנים 1850-1930.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם חילוקי דעות לגבי מקור הימצאו של תרנגול זה בהיסטוריה הלא כתובה.

עדויות רבות מעידות על כי התרנגול זה התפתח בהודו במחוז ברהמפוטרה, אך יש גם עדויות נוספות המעידות שהתרנגול התפתח בסין הרחוקה ועשה את דרכו על גבי סוחרים בנגלדשים מסין להודו, שניצלו את משקלו הגדול של העוף כצידה ארוכה לדרך, הם עברו דרך נהר ברהמפוטרה שחוצה את בנגלדש ואת הודו.

המפגש הראשון של גזע זה של התרנגול עם המערב היה בארצות הברית בשנת 1846, אך בשל קצב גדילתו האיטית סוחרים הפסיקו את גידולו החקלאי והיום הוא משמש בעיקר לנוי.

חוקרים סבורים כי העוף שהובא מארצות המזרח היה בעל מאפייני עוף צייד, בר. גם בגודלו שלטענת חוקרים היה יותר גדול מגודלו היום, צבעי נוצותיו רמזו על צבעי הסוואה ומבנה גופו היה שרירי.

את הברהמה בצורתה הנוכחית אנו מכירים החל משנת 18501890.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תרנגול הברהמה בולט בגודלו (אחד הגדולים בעולם), הוא מפואר מאוד ונוצותיו עשירות. יש לו מבנה גוף נמוך, צוואר קצר ונוצות כבדות. אחד המאפיינים הבולטים הוא הנוצות שמכסות את רגליו ואצבעותיו הצהובות. תרנגול הברהמה הזכר גדול מאוד מהנקבה נוצותיו מרשימות וצבעוניות יותר. משקל הברהמה הסטנדרטי בבגרותו: זכר : 6 ק"ג נקבה: 4.5 ק"ג צבע עורו של הברהמה צהוב, צבע קליפת הביצים חום בהיר ומשקלן יכול להגיע ל-55 גרם, יש לו כמות הטלה טובה.

הברהמות האיכותיות הן עופות יפים. יציבים באופיים, חסרי פחד, ועדינים בגישתם לבני אדם. זהו עוף שמשמש גם כחיית מחמד. הוא עמיד לתנאי הקור והחום של הארץ ומתמודד איתם בקלות יחסית. גידולו האיטי של הגזע הזה, והזמן הממושך שלוקח לאפרוח להגיע לבגרות - הוציאו אותם מתוכניות הגידול המסחרי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ברהמה בוויקישיתוף