ברוך יהושע ירחמיאל רבינוביץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

האדמו"ר ממונקאץ'
הרב ברוך יהושע ירחמיאל רבינוביץ'
הרב ברוך רבינוביץ (מימין), בתמונה שצולמה על ידי רומן וישניאק
הרב ברוך רבינוביץ (מימין), בתמונה שצולמה על ידי רומן וישניאק
לידה 26 בספטמבר 1914
ו' בתשרי ה'תרע"ה
שדליץ, פולין
פטירה 26 בדצמבר 1997 (בגיל 83)
כ"ז בכסלו ה'תשנ"ח עריכת הנתון בוויקינתונים
הקודם רבי חיים אלעזר שפירא
הבא רבי משה יהודה ליב רבינוביץ
בת זוג חיה פרומא רבקה (שפירא)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

הרב ברוך יהושע ירחמיאל רבינוביץ' (ו' בתשרי ה'תרע"ה, 26 בספטמבר 1914, שדליץ פולין - כ"ז בכסלו ה'תשנ"ח, 26 בדצמבר 1997, פתח תקווה ישראל) היה האדמו"ר ממונקאץ', משנת ה'תרצ"ז עד לשנת ה'תש"ה[דרוש מקור]. לאחר מכן שימש כרבה של סאו פאולו בברזיל, ומשנת ה'תשכ"ג כיהן כרבה של חולון. באחרית ימיו ישב בפתח תקווה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד כבנם השלישי של יוטא[1] והאדמו"ר רבי נתן דוד רבינוביץ מפארציווא. שמעו הגיע לאוזני רבי חיים אלעזר שפירא ממונקאץ' שחיפש חתן לבתו היחידה - חיה פרימא רבקה. רבי חיים אלעזר נסע לשדליץ לפגוש את הילד והחליט על השידוך. התארס בגיל צעיר. נישואיו התקיימו במונקאטש בי"ז באדר ה'תרצ"ג (15 במרץ 1933)[2].

בב' בסיוון ה'תרצ"ז, בהיותו בן 22 שנה, נפטר חותנו והרב רבינוביץ הפך לאדמו"ר. הוא עמד בראשות ישיבת "דרכי תשובה" שמנתה למעלה מארבע מאות תלמידים, עסק בפיקוח על כשרות, מקוואות, גיטין וקידושין. כאב"ד וישב בדיני תורה מסובכים שהגיעו מכל המחוז. כחודש לאחר פטירת חותנו, ב-11 ביוני 1937, נקרא לשירות בן חצי שנה בצבא הצ'כוסלובקי.[3] הוא התפרסם גם מחוץ לארצו. במאמר בביטאון המפלגה הנאצית, ה"פלקישר באובכטר", נכתב שהוא "שליטה למעשה" של רותניה הקרפטית.[4]

מלחמת העולם השנייה פרצה כשנתיים וחצי לאחר מינויו לאדמו"ר. מאחר שהייתה לו אזרחות פולנית, הוא גורש עם עוד 80,000 יהודים אזרחי פולין למחנה קמניץ פודולסקי. בדרך למחנה ברח עם בנו בכורו לבודפשט. בשנת 1944 הצליחו בעזרת יעקב גריפל, נציג אגודת ישראל בקושטא, לקבל סרטיפיקטים לארץ ישראל. במהלך שהותו בבודפשט סיכן את עצמו אצל השלטונות ההונגרים כדי להציל אלפי יהודים, בין היתר בעזרת השגת סרטיפיקטים ליהודי פולין כך שיוכלו להיכנס להונגריה.

בארץ ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית הכנסת מונקאטש בפתח תקווה

בכ"ו בניסן ה'תש"ה נפטרה אשתו. הרב רבינוביץ' הפך לציוני ובעקבות כך הפסיק למעשה לשמש כאדמו"רם של חסידי מונקאטש. רובם קיבלו כעבור כ-16 שנה את בנו - רבי משה יהודה ליב רבינוביץ כאדמו"ר. בשנת ה'תש"ז נישא בשנית עם יהודית, עבר לברזיל וקיבל את רבנות סאו פאולו ויהדות ברזיל. בה'תשכ"ג מונה כרב הראשי לעיר חולון.[5] לאחר שפרש לגמלאות בשנת תשל"ו עבר לפתח תקווה והקים שם בית מדרש בשכונת כפר גנים. בפתח תקווה הוא עבר אירוע מוחי ובעקבותיו קיבל שיתוק. לאחר שהבריא חלקית הוציא לאור את הספרים "דברי נבונים" על התורה ו"בינת נבונים" על השואה על-פי מאמרי חז"ל.

ביום חמישי האחרון לחייו הדליק הרב רבינוביץ נר שלישי של חנוכה ונפטר. נקבר בבית הקברות סגולה ליד אביו, שאת ארונו העלה לישראל בה' באלול ה'תשל"ז.

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ילדיו מנישואיו הראשונים: צבי נתן דוד, חיים אלעזר, האדמו"ר רבי משה יהודה ליב רבינוביץ ממונקאץ', האדמו"ר רבי יצחק יעקב מדינוב, יוטא.

ילדיו מנישואיו השניים: רחל לביאה (גרוסמן) ומאיר בצלאל יאיר.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

נתן דוד רבינוביץ, קווים קצרים לחייו ודמותו של האדמו"ר ממונקאטש זצ"ל ופעילות ההצלה הנרחבת שלו בימי השואה, במבוא לספר בינת נבונים, מהדורת ה'תשע"ב

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]