ברונכיאקטזיס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ברונכיאקטזיס
Illu bronchi lungs.jpg
איור הריאות ובתוכן הסימפונות
שם בלועזית Bronchiectasis
סיווג
 ‑ ICD-10 J47, Q33.4
קישורים ומאגרי מידע
eMedicine article/296961 
DiseasesDB 1684
MeSH D001987
MedlinePlus 000144

ברונכיאקטזיסעברית: רחבת הסימפונות) היא מחלה חסימתית וזיהומית של הריאות. ברונכיאקטזיס מאופיינת על ידי התרחבות בלתי נורמלית ובלתי הפיכה של הסימפונות. המחלה יכולה להופיע כמום מולד או כברונכיאקטזיס נרכשת, אשר יכולה להיות מקומית או כללית, ומתאפיינת ביצירת חללים ברונכיאלים גדולים ורבים.

מהלך המחלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שני אלמנטים חשובים בהיווצרות המחלה: חסימה וזיהום. החסימה יכולה להיווצר עקב גידול, גוף זר, הפרעות בתנועת הריסנים (cilia) כגון סינדרום קרטגנר, או פקקי ריר דביקים וצמיגים, המהווים קרקע להתפתחות של זיהומים, כמו במחלת הציסטיק פיברוזיס. ברונכיאקטזיה יכולה להיווצר גם עקב זיהומים קשים, למשל במחלת השעלת וכתוצאה מזיהום ב-Staphylococcus aureus, בחיידקי הסוג Pseudomonas וב-Mycobacterium tuberculosis, אשר גורמים לנמק של הרקמה ולדלקת ריאות נמקית. (ראו- דלקות וזיהומים של הריאה).

הזיהומים בדרכי הנשימה גורמים להחלשה של הדופן, הרחבתה וכתוצאה מכך הגעה של זיהומים חוזרים אשר עלולים לגרום למורסות (אבצסים). כתוצאה מהזיהומים מתמלאים הברונכים בהפרשות הגורמות לחסימה של דרכי האוויר- המחלה בעלת אפיונים של מחלה חסימתית. מבחינה מורפולוגית, הסמפון מורחב מאד והוא מאבד לחלוטין את המבנה הנורמלי שלו. הרקמה אכולה על ידי תסנין דלקתי כבד, והאפיתל עובר מטפלזיה קשקשית (הפיכה לאפיתל שטוח רב שכבתי) וחלק ממנו חסר. יש התכייבות עם ריר המכיל כמות גדולה של חיידקים. ניתן לראות בנתיחה כי הברונכים עצמם מתמשכים דיסטלית ומאד מוארכים- מגיעים כמעט עד לאדר עצמו.

סיבוכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסימנים הקליניים המרכזיים הם שיעול, כיח מוגלתי וגניחת דם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ברונכיאקטזיס בוויקישיתוף

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי