ברזילי גבעות פולינזי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: ויקיזציה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
קריאת טבלת מיוןברזילי גבעות פולינזי
Metrosideros polymorpha.jpg
מצב שימור
נכחדנכחד בטבעסכנת הכחדה חמורהסכנת הכחדהפגיעקרוב לסיכוןללא חששמצב שימור: פגיע
פגיע (VU)[1]
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: צמחים וסקולריים
סדרה: הדסאים
משפחה: הדסיים
סוג: ברזילי
מין: ברזילי גבעות פולינזי
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Metrosideros polymorpha
גודישו-בופרה, 1829
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
פרח ברזילי גבעות פולינזי

ברזילי הגבעות הפולינזי (Metrosideros polymorpha) הידוע כ"אוהיא לאהוא" (ʻōhiʻa lehua) הוא מין של עץ ירוק-עד פורח ממשפחת ההדסיים שהוא אנדמי לששת האיים הגדולים של הוואי. זה עץ מגוון מאוד אשר צומח לגובה 15–20 מטר בתנאים מעולים, וכשיח נמוך כאשר גדל בביצות כבול או ישירות על בזלת. הוא מציג מגוון מרהיב של פרחים אשר מורכבים מאבקנים אשר צבעם יכול לנוע מאדום בוהק לצהוב. מסורות הוואיות עתיקות מתייחסות לעץ וליערות שהוא יוצר כמקודשות לאלה פלה (Pele), אלת ערי הגעש וולאקה (Laka) אלת ההולה (Hula) הריקוד הפולינזי המסורתי. עצי אויהא גדלים בקלות על לבה, והם בדרך כלל העצים הראשונים שגדלים על זרימות לבה חדשות.

תפוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברזילי הגבעות הפולינזי הוא העץ המקומי הנפוץ ביותר באיי הוואי. הוא יכול לגדול במגוון רחב של תנאי קרקע, טמפרטורות וירידת גשמים. הוא גדל מגובה פני הים עד קו העצים בגובה 2500 מטר מעל פני הים והוא נמצא בדרך כלל ביערות לחים ויבשים ורמות שיחים גבוהות. זהו צמח מעזבות של זרימות לבה חדשות. הוא גדל לאט יחסית, דומיננטי ביערות גבוהים מעל 400 מטר מעל פני הים. העץ נפוץ גם ביערות רטובים עונתיים בו הוא יהיה דומיננטי או בתערובת יחד עם עצי שיטה מקומיים.

בית גידול[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברזילי הגבעות הפולינזי יכול להופיע כעץ גבוה או כשיח שטוח ומגוון צורות ביניהם. אדמות מועדפות יהיו חומציות או נייטרליות (pH 3.6-7.4) ובמגוון רחב של סוגי קרקע. טווח גשמים רצוי בין 1000–3000 מ"מ לשנה מועדף אבל אואיה יכול לגדול גם ביערות יבשים המקבלים 400 מ"מ ליטר גשם בשנה ובביצות המקבלות יותר מ-10,000 מ"מ גשם בשנה. באדמות לחות ועמוקות אואיה צומח לגובה 20–25 מטר כאשר שיא הגובה המתועד הוא 30 מטר. לגזע מגוון צורות רחב. בעצים מסוימים הוא ישר וחלק ובאחרים מפותל ומחורץ. לעצים הגדלים ביערות יש לעיתים קרובות שורשי תמיכה בעקבות נביטה על בולי עץ או גדמים של עצים טרופים שנפלו ונרקבו כאשר עץ האואיה הגיע לבגרות. לעצים מסוימים יש שורשי אוויר לאיסוף לחות. בגבהים גבוהים או במקומות בהם הקרקע אינה איכותית או מעט גשמים צורת השיח היא דומיננטית. הפרחים יהיו בצבע אדום בהיר, אדום בוהק, אדום-כתום, ורוד, צהוב וכתום. הפרחים מופיעים כהתקבצויות בקצות הענפים. מסה של אבקנים מתארכת מהפרח ונותן לפרח צורת פון-פון אופיינית.

מיתולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במיתולוגיה ההוואית אואיה ולאואה (Lehua) היו זוג נאהבים צעירים. אלת הרי הגעש פלה התאהבה באואיה הנאה וניגשה אליו. אואיה דחה את החיזורים שלה. בהתקף קנאה פלה הפכה את אואיה לעץ. לאואה הייתה שבורה מהשינוי ומרחמים, האלים האחרים הפכו אותה לפרח והציבו אותה על עץ האואיה. בגרסאות אחרות פלה הייתה מלאת חרטה אך לא יכלה להשיב את השינוי אז היא הפכה את לאואה לפרח בעצמה. נאמר שכאשר פרח לאואה נקטף מעץ אואיה השמיים יורידו גשם המייצג את דמעות הנאהבים שהופרדו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 


  1. ^ ברזילי גבעות פולינזי באתר הרשימה האדומה של IUCN