לדלג לתוכן

ברטה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ברטה
נתונים כלליים
מייסדים Beretta עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות 1526–הווה (כ־498 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
חברת אם Beretta Holding עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום המטה ברשה עריכת הנתון בוויקינתונים
ענפי תעשייה תעשיית הנשק עריכת הנתון בוויקינתונים
מוצרים עיקריים כלי ירייה עריכת הנתון בוויקינתונים
 
www.beretta.com/en/
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
אקדח ברטה M9

ברטה (איטלקית: Beretta) היא יצרנית נשק איטלקית. כלי הנשק שהיא מייצרת, לרבות האקדחים, זוכים לפופולריות גדולה בכל העולם, ונמצאים בשימוש צבאות, משטרות, כוחות ביטחון ואזרחים פרטיים.

הקמת החברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברטה, אחת החברות הוותיקות ביותר בעולם, נוסדה בשנת 1526, על ידי ברתולומאו ברטה, בעיר ברלין שבגרמניה. ברטה הקים את החברה כדי לייצר 185 קנים לרובים, שהוזמנו עבור הנשקיה של העיר ונציה.

החברה כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

החברה נמצאת בבעלות צאצאי משפחת ברטה המקורית, עד היום. בעל השליטה הוא גוסאלי ברטה, ומנהלי החברה הם שני בניו, פרנקו ופייטרו. במהלך השנים, החברה רכשה יצרניות נשק אחרות באירופה, ומפעילה אותן כחברות-בנות.

החברה מייצרת מגוון רחב של כלי נשק, ביניהם רובים קלאסיים, רובים מתקדמים, רובי ציד, תת-מקלעים, רובי-סער ואקדחים מסוגים שונים. כלי הנשק של החברה נחשבים איכותיים, עמידים ואמינים.

האקדח מדגם 92F (בקוטר 9 מ"מ ארוך) נבחר לשמש כאקדח השירות העיקרי של כוחות ביטחון בכל העולם, לרבות בארצות הברית, וזכה לפופולריות גדולה גם בקרב אזרחים, לצד דגם 84F הקטן יותר (בקוטר 9 מ"מ קצר).

בשנת 1985, החברה זכתה במכרז לייצור אקדחים עבור זרועות הצבא האמריקני. ההזמנה הראשונה כללה כחצי מיליון אקדחים, ובעקבות הזכייה במכרז הוקם מפעל "ברטה USA" במדינת מרילנד (ארצות הברית). המפעל מייצר אקדחים עבור הצבא, כוחות הביטחון והשוק האזרחי.

אקדחים עיקריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ברטה מיני - אקדחים זעירים וקלים. אורכם כ-12 ס"מ, משקלם כ-300 גרם, והם נושאים 7 או 8 כדורים, בקוטר קטן. משמשים כ"אקדחי נשים" (לנשיאה בארנק), או כאקדחי גיבוי.
  • ברטה 80 - אקדחים בינוניים. אורכם כ-17 ס"מ, משקלם כ-650 גרם, והם נושאים בין 8 ל-13 כדורים, בקוטר 9 מ"מ קצר. משמשים ל"הגנה עצמית" (אזרחים פרטיים).
  • ברטה 92 - אקדחים גדולים. הסדרה הפופולרית ביותר. אורכם כ-20 ס"מ, משקלם כ-950 גרם, והם נושאים בין 10 ל-17 כדורים, בקוטר 9 מ"מ ארוך. משמשים בעיקר כאקדחי שירות רשמיים בכוחות הביטחון.
  • ברטה 8000 - אקדחים בינוניים מתקדמים. אורכם כ-18 ס"מ, משקלם כ-850 גרם, והם נושאים בין 8 ל-15 כדורים, בקוטר 9 מ"מ ארוך.
  • ברטה 9000 - אקדחים קטנים מתקדמים. אורכם כ-17 ס"מ, משקלם כ-750 גרם, והם נושאים בין 10 ל-17 כדורים, בקוטר 9 מ"מ ארוך.

ברטה 0.22 בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

אקדח ברטה 70S

בשנות השבעים הייתה עדנה בישראל לברטה בקליבר 0.22 אינץ' (ללא פיקה). באקדחים אלו השתמשו המאבטחים במטוסי אל על והשימוש שעשה בו מרדכי רחמים בעת תקיפת מטוס אל על בציריך הקנה לו מוניטין רב, כמו גם השימוש בו על ידי אנשי סיירת מטכ"ל בפעולת ההשתלטות על מטוס סבנה, ולפי שמועות גם השימוש בו בידי לוחמי יחידת "כידון" במוסד. בתקופה זו נמכרו אקדחי ברטה 0.22 רבים מאוד בישראל ונפוצו גם תאוריות בזכות יתרונות הקליבר הקטן. גם יגאל עמיר השתמש באקדח ברטה על מנת לרצוח את ראש הממשלה יצחק רבין.

הקליע של אקדחי 0.22 הוא בעל מסה נמוכה, כמות אבק השרפה קטנה אף היא, לכן הן יכולת העצירה והן הדיוק, שניהם נובעים מהתנע של הקליע, נמוכים בכדור זה יחסית לאקדחים בעלי קליבר גדול יותר. משום כך איבדו אקדחים אלה במהלך השנים מהפופולריות שלהם.

במשטרת ישראל משמשים עד היום אקדחי הברטה 0.22 כנשק אישי עבור שוטרים ובעיקר שוטרות בתפקידים משרדיים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]