ברטולד פרידלנדר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פרופ' ברטולד פרידלנדר

פרופ' ברטולד (טולו) פרידלנדר (נולד ב-2 באוקטובר 1942, כ"א בתשרי ה'תש"ג), הוא נשיאה של המכללה האקדמית הדסה בירושלים. הוא מכהן בתפקיד מאז אוגוסט 2012, ובעבר היה יושב הראש של החוג לביוטכנולוגיה במכללה.

תחילת חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרידלנדר נולד בסנטיאגו, צ'ילה, לגרגוריו וסטלה. על מנת ליצור קשר עם התרבות היהודית, פרידלנדר ומשפחתו היו מבקרים בעיירה סמוכה, שם נחשפו לפעילויות ציוניות ויהודיות.

כתלמיד, פרידלנדר הצטיין, וסיים את בית הספר התיכון כבר בגיל 16. הוא קיבל תואר שני בביוכימיה מאוניברסיטת צ'ילה, ואת הדוקטורט במיקרוביולוגיה ואימונולוגיה קלינית מאוניברסיטת UCLA בגיל 27. 5 שנים מאוחר יותר, קיבל דרגת פרופסורה בביוכימיה.

ישראל ומכללת הדסה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוא עלה עם משפחתו לירושלים ב-1976. פרופסור פרידלנדר שימש כמנכ"ל של מספר חברות סטרט-אפ בתחום הביוטכנולוגיה, בישראל, איטליה וארצות הברית. הוא ייעץ ושימש כחבר סגל במספר חברות ביוטכנולוגיה בארצות הברית, ישראל, צ'ילה וקוריאה הדרומית. הוא היה פרופסור אורח באוניברסיטת ראטגרס, ניו ג'רזי, מאז 2005, וידוע בניסיון רב בתחום האקדמי והתעשייתי בכל הקשור לרפואה צמחית וביוטכנולוגיה, כולל תרופות, תוספי מזון ואוכל.

פרופסור פרידלנדר הקים את תוכנית הביוטכנולוגיה במכללת האקדמית הדסה בירושלים בשנת 2008, תוכנית הביוטכנולוגיה הראשונה בישראל, והיה ליושב הראש שלה עד אוגוסט 2012, אז נבחר לנשיא המכללה.

כיום, פרידלנדר מתגורר עם אשתו, רוסי, במבשרת ציון. הוא אב לשלושה – מרסלו (1966), צבי (1969) וג'סיקה (1974).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]