בריאת העולם ביהדות ובאנומה אליש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בין סיפור בריאת העולם ביהדות לסיפור הבריאה באנומה אליש קיימות נקודות דמיון רבות, שהביאה חוקרי מקרא רבים לפתח אסכולה שנקראת בלעז פאנבבילוניזם. אסכולה זו טוענת לקשר סיבתי בין שני סיפורי הבריאה, ועל היות המסורת היהודית המשך של המסורת הבבלית. בין חוקרי הפאנבבילוניזם המוכרים ניתן למנות את מארק סמית ואת הוגו וינקלר.[1] [2] [3] [4]

בריאת השמיים והארץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר בראשית, פרק א', פסוק א' מתוארת הבריאה כך:

"בְּרֵאשִׁית, בָּרָא אֱלֹהִים, אֵת הַשָּׁמַיִם, וְאֵת הָאָרֶץ. ב וְהָאָרֶץ, הָיְתָה תֹהוּ וָבֹהוּ, וְחֹשֶׁךְ, עַל-פְּנֵי תְהוֹם." בריאת השמיים והארץ מתוארת במיתוס הבריאה אנומה אליש כביתור גופה של תיאמת על ידי מרדוך, ולכן היו פרשנים שגרסו שהביטוי "חושך על פני תהום" מתייחס אל האלה תיאמת.

ניתן למצוא אישוש לטענה, שתהום מייצג אלה, ולא את המושג המקובל של תהום, בספר יחזקאל, פרק ל"א, פסוק ד':

"מַיִם גִּדְּלוּהוּ, תְּהוֹם רֹמְמָתְהוּ; אֶת-נַהֲרֹתֶיהָ, הֹלֵךְ סְבִיבוֹת מַטָּעָהּ, וְאֶת-תְּעָלֹתֶיהָ שִׁלְחָה, אֶל כָּל-עֲצֵי הַשָּׂדֶה." (האנשה של המילה תהום).

בספר בראשית, פרק א', פסוק ו' נאמר:

"וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים יְהִי רָקִיעַ בְּתוֹךְ הַמָּיִם וִיהִי מַבְדִּיל בֵּין מַיִם לָמָיִם." - מה שמזכיר במקצת את ביתור גופה של תיאמת, למים עליונים (שמיים) ולמים תחתונים (יבשה), הוא המאבק המתואר במיתוס אנומה אליש.

עליונות גברית (המהפך)[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלבד זאת ישנם הבדלים בין פרק א' לבין פרק ב' בבראשית. באחד מהם הגבר והאישה נבראים שווים, ואילו בשני האישה נבראת מצלעו של הגבר. הפסיכולוג אריך פרום הסביר את הסתירה הזאת כמעבר תרבותי בין חברה מטריארכלית לבין חברה פטריארכלית, מעבר שנועד לתקן את החברה הראשונה. המעבר בא לידי ביטוי במיתוס אנומה אליש בהטפה של אנשר לבנו מרדוך, שכוחו של גבר גובר תמיד על כוחה של האישה. (אנומה אליש, לוח מספר 3)

התנינים הגדולים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר בראשית, פרק א', פסוק ח', נאמר: "כא וַיִּבְרָא אֱלֹהִים, אֶת-הַתַּנִּינִם הַגְּדֹלִים; וְאֵת כָּל-נֶפֶשׁ הַחַיָּה הָרֹמֶשֶׂת אֲשֶׁר שָׁרְצוּ הַמַּיִם לְמִינֵהֶם, וְאֵת כָּל-עוֹף כָּנָף לְמִינֵהוּ, וַיַּרְא אֱלֹהִים, כִּי-טוֹב." ישנה השערה שהתואר "תנינים הגדולים" לקוח מהאנומה אליש, ומייצג את הדרקונים שגייסה תיאמת לצבאה בזמן מלחמתה באלים (אנומה אליש, לוח שלישי: "ילדה תנינים, חדי שיניים, מלתעות ללא רחם, מלאה גום בחמה תחת דם. דרקונים קוצפים הלבישה קרני יראה, עטרה קרני אימה, המשילה כאלים (תיאמת)"[5]. התנינים הגדולים מוזכרים בתנ"ך "התנינים הגדולים" וכן מוזכרים במקורות ובפרשנים "הלטאות הגדולות".

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ראו כאן
  2. ^ http://members.westnet.com.au/Gary-David-Thompson/page9e.html
  3. ^ http://davelivingston.com/creationstories.htm
  4. ^ ראו כאן
  5. ^ בימים הרחוקים ההם, אנתולוגיה משירת המזרח הקדום, ש. שפרה, יעקב קליין.