לדלג לתוכן

ברית המורדים (מלחמת הכוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף ברית המורדים)
סמל הברית
סמל הברית

ברית המורדים (Rebel Alliance), או בשמה הקודם הברית להשבת הרפובליקה (The Alliance to Restore the Republic) היא ארגון בדיוני בסרטי מלחמת הכוכבים. הברית היא איחוד בין כוכבי שנוצר במטרה להוות כוח צבאי שיוכל להתנגד לשלטון האימפריה הגלקטית הוקמה על ידי קבוצת נאמנים, שביקשו לשמר את האידיאלים של הרפובליקה הישנה. המייסדים העיקריים היו הסנאטורית מון מו'תמה, הסנאטור בייל אורגנה והסנאטור גארם בל איבליס.

השנים המוקדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אמנם אנחנו לא יודעים את התאריך המדויק שבו הברית הוקמה, אך ידוע שהדבר היה בסמוך ל"מפגש האלפיים" - שנערך עוד טרם סיום מלחמת המשובטים (ניתן לראות זאת בסצנה שנפלה בעריכה מנקמת הסית'), שבסופה הפך הקנצלר פלפטין את הרפובליקה הגלקטית לישות שנקראה כעת האימפריה הגלקטית.

עם זאת, ניתן למצוא הבדל במשחק התפקידים של מלחמת הכוכבים. בגרסה שלו, הפגישות של "בית קנטהאם" שנערכו בקורסאנט, בהן דנו על עתיד הרפובליקה עדיין התקיימו וההתנגדות למעשיו של פלפטין הייתה חלושה. הדבר היה נכון עד לתקרית על הכוכב גורמאן. במהלכה ספינה צבאית בפיקודו של קפטן טארקין שביקשה לנחות על פד נחיתה בכוכב, נחסמה על ידי קבוצת מפגינים שמחו בצורה שקטה במקום וסירבו להתפנות. לאחר שטארקין קיבל אישור מרומז מהקיסר עצמו, הוא הנחית את הספינה על המפגינים וגרם לפציעתם ומותם של רבים. תקרית שההיסטוריה תזכור אותה בשם "הטבח בגורמאן".

כעת, הסנאטורים מון מות'מה, בייל אורגנה וגארם בל איבליס הבינו שלאימפריה לא הייתה כל כוונה להתייחס לזכויותיהם, או אפילו לחייהם של אזרחיה ושלמעשה הערוצים הדיפלומטיים היו חסרי תועלת כדי להתמודד עם הבעיה. בעזרתם, הוקם ארגון התנגדות שמטרתו הייתה להפיל את הקיסר, אבל האקלים האלים שהקיסרות הביאה איתה גרמה לקבוצה לרדת למחתרת כיוון שהם נכשלו במטרתם להפיל אותו.

פרוץ המרד[עריכת קוד מקור | עריכה]

המרד בראשיתו הורכב מתאים מפוזרים בכל רחבי הגלקסיה שלא שיתפו פעולה וכל אחד פעל עבור מטרותיו.

בשנת 2 BBY הסנאטורית מון מות'מה שמיעה בסנאט נאום תקיף נגד שלטונו של הקיסר פלפטין טענה כי הוא מינה את עצמו לתפקיד ודיברה בגלוי על הדחתו של הקיסר בכוח היות שהדיפלומטיה אינה עובדת. לאחר מכן היא פרשה מהסנאט וירדה למחתרת. כשגראנד אדמירל ת'רון ויד ימינו, אירהינדה פרייס, רודפים אותה על מנת לעוצרה בעוון בגידה, מון מו'תמה מכריזה באופן רשמי, קבל עם ועדה, על הקמת ברית המורדים- ברית שתחבר את כל מורדי הגלקסיה.

בין הגורמים שתרמו יותר מכל למרד הייתה עריקתו של הארגון שפיתח ותכנן את מטוס ה-X-Wing ומאוחר יותר, הצטרפות אנשי מון קלאמרי למרד. אלה הביאו עמם את הטכנולוגיה לייצור ספינות דגל שיכלו להתמודד מול איום הצי הקיסרי. לפי משחק התפקידים, חלק מהאסטרטגיה שהברית השתמשה בה הייתה של "דוקטרינת שלילת החלל" שבה הברית התקיפה את נתיבי הספינות של הקיסרות בפגיעות "פגע וברח" כדי לפגוע בקווי האספקה של הקיסרות וכדי שיוכלו להחרים לטובתם מצרכים שהיו זקוקים להם בצורה נואשת. עקב כך, הברית דאגה להתקין במטוסי התקיפה שלה מנועי על חלל וליידע אותם מראש על נתיבים רלוונטיים כדי שיוכלו לבצע התקפות כאלה ולברוח לפני הגעתם של כוחות גדולים יותר של האימפריה.

בשנת הקרב על יאבין התרחשה מתקפה גדולה של ברית המורדים על בסיס האיפריה בסקאריף ובמהלכה הושגו תוכניות כוכב המוות.

הברית ספגה אבדות כבדות וספינת הפיקוד שלה הושמדה על יושביה, אך עקב השגת תוכניות כוכב המוות והעברתן למורדים, הקרב נחשב לניצחון הראשון של ברית המורדים.

ליאה קיבלה לידיה את תוכניות כוכב המוות אך מאוחר יותר נתפסה על ידי יד ימינו של הקיסר - דארת' ויידר. אך בהמשך חולצה על ידי לוק סקייווקר, האן סולו, צ'ובאקה ואובי ואן קנובי שהצליחו להעביר את תוכניות התחנה לידי המרד. הדבר תרם ישירות לניצחון הברית בקרב יאבין. בנוסף לכך זכתה הברית בלוחם היחיד שאומן בדרכי הכוח.

המאבק ממשיך[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקרב על הות' ספגה הברית תבוסה מוחצת מול האימפריה כאשר אחד מהבסיסים העיקריים שלה - בסיס אקו, נפל בידי לגיון העלית של האימפריה, הלגיון ה-501. בהמשך המורדים אספו צי ולזכות בניצחונם הגדול ביותר - השמדת כוכב המוות השני בקרב אנדור, שבו נהרגו ויידר והקיסר עצמו.

כ-6 חודשים לאחר מותו של הקיסר הכריזה מנהיגת הברית מון מות'מה על פרוק המרד והפיכתו לרפובליקה החדשה. מון מות'מה נתמנתה כעת לנשיאת הסנאט בבירה חדשה, צ'נדרילה, שהיא גם כוכב הבית של מות'מה.

לאחר פרישתה של מות'מה עברה בירת הרפובליקה להוסניאן פריים עד להשמדתו על המסדר הראשון ונפילת הרפובליקה החדשה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ברית המורדים בוויקישיתוף