ברכות הראייה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ברכות הראייה הן קבוצת ברכות אשר יש לברכן (בעיקר) למראה אירועים או תופעות טבע היוצאים מגדר הרגיל, או המתרחשים לעיתים רחוקות או נדירות במיוחד.

כללי ברכות הראיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברכות הראייה נאמרות בשל ההתפעמות, ההתרגשות, או התרוממות הרוח הנלווית למראה או לאירוע, ועל כן נפסק בהלכה כי יש לברכן רק בגין אירוע או מראה מיוחד ויחודי המעורר תחושות כאלה אצל רוב בני האדם. סייג נוסף הוא כי הברכה נאמרת רק כאשר המברך לא ראה את אותו אירוע או מראה במשך שלושים הימים האחרונים.[1]

בגלל הספק האם מראות מסוימים אכן גורמים לרוב בני האדם את אותן תחושות ההתרגשות או התרוממות הרוח, ולאור כלל ה"ספק ברכות להקל", חלק מהן אינן נוהגות כלל בזמננו.

סוגי ברכות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ יוצאת מכלל זה הברכה על ברקים ורעמים, שנאמרת מדי יום, ולעיתים גם פעמים ביום, אם התפזרו העבים בין מופע הברקים והרעמים הראשון לשני. רא"ש מסכת ברכות פרק ט הלכה יג על פי התלמוד הירושלמי בברכות פרק ט, ושולחן ערוך, אורח חיים, סימן רכ"ז, סעיף ב'. וראה בעולת תמיד סימן שכז שכתב שיש לחלק בין ברכות הראייה האחרות, בהן רואה האדם שתי פעמים את אותו הדבר, לבין הברכות על הברקים והרעמים, שכל רעם וברק הם ראייה חדשה שראויה לברכה בפני עצמה.
  2. ^ הרב אליעזר מלמד, ‏לברך על בתי ישראל ביישובם, באתר בשבע - ערוץ 7

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואין לראות בו פסיקה הלכתית.