ברקליס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ברקליס
Barclays logo.svg
סוג: חברה ציבורית מוגבלת
שנת הקמה: 1690
מיקום המטה: רחוב צ'רצ'יל 1, קנרי וורף, לונדון
ענפי תעשייה: בנקאות ושירותים פיננסים
עובדים: 139,900 (2013)
www.barclays.com
תבליט יוסף המשביר מעל הכניסה לבנק ברקליס (כיום-מרכנתיל) ברח' אלנבי בתל אביב. מיוחס לאריק גיל

ברקליסאנגלית: Barclays) היא חברת שירותים פיננסיים בינלאומית, שבסיסה בלונדון, בריטניה. על פי המגזין פורבס, בשנת 2010, הייתה החברה הבנק ה-10 בגודלו בעולם, וה-21 בעולם במתן שירותים פיננסים.

לחברה כ-48 מיליון לקוחות בלמעלה מ-50 מדינות וטריטוריות ברחבי אפריקה, אסיה, אירופה, צפון אמריקה ודרום אמריקה. נכון ליוני 2010, היו לחברה סך נכסים של 1.94 טריליון יורו, מה שמעמיד אותה כבנק השלישי בגודלו בעולם, אחרי BNP Paribas ו-HSBC. בשנת 2012 התעוררה שערוריה בבנק כאשר התברר שהבנק לא פעל על פי הכללים, הבנק ביצע מניפולציות בריבית הליבור (הריבית הבין-בנקאית באנגליה) כמו גם בריבית היוריבור (הריבית הבין-בנקאית באירופה). בעקבות התפוצצות הפרשה, התפטרו מתפקידיהם מנכ"ל הבנק בוב דיאמונד ויושב ראש בנק מרקוס אגיוס. הפרשה עוררה גלים בארצות הברית ובבריטניה ויש שקראו להכניסם לכלא.

אשכול ניהול ההשקעות בברקליס כולל שלוש יחידות עסקיות: ברקליס קפיטל (בנקאות ההשקעות), ברקליס חברות (בנקאות מסחרית) וברקליס הון (ניהול הון).

ברקליס נסחרת בבורסה של לונדון והיא חלק ממדד ה-100 FTSE. היא נסחרת משנית גם בבורסת ניו יורק. מטה החברה נמצא בגורד השחקים ברחוב צ'רצ'יל 1 בלונדון.

קבוצת ברקליס בארץ ישראל ובישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

באפריל 1918 נפתח בירושלים סניף של בנק אנגלו-מצרים ובהמשך הוקמו סניפים נוספים ביפו, בחיפה ובנצרת. ב-1925 נרכשו מניות הבנק על ידי קבוצת ברקליס הבינלאומית והוא מוזג עם הבנקים קולוניאל בנק ונשיונל בנק אוף סאות' אפריקה תחת השם ברקליס בנק D.C.O ‏ (Dominion, Colonial and Overseas). במהלך השנים נרכשו על ידי הבנק בנקים נוספים בהם בנק אלרן, בנק פויכטונגר ובנק קרדיט לישראל.

ב-1971 מוזגו סניפי בנק ברקליס עם בנק מרכנתיל ושם הבנק המאוחד נקבע ל"בנק ברקליס-דיסקונט".

בפברואר 1993 הפסיקה קבוצת ברקליס את פעילותה בישראל כחלק מהמדיניות הכלכלית של החברה, שכללה התנתקות מבנקאות קמעונאית בינלאומית. אחזקותיה בבנק ברקליס-דיסקונט נרכשו על ידי בנק דיסקונט לישראל, שהפך לבעלים היחידי שלו (מהלך זה הוביל לשינוי שמו של הבנק לשמו הנוכחי, בנק מרכנתיל דיסקונט).

במרץ 2011 פתחה ברקליס קפיטל מרכז מחקר ופיתוח פיננסי בקריית עתידים בתל אביב, בו יועסקו 200 עובדים ישראלים בעלי ניסיון בפיתוח תוכנות ואלגוריתמים פיננסיים.‏[1]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]


P Economy.png ערך זה הוא קצרמר בנושא כלכלה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.