בשם האב (סדרת טלוויזיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בשם האב
בתמונה נראים הרב אליעזר שלמה שיק ובנו משה שיק
בתמונה נראים הרב אליעזר שלמה שיק ובנו משה שיק
סוגה תיעודי
יוצרים בת דור אוג'לבו
גל גופר
יואב לשם
בימוי בת דור אוז'לבו
ארץ מקור ישראלישראל ישראל
שפות עברית, אנגלית, אידיש
מספר עונות 1
מספר פרקים 3
הפקה
מפיק יואב לשם
מפיקים בפועל גיא ברק
חברת הפקה ביונד קריאייטיב
עורכים גל גופר
צלמים אבנר שחף
אור אבן טוב
מוזיקה אשר גולדשמיט
אורך פרק 48-50 דקות
שידור
רשת שידור כאן 11
פורמט (תמונה) 16:9, HDTV
תקופת שידור מקורית 15 במרץ 202329 במרץ 2023
קישורים חיצוניים
אתר רשמי

בשם האב היא סדרה תיעודית ישראלית, העוסקת בקהילת ברסלב "היכל הקודש" ביבנאל לאחר מותו של רב הקהילה אליעזר שלמה שיק. הסדרה שודרה בין 15 במרץ עד ה-29 במרץ 2023 בכאן 11 וכללה 3 פרקים.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרעיון לתחקיר החל לאחר שבמהלך ביקורה של בת דור אוג'לבו ביבנאל, בשנים שאחרי מות אליעזר שלמה שיק, אדמו"ר קהילת ברסלב "היכל הקודש", במסגרת עבודה על הסדרה "קשר השתיקה" עם צופית גרנט, פנה אליה בנו של הרב, משה (מוֹיישִי) שיק והציע לה להשמיע את נקודת מבטו על הפרשייה הסוערת שפקדה את הקהילה לאחר מות אביו[1][2]. מאז, במשך חמש שנים שמעו הבמאית בת דור אוז'לבו, יחד עם היוצרים גל גופר ויואב לשם, עשרות עדויות של אנשים מתוך הקהילה או שיצאו ממנה[3].

הסדרה פורסמה לאחר סכסוך משפטי ארוך שנים בין משה שיק לבין קהילתו של אביו ביבנאל. הבן טען שהוא צריך לרשת את כסאו של אביו, והציג צוואה שבה אביו ממנה אותו לנהל את עמותות הקהילה[4]. אך הקהילה התנגדה לכך והציגה הקלטה מימיו האחרונים של הרב שיק, בה אמר על בנו מילים חריפות, וכן הציגה צוואה חלופית בה כל נכסיו של הרב שיק שייכים לקהילה היות שנבנו מתרומות הציבור[5]. בפסק דינו של השופט צבי טל נמתחה ביקורת חריפה על החוזה שנחתם בין שתי עמותות בקהילה לבין משה שיק, לפיו יקבל 20,000 דולר בחודש בתמורה ל'שירותי ייעוץ' שאותם לא סיפק מעולם, ולמעשה ניתנו לו כדי להימנע מעימות. השופט אף קבע כי ההסכם בין הצדדים נחתם מתוך עושק וכפייה ולכן דינו להתבטל[6].

שם הסדרה נגזר מהראיונות עם משה שיק, בהן הוא העלה טענות על כך שעבר פגיעה מינית על ידי רב בכיר, ואביו בתגובה אמר לו שעליו לשתוק, ולא הרחיק אותו מהפוגע, שלאחר מכן אף שהה עמו ביחידות בביתם ביבניאל, שם פגע בו שוב. מעבר לכך, העביר ביקורת מקיפה על הנהגתו של אביו והגדיר את הקהילה בהנהגתו ככת, אך הבהיר כי מעשיו נבעו מתוך רצון טוב, וכי הוא מתגעגע אליו[3]. יחסיו של הבן עם האב היו רעועים מזה שנים רבות[7].

בנוסף לראיונות עם משה שיק, פורסמו בסדרה ראיונות עם נפגעות מין מהקהילה. העדות המרכזית בסדרה היא אישה שעזבה את הקהילה ויצאה בשאלה. כחלק מפרסום הסדרה היא התראיינה גם לתוכנית "כאן מקשיבים" וחזרה על טענתה, לפיה היא נאנסה תקופה ארוכה בעבודתה במטבח בקהילה, והרב שיק ניסה לשכנע אותה וגרם לה להתחתן עם האנס, כשהיא בת 14[8]. אותה אישה העידה קודם לכן, ב-2018, על כך שנאנסה ועברה התעללות מינית מתמשכת על ידי דוד שלה, דמות בולטת בקהילה, ולדבריה הרב שיק לא התייחס למכתביה[9].

סקירת הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונהפרקיםשודרה לראשונה (ישראל)
הפרק הראשוןהפרק האחרון
1315 במרץ 202329 במרץ 2023

קבלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתגובה לתחקיר הגיבו אנשי הקהילה כי משה שיק נמצא בהליכים משפטיים מולם, מתוך רצונו שמבני הציבור שנבנו מתרומות הציבור יעברו לידיו ולרשות ילדיו בטאבו, והוא מנסה להשחיר ולפגוע בפעילות העמותה מתוך אינטרס למנוע ממנה את היכולת להתמודד מולו בבתי המשפט, וציינו כי עד היום בתי המשפט השאירו את ניהול מבני הציבור בידי הקהילה[3].

נועם פתחי מישראל היום שיבח את הסדרה על כך שהיא מגלמת תפקיד חשוב בהרמת המסך מעל כת מסוכנת, וציין כי היא הצליחה לחדור את חומת השתיקה שנים לאחר מות הרב שיק[10].

סמדר שילוני מאתר ynet תיארה את הצפייה בסדרה כחשובה אך מייאשת. את מויישי שיק היא כינתה כשגריר הכי מוצלח של הסיפור, זה שמשלים את התמונה ומאשש אותה, ותיארה אותו כדמות מורכבת, שעם הפרקים הולכת ומתבהרת אך נשארת עדיין בעלת מידה של מסתורין[1].

אלישיב רייכנר ממקור ראשון כתב כי 'בשם האב' הוא לא עוד סרט רכילותי וצהוב, אלא מהווה מדריך חשוב לזיהוי תמרורי אזהרה המעידים על הסכנות שקיימות בחלק מהחצרות הללו: "מקום בו נדרשים להשליך את השכל ולהוציא את הארנק, במקום בו מופעלת אלימות פיזית ומושתקת אלימות מינית, במקום בו יש הערצה עיוורת למנהיג, ושליטה מוחלטת שלו בחיי מעריציו, כל הנורות האדומות צריכות להבהב", כתב רייכנר[11].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 סמדר שילוני, כמו בכל דוקו-כתות, הצפייה ב"בשם האב" חשובה אך מייאשת, באתר ynet, 16 במרץ 2023
 2. ^ קיץ ברבנר, ‏אלימות, מלחמות ירושה וקשר שתיקה: "בשם האב" חושפת סיפור מטריד, באתר מעריב אונליין, 19 במרץ 2023
 3. ^ 1 2 3 מרב סבר, "הייתי הבן של המלך, בתוך בית משוגעים": מוישי שיק בראיון, באתר ישראל היום, 9 במרץ 2023
 4. ^ ישי כהן, ‏צוואת הרכוש המלאה של מוהרא"ש שיק • חשיפה, באתר כיכר השבת, 15 באפריל 2015
 5. ^ סדרה דוקומנטרית חדשה 🔥 בשם האב | פרק 1 - קרבות ירושה, סרטון בערוץ "כאן 11 - תאגיד השידור הישראלי", באתר יוטיוב (אורך: 49:12)
 6. ^ כך התנהלה ברסלב ביבנאל: הפקרות כספית, חוזה שערורייתי עם בן האדמור ומוות מסתורי, באתר www.news1.co.il
 7. ^ אהרן רבינוביץ, ‏בלעדי: ההקלטות המצמררות שקורעות את הקהילה ביבנאל, באתר כיכר השבת, 7 בינואר 2016
 8. ^ כאן מקשיבים: ברחתי מהכת ביבנאל, סרטון בערוץ "כאן | דיגיטל - תאגיד השידור הישראלי", באתר יוטיוב (אורך: 13:24)
 9. ^ קשר השתיקה, עונה 1, פרק 5: יבנאל, באתר חדשות 13, 24 בדצמבר 2018
 10. ^ נועם פתחי, זוהי סדום: זוועות הקהילה החרדית ביבנאל - בסדרה חדשה ב"כאן 11", באתר ישראל היום, 23 במרץ 2023
 11. ^ אתר למנויים בלבד אלישיב רייכנר, ‏בשם האב: כשאומרים לך לזרוק את השכל, זה תמרור אזהרה, בעיתון מקור ראשון, 16 במרץ 2023