לדלג לתוכן

בשעה שהקדימו-תער"ב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף בשעה שהקדימו תרע"ב)
בשעה שהקדימו-תער"ב
מידע כללי
מאת אדמו"ר הרש"ב
שפת המקור עברית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה ספר עיון, חסידות
נושא מיסטיקה יהודית עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
הוצאה הוצאת ספרים קה"ת עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הוצאה תשל"ז, תשנ"ב
מספר עמודים 1,479
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

בשעה שהקדימו תרע"בעגה החב"דית נקרא המשך ע"ב) הוא 'המשך' של מאה ארבעים וארבע מאמרי חסידות שנאמרו או נכתבו על ידי אדמו"ר הרש"ב במהלך שנות תרע"בתרע"ו. המשך זה הוא מהיסודיים והעיוניים בכתבי חב"ד.

מבנה הספר והיסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר מורכב ממאה ארבעים וארבע מאמרים שנאמרו על סדר השנה, מחג השבועות תרע"ב ועד פרשת וירא תרע"ו[1], בכתיבתם האריך הרבי הרש"ב יותר מהנאמר. המאמרים הם רצף עניינים הכרוכים זה בזה, ועוסקים באותו עניין, ולכן נקראים בשם 'המשך'.

מלבד מאמרי ההמשך שאמר האדמו"ר הרש"ב ברבים, ישנם דרושים שלא נחלקו למאמרים ואף לא נאמרו ברבים אלא נכתבו על ידו. המאמרים והכתבים היו אצל בנו האדמו"ר רבי יוסף יצחק שניאורסון, אך למרות שחלק מהמאמרים פורסמו, ההמשך לא נדפס במשך שנים רבות, למרות בקשות החסידים במשך השנים מהאדמו"ר רבי מנחם מנדל שניאורסון[2].

בכ' בכסלו תשל"ז בהתוועדות לכבוד חג הגאולה, סיפר הרבי[3] בהפתעה על המשך המאמרים שנמצאים אצלו בשלמותם, עם חלוקת הפרקים והקיצורים, כולל החלק שלא נאמר. בדבריו סיפר שפעם חותנו היה צריך לנסוע מביתו, וחיפש מישהו שיוכל לסמוך עליו ולהשאיר בידו את הכתבים על מנת להחזירם בשלמות, והוא מסרם בידו. ר' מנחם מנדל ניצל את ההזדמנות וצילם את ההמשך. בשלב זה הסכים הרבי שידפיסו את ההמשך, ובתנאי שכל החסידים ישתתפו בעלות ההדפסה בסכום סמלי של דולר אחד. כן ביקש שבספרים לא יוזכרו שמות המדפיסים והמשתתפים בלבד שמו של אדמו"ר הרש"ב ובנו רבי יוסף יצחק.

מהדורות וביאורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שיחתו של הרבי, נדפס הספר לראשונה בשלושה חלקים[4] בשנת תשל"ז בהוצאת קה"ת. הספר חזר ונדפס בשנת תשנ"ב עם הוספות, כולל סקירת המאמרים ותיאור כתבי היד. בסוף הכרך השלישי מובאת תמצית כללית של ההמשך ('תוכן קצר'). לכבוד מאה שנה למסירת המאמר, החלו בשנת תשע"ב לעבוד על הוצאת מהדורה חדשה של הספר עם תיקונים והוספות שתכלול שבעה כרכים, ונכון לשנת תשפ"א יצאו ארבעה כרכים.

ביאורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • הרב יצחק ערד, שיעורים בהמשך המאמרים תער"ב, י"ג חלקים, תשע"ב-תשפ"ב.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אודות ה'המשך'[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ היום יום לתאריך י"ב אלול
  2. ^ בהם הרב יעקב לנדא, הרב מרדכי מנשה לאופר, "כמצווה עלי מפי כ"ק שליט"א", התקשרות, גיליון 577.
  3. ^ דברי הרבי מנחם מנדל שניאורסון בי"ט כסלו תשל"ז על הדפסת "המשך תרע"ב".
  4. ^ א' וב' המאמרים שנאמרו ברבים, וג' החלק שלא נאמר