בתי המיליונרים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בתי המיליונרים הוא כינוי לבניינים שהוקמו ברחובות בשנת 1908 ברחוב "מנוחה ונחלה". הרחוב שנסלל על ידי המתיישבים הראשונים במקום. הכינוי ניתן לבתים, מכיוון שנבנו בדגש על פאר רב.

הקמת הרחוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

רחובות הוקמה בשנת 1890 על ידי קבוצת עולים שקראה לעצמה "מנוחה ונחלה". הקבוצה שאפה להקים יישוב ללא עזרתו הכספית של הברון רוטשילד[1]. לאחר שהקימו את היישוב, הם סללו רחוב ובחרו ששמו ינציח את פועלם. הם קראו לו "מנוחה ונחלה", על שם הקבוצה[2],[3].

מאוחר יותר, הרחוב כונה "רחוב המיליונרים" בגלל אותם בתים מפוארים שנבנו בו בימי העלייה השנייה: בתיהם של אפרים זקס, יעקב ברוידה ואלעזר סלוצקין.

בית אפרים זקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית אפרים זקס

בית מס' 54 ברחוב "מנוחה ונחלה". תוכנן על ידי יוסף ברסקי שהיה אחד מהאדריכליים הציוניים הראשונים בארץ ישראל[4], ונבנה ב-1908 על ידי האמריקאי אפרים זקס. בית זה נחשב לבית גדול ומפואר ביותר משאר בתי המושבה לכן שימש לקבלות פנים לאורחים חשובים שביקרו במושבה[2][1]. הבית בסגנון אקלקטי, המשלב מוטיבים מזרחיים ומערביים. הבית בנוי מאבני כורכר מחוברות בטיט, עמודים וקשתות. בכניסה לבית שביל כניסה שלאורכו שדרת דקלי וושינגטון.

בבית נערכו קבלות פנים לאורחים חשובים שביקרו במושבה.[1]

אפרים זקס התגורר בקומה הראשונה בבית. בקומה השנייה התגוררה בתו טובה ובעלה העסקן טוביה מילר.[4]

בעשור השני של שנות האלפיים, הבית מוצג למכירה.[5]

בית אלעזר סלוצקין[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית סלוצקין

בית מספר 60 נבנה בשנת 1908 על ידי משפחת סלוצקין שעלתה לארץ מאוסטרליה באותה שנה.[6] את השטח קנה אב המשפחה אלעזר סלוצקין, אב המשפחה, שנטע בו מטעי שקדים והקים את הבית.

אלעזר סלוצקין התגורר ברחובות עד פרוץ מלחמת העולם הראשונה וכאשר פלשו העות'מאנים לארץ הוא גורש לאלכסנדריה. לאחר הגירוש מישראל משפחת סלוצקין חזרה לאוסטרליה שם אלעזר פגש את הנרי שובל, גנרל אוסטרלי שהיה בדרך למסע צבאי לארץ. אלעזר נתן לגנרל את מפתחות הבית ואמר לו:"קח את מפתחות ביתנו וכשתגיע לארץ מאחורי הציורים הקטנים על קירות הבית ישנו סיפור גדול". כיום משמש המבנה כמנהלת "תיכון דה שליט" על שם הפרופסור עמוס דה שליט ז"ל.[6][דרוש מקור: נדרש מקור אמין יותר לסיפור על המפתח]

בית סלוצקין היה בית קיץ למשפחה. כאשר הגיעו העות'מאנים לארץ, גורשה המשפחה לאלכסנדריה, ומאז עברה גלגולים רבים: המקום שימש בית לגנרל טורקי במהלכה של מלחמת העולם הראשונה בשנת 1914- 1918, בית לגנרל אוסטרלי בסיום מלחמת העולם הראשונה משנת 1918, ובית תצפית במאורעות תרפ"א.

מבנה בית סלוצקין[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניית הבית נמשכה כשנתיים ניהלה  אם המשפחה רוז.[6]

בית סלוצקין הוא בית מפואר שעוצב ונבנה בחשיבה רבה. בכניסה יש 15 מדרגות כנגד 15 "שירי המעלות" שבספר תהילים המובילות לפתח הבית. בנוסף, ישנם ארבעה פתחים כארבע רוחות השמיים כמו באוהל אברהם אבינו. בחזית הבית, בלב הגן, נמצאת בריכת נוי משובצת צדפים.

בתוך הבית ישנם ציורי קיר ייחודיים- הפרח הגדול במרכז מציין את אם המשפחה, רוז, והזר עם ששת הפרחים מציין את ששת ילדיה.

הציורים צוירו על ידי משפחת קרול שהיו בין הראשונים שעסקו בצביעה דקורטיבית וציורי קיר בטכניקה ובסגנון ייחודי אותו הביאו מפולין, ושוחזרו בפרויקט שימור אתרים לפני מספר שנים.[6]

בית יעקב ברוידא[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית מס' 56 נבנה בשנת 1908 והיה מהמפוארים בבתי המושבה. בבית התגורר יעקב ברוידא שהיה ראש חברת "מנוחה ונחלה". בכספו נבנו במושבה בית מרחץ, מקווה, תלמוד תורה ובית הכנסת הגדול. כיוון שלא היו לו בנים העביר את הבית לקרובו- רבינוביץ.[3][7]

בבית זה גם התגוררה המשוררת רחל עם שתי אחיותיה בתקופת שהותן ברחובות. על שמן קיבל הבית גם את השם "מגדל שלוש האחיות".[1][2][3]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1.0 1.1 1.2 1.3 האתר לתולדות רחובות, www.rehovot-archive.org.il
  2. ^ 2.0 2.1 2.2 מצא, גילי (19 ביולי 2010). "סיפורי בתים: סיור נוסטלגי ברחובות העיר רחובות". Ynet (בעברית). בדיקה אחרונה ב-1 במאי 2018. 
  3. ^ 3.0 3.1 3.2 תולדות רחובות, www.rehovot.muni.il (בעברית)
  4. ^ 4.0 4.1 האתר לתולדות רחובות, www.rehovot-archive.org.il
  5. ^ "בית זקס ברחובות, אשר היה הגדול והמפואר בראשיתה של רחובות ומיועד לשימור מוצע למכירה באמצעות אנגלו סכסון". BE106.NET רחובות (בעברית). בדיקה אחרונה ב-1 במאי 2018. 
  6. ^ 6.0 6.1 6.2 6.3 "בית סלוצקין רחובות". בדיקה אחרונה ב-1 במאי 2018. 
  7. ^ ביקור בבית הראשון של רחל המשוררת, NRG