בת הים הקטנה (אנימה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
בת הים הקטנה
בת הים הקטנה
Little Mermaid.jpg
人魚姫 マリーナの冒険
בת הים הקטנה
סוגה אנימה, פנטזיה, הרפתקאות, דרמה, רומנטיקה
אנימה
אורך פרק 25 דקות.
במאי טייקהירו מיאנו
סטודיו Yoshishige Kosako
רשת שידור NHK (יפן)
הטלוויזיה החינוכית (ישראל)
ערוץ ג'טיקס (ישראל)
מדבבים בשפה העברית לימור שפירא, דורון אורן, שושיק שני, דב רייזר, גיל זמק, גיורא קנת, ליליאן ברטו, שרית סרי, רותי הולצמן, שמעון כהן, חוה אורטמן, עפרון אטקין
תקופת שידור מקורית 2 בפברואר 199127 ביולי 1991
מספר העונות 1
מספר הפרקים 26

בת הים הקטנהאנגלית: Sabana's Adventures of the Little Mermaid, ביפנית: 人魚姫 マリーナの冒険) היא סדרת אנימה יפנית בת 26 פרקים שהופקה לטלוויזיה בשנת 1991 בהשראת הספר בת הים הקטנה מאת הנס כריסטיאן אנדרסן. הסדרה שודרה בטלוויזיה החינוכית ב-1992 ובשנת 2000 בערוץ ג'טיקס.

עלילת הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרינה, בת ים בודדה, מאסה בחיים התת-מימיים. לאחר ערב גורלי שבו עולה מרינה אל פני הים, היא רואה ספינה שבה מלחים חוגגים, וביניהם הנסיך אלווין. בעוד שמרינה מוקסמת ממראה עיניה, באותו יום עוברת סערה קשה והספינה טובעת.

מרינה, העדה למתרחש, נחלצת לעזרת המלחים. כל המלחים הצליחו להאחז בדבר מה במים, למעט אלווין הנסיך שטובע. מרינה לא משתהה ונחלצת לעזרתו במהרה.

מרינה עוברת מסכת ייסורים, הכוללת מעקב יומי אחר הנסיך, תוך ויתור על קולה הענוג, עד אשר מגיעה הישועה. לבסוף, אלווין מגלה מי הצילה את חייו והאהבה בין השניים פורחת. אבל, כפי שמגלים כבר ממילות השיר, מרינה בת ים ואילו אהובה הנסיך בן אנוש. אנסֶלְם הקוסם שעה לעזרת הזוג הנאהב ורקח שיקוי זמני שמאפשר לנסיך לנשום מתחת למים בזמן קצוב, ואשר מעניק לבת הים זוג רגליים (אך בהירטבה, זנבה מחליף את זוג הרגליים במהרה).

באחד הביקורים של אלווין מתחת לים, הקסה וצבא הכרישים שלה בראשות ראש פטיש דדלוק, שודדים ספינת מלחים, כדי לשדוד את אוצרתיה ובעוד מרינה וחברתה סוסת הים מימי מצילות את הספינה. הקסה מוצאת בין אוצרותיה את לוחית הזהב.

אנסלם מספר להם כי ניתן לשים קץ לסבלם וכי יש דבר היכול להעניק לשניים את האושר לו פיללו. מרינה תוכל להפוך לבת אנוש אם יחברו את 2 חלקי לוחית הזהב אשר נשברה בעת התקרית בין המלחים להקסה. אם תורכב הלוחית, יוכל אנסלם להקריא את הלחש הכתוב עליה ומרינה תהפוך לבת אנוש לנצח. לרוע מזלם, החלק המשלים של לוחית הזהב נמצא אצל לא אחרת מהקסה, מכשפת הים המרשעת.

למעשה, הקסה מעוניינת בלוחיות מאותה הסיבה - לפני שנים רבות היא הייתה בת אנוש, ולא סתם בת אנוש - אלא קוסמת ואהובתו של אנסלם. אך מאחר שהקסה התחילה להשתמש ביכולותיה למטרות רעות, אנסלם נאלץ להילחם בה, עד אשר גבר עליה בקרב. לאחר הניצחון שנחל, דן אנסלם את הקסה לחיות כחצי צלופח-חצי אשה, מתחת לפני הים ולחיות בכיעור נורא (בניגוד גמור להיותה בת אנוש יפהפייה).

הסדרה עוקבת אחר נסיונותיו של הזוג להשיג את החצי השני של לוחית הזהב. המשימה מסתברת כקשה משחשבו בשל מזימותיה של הקסה וניסיונותיה החוזרים-ונשנים להפרידם ולהשיג את זוג הלוחיות עבורה. לעזרתם נחלצים אנסלם, טיבי הבונה שלו, מימי סוסת הים של מרינה (שעוזרת להם בעזרת הצרחות צורמות האוזן שלה) ורנדי חברו הטוב של הנסיך.

הדמויות הראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מרינה – הגיבורה הראשית של הסדרה. בתולת ים. לאחר שהצילה את חייו של הנסיך אלווין היא התאהבה בו והחלה לרצות להפוך לבת אדם על מנת שתוכל להיות עם אלווין.
 • אלווין – הנסיך והחבר של מרינה.
 • אנסלם – מכשף זקן וטוב לב שעוזר למרינה ולאלווין, בפרק "היזהרו במשאלות" סיפר שהקסה והוא היו צעירים היא בגדה בו לקחה את קמע העוצמה שלו, כעונש הוא גזל את יופייה וכוחה ושלח אותה לים.
 • טיבי – בונה המחמד של אנסל, שבדומה להקסה, גם הוא מטיל עליו משימות ומזכה אותו בצדפות אחריהן.
 • מימיסוסונת הים של מרינה. בעלת צרחה חזקה שמבלבלת את התוקף אותה.
 • בובו - דג שהוא חבר של מרינה ומימי ומומחה בריגול ומרבה לרגל אחרי המכשפה הקסה.
 • רנדי – חברו הטוב של אלווין.

הרעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הקסה – מכשפת הים. יריבה העיקרית של מרינה.
 • דדלוקכריש פטיש לא מבריק במיוחד, לפעמים מבטא טוב לב והגינות הסייד-קיק של הקסה אשר נוהגת לנסות עליו את שיקוייה ושולחת אותו לבצע את משימותיה.
 • מנטה - מנטה שמשמש כלי תחבורה של הקסה וגם מרגל בשבילה.
 • תמנון ענק תמנון שלוקח שבויים עבור המכשפה הקסה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]