ג'ו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ג'וֹ (杖:じょう, jō?) הוא מקל עץ המשמש ככלי נשק יפני מסורתי. הוא פותח ביפן העתיקה לצורך אימון סמוראיים ולדו-קרב. הג'ו משמש לרוב בג'וֹדּוֹ (אומנות המקלות) ובאייקידו. בנוסף ישנם כוחות משטרה יפנים שעדיין משתמשים בג'ו.

ג'ו

מקור[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי האגדה הג'ו הומצא על ידי סמוראי בשם קטהסויושי (夢想 權之助 勝吉) לאחר שתקף סמוראי אחר בשם מיאמוטו מוסאשי (宮本 武蔵 ) והלה הכה אותו עם עץ מדורה שהיה זרוק לידו, והפיל אותו. קטהסוישי כל כך הורשם, שהוא עזב את המקום והקים בית ספר ללחימה במקל כנגד חרב.

שימוש בג'ו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הג'ו הוא כלי נשק, הדורש טכניקה, דיוק וזריזות ולא כוח. המכות של הג'ו מכוונות לרוב למקומות פגיעים בגוף האדם דוגמת הרקות. הג'ו קצר מהבו ולכן דורש זריזות גדולה יותר, אך הג'ו ארוך יותר מהבוקן (חרב עץ) ולמרות זאת דרושה מיומנות גבוהה כדי להילחם בקרב של ג'ו נגד חרב. בשונה מהחרב והסכין את הג'ו אפשר לתפוש בכל מקום לכן מספר המכות האפשריות בו הוא כמעט אין סופי.

באייקידו[עריכת קוד מקור | עריכה]

באייקידו יש לג'ו שלושה שימושים מרכזיים: ג'ו-דורי - הנגא (NAGE - מבצע הטכניקה) לא מחזיק בנשק, והאוקא (UKE - התוקף) תוקף בעזרת מקל. על הנגא להגן על עצמו מהתקפות שונות כגון דקירה לבטן מכה לצד הראש ומכה לחזית הראש. ג'ו-נגא - הנגא מחזיק במקל והאוקא תופס את המקל שלו, הנגא צריך להטיל את האוקא או לנעול אותו בבריח. ישנן תפיסות שונות ורבות בהן יכול האוקא לתפוס את המקל של הנגא, לכל אחת מהן יש עשרות הגנות שונות. ג'וגי - הג'וגי הוא קאטה של תנועות בעזרת המקל המדמות קרב בין לוחם בעל מקל לכמה תוקפים התוקפים לרוב בחרבות (אין שום תוקפים במציאות והקאטה נעשית לבד). הג'וגי בוחן את איכות המכות של האייקידוקה. ישנם שלושה ג'וגים באייקידו, ג'וגי 1 - 3.

בג'ודו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בג'ודו (אומנות המקלות) יש שני סוגים של שימושים. הראשון הוא הג'וגי, גם כן רצף של מכות כנגד סייפים. הקאטות הן סה"כ דומות לקאטות באייקידו רק שבג'ודו יש 12 קאטות שונות. השימוש הנוסף הוא משטרתי. כיוון שמאז ומעולם האומנות הייתה קשורה מאוד לאכיפת החוק, גם בלימוד האומנות לומדים דברים רבים הקשורים לעניין, לדוגמה שימושים שונים של המקל כדי להכניע, לרתק ואף לקשור את בן הזוג.

מאפייני הג'ו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הג'ו עשוי לרוב מעץ אורן (בימינו בעיקר אורן טיוואני), לכל אדם מתאים ג'ו באורך אחר, ג'ו צריך להגיע מהרצפה עד לבית שחיו של האוחז בו, כך שאורכו הממוצע הוא 128 ס"מ. עובי הג'ו הוא בין 24 ל-30 מ"מ, עובי המקנה לו חוזק ועמידות בד בבד עם משקל מתאים ונח לשימוש. על הג'ו להיות ישר לכל אורכו על מנת לשמור על הדיוק בלחימה איתו. ג'ו ישר מתגלגל היטב על רצפה ישרה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ג'ו בוויקישיתוף