ג'ואן וולך סקוט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ג'ואן וולך סקוטאנגלית: Joan Wallach Scott; נולדה ב-18 בדצמבר 1941) היא היסטוריונית אמריקאית, העוסקת בהיסטוריה אינטלקטואלית של צרפת, ובייחוד בהיבטים המגדריים שלה. היא משמשת כיום כמופקדת הקתדרה על שם הרולד פ. לינדר במכון למחקר מתקדם, בפרינסטון, ניו ג'רזי.

חייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

וולך סקוט סיימה את חוק לימודיה באוניברסיטת ברנדייס ב-1962 וקיבלה דוקטורט מאוניברסיטת ויסקונסין-מדיסון ב-1969. לפני הגיעה למכון למחקר מתקדם היא הורתה באוניברסיטאות אילינוי, נורת'ווסטרן, קרוליינה הצפונית, ראטגרס וג'ונס הופקינס. היא הייתה המייסדת והמנהלת של מרכז פמברוק להוראת ומחקר הנשים, מופקדת הקתדרה על שם ננסי דיוק לואיס להיסטוריה ופרופסור להיסטוריה באוניברסיטת בראון. היא חברת מערכת בכתבי העת Signs, differences והחל מינואר 2006 Journal of Modern History. וולך סקוט עמדה בראש הוועדה לחופש אקדמי וקביעות באיגוד האמריקאי של הפרופסורים של האוניברסיטאות American Association of University Professors (AAUP). בין תלמידיה הבולטים ניתן למנות את לאורה אוסלנדר מאוניברסיטת שיקגו, מארי לואיז רוברטס מאוניברסיטת ויסקונסין-מדיסון, ודגמר הרצוג מאוניברסיטת העיר ניו יורק.

היא הייתה נשואה לדונלד סקוט, פרופסור להיסטוריה אמריקאית באוניברסיטת העיר ניו יורק, היא אימו של אנתוני או. (טוני) סקוט מבקר סרטים בניו יורק טיימס. היא אחייניתו של אלי וולך.

סקוט במחקריה מנסה לבחון מחדש את אושיות הפרקטיקה ההיסטורית הקונבנציונלית, בכלל זה גם את טבעה של ההוכחה ההיסטורית והחוויה ההיסטורית ותפקיד הנראטיב בכתיבת ההיסטוריה. מחקרה מושתת על הגות פילוסופית מעמיקה, כמו גם על חשיבה מחודשת של תפקידה כהיסטוריונית, היא תרמה להתמרת שדה ההיסטוריה האינטלקטואלית. מאמרה "מגדר: קטגוריה שימושית של ניתוח היסטורי", שפורסם ב-1986 ב-American Historical Review היה מהבולטים בפרסומיה והוא ממנביטי היסטורית המגדר במחקר ההיסטוריה האנגלו-אמריקאי. כיום היא חוקרת את היחסים המגדריים ככוח אוניברסלי המשפיע על הפוליטיקות הדמוקרטיות. פרסומיה של סקוט תורגמו למספר שפות, בכללן צרפתית, יפנית, פורטוגזית וקוריאנית.

בין הפרסים ותואר הכבוד הרבים בהם זכתה היו פרס הרברט בקסטר אדמס מהאיגוד ההיסטורי האמריקאי, פרס לזכר ג'ואן קלי, פרס הנס זיגריסט עבור מחקר יוצא דופן בלימודי מגדר, ופרס ננסי לימן רוקלר מהאיגוד ההיסטורי האמריקאי. היא בעלת תוארי כבוד מאוניברסיטת בראון, סוני סטוני ברוק, אוניברסיטת ברגן בנורווגיה ואוניברסיטת הרווארד.

ספריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • The Glassworkers of Carmaux: French Craftsmen and Political Action in a Nineteenth Century City (Harvard University Press, 1974)
  • Women, Work and Family (coauthored with Louise Tilly) (Holt, Rinehart and Winston, 1978)
  • Gender and the Politics of History (Columbia University Press, 1988)
  • Only Paradoxes to Offer: French Feminists and the Rights of Man (Harvard University Press, 1996)
  • Parité: Sexual Difference and the Crisis of French Universalism (University of Chicago Press, 2005)
  • The Politics of the Veil (Princeton University Press, 2007).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]