ג'יימס סטוקדייל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ג'יימס סטוקדייל
ג'יימס סטוקדייל יורד ממטוסו לפני נפילתו בשבי

ג'יימס בונד סטוקדיילאנגלית: James Stockdale;‏ 23 בדצמבר 1923 - 5 ביולי 2005) היה איש צבא אמריקני, סופר ומועמד לתפקיד סגן נשיא ארצות הברית.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

סטוקדייל, יליד אילינוי, סיים את אקדמיה של הצי בשנת 1946. לאחר מכן נכנס לקורס טיס.

ב-1965 נפגע מטוס הסקייהוק שלו מאש נ"מ מעל צפון וייטנאם. סטוקדייל צנח ונחת בכפר קטן, שבו נשבה והוכה. הוא הוחזק בכלא הילטון האנוי הידוע לשמצה במשך שבע שנים וסבל עינויים קשים עד שחרורו ב-1973. ב-1976 זכה במדליית הכבוד, שהצטרפה ל-24 עיטורים אחרים שבהם זכה במהלך שירותו, כולל מדליית השירות המצוין של הצי (3 פעמים), כוכב הכסף (4 פעמים), אות לגיון ההצטיינות, צלב התעופה המצוינת (פעמיים), כוכב הארד (פעמיים), מדליית האוויר, עיטור לב הארגמן ומדליית השבי. מהצי פרש בדרגת סגן אדמירל (מקבילה בערך לדרגת תת-אלוף).

אחר שחרורו עסק במחקר צבאי באקדמיה. כתב מספר ספרים, הן על פילוסופיה, שבה הייתה לו השכלה אקדמית, והן על חוויותיו במלחמה. יחד עם אשתו כתב את "באהבה ובמלחמה - סיפור התנסות והקרבה של משפחה". ספר זה עובד לסדרת טלוויזיה מצליחה.

ב-1992 פנה אליו רוס פרו, המועמד העצמאי לנשיאות ארצות הברית, והציע לו לשמש כסגנו. סטוקדייל, שהכיר את פרו בשל פעילות בענייני סיוע לשבויי מלחמה, נאות. אולם הוא זכור ממערכת בחירות זו בעיקר בשל הופעתו האומללה בעימות הטלוויזיוני בין המועמדים לסגן נשיא. סטוקדייל הסביר שלא היה לו מושג שפרו, שחזר למרוץ אחר פרישה ממנו, עדיין מצפה ממנו לרוץ איתו כסגן נשיא, ודבר זה הביא לכך שכאשר הבין את הדבר נותר לו זמן מועט להתכונן להופעה הטלוויזיונית.

ב-2005 הלך לעולמו לאחר תקופה ארוכה של מחלת אלצהיימר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ג'יימס סטוקדייל בוויקישיתוף