ג'ייסון גרייס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ג'ייסון גרייס
Jason Grace
שם ספר גיבורי האולימפוס
הופעה ראשונה

הופעה ראשונה: גיבורי האולימפוס

(הוא הוזכר לראשונה כשג'ייסון גרייס בגיבורי האולימפוס, אבל היה גם בפרסי ג'קסון.)
הופעה אחרונה גורלו של אפולו
יוצרים ריק ריירדן
מידע
סטטוס מת
גיל 17
תאריך לידה 1 ביולי 1996
גזע אל למחצה
מין זכר
מקצוע פראיטור של הלגיון השנים עשר פולמינטה
שיוך מחנה יופיטר, מחנה החצויים
כוחות זימון ברקים, זימון וונטוס ידידותי בשם סער, תעופה
סגנון לחימה לוחמה רומית
דת רומית פגאנית
תאריך פטירה 2018
דמויות קשורות
משפחה יופיטר (אב)
בריל גרייס (אם)
תאליה גרייס (אחות)
יונו (אם חורגת)
חברים ריינה רמירס אריאנו, פייפר מקלין, ליאו ואלדז, גליסון הדג', אנבת' צ'ייס, פרסי ג'קסון, הייזל לבסק, פרנק ז'אנג
אויבים קריוס, אוקטביאנוס, הענקים גאיה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

ג'ייסון גרייס (באנגלית: Jason Grace) הוא דמות בדיונית בסדרת ספרי גיבורי האולימפוס מאת ריק ריירדן, המבוססת על המיתולוגיות היוונית והרומית.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראשית חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ייסון גרייס נולד ב-1 ביוני לצד הרומי של האל זאוס, יופיטר, ולבת זוגו, שחקנית בשם בריל גרייס. אחיה הקטן של תאליה גרייס. על פי כרונולגיית פרסי ג'קסון המבוססת על שנת יציאתו של הספר הראשון של פרסי ג'קסון והאולימפיים, הוא נולד ב-1994 כיוון שבספר "אות אתנה" מוזכר שהוא בן 16 בעוד שבאותה שנה לפרסי ימלאו 17.

בתקופת ינקותו צוותה אימו בידי הרה להביאו לבית הזאבים, ולקחה לה אותו, וזאת הייתה הפעם האחרונה שג'ייסון ראה את אימו ואחותו.

הזאבה לופה התבקשה לקחת אותו למחנה יופיטר הרומי, של הליגיון ה-12 פולמינטה. ג'ייסון ממוין לקוהורטה החמישית, שנחשבה לקוהורטה הכי פחות טובה, ושם הוא מבלה את ילדותו. הוא מתגלה כלוחם חזק ביותר, ונלחם בעזרת מטבע שהופך לחרב או לרומח. הוא מביא כבוד לקוהורטה וממויין להיות הקנטוריון שלה, ולבסוף אפילו אחד משני פראיטורי המחנה. כמה שנים אחריו מצטרפת למחנה ריינה רמירס אריאנו, בת בלונה, אלת מלחמה רומית, ומקבלת מעמד של קנטוריונית ופראיטורית יחד עם ג'ייסון, ואף מתאהבת בו בהמשך.

לא ידוע הרבה על משימותיו והרפתקאותיו של ג'ייסון מטעם המחנה הרומי, אך החשובה שבהן הייתה תקיפת מבצר הטיטאנים, מצודת אותריס, שכיום נמצא ליד סן פרנסיסקו, בזמן מלחמתם של בני מחנה החצויים בטיטאנים כמוקד התקיפה שלהם, מנהטן. ג'ייסון הורס את המבצר ומפיל את הטיטאן המנהיג שלו, קריוס.

גיבורי האולימפוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – גיבורי האולימפוס

בספר הראשון, ג'ייסון מתעורר באוטובוס בית ספר ומחזיק בידה של נערה כלשהי, כשהוא לא זוכר דבר מעברו. הוא אינו זוכר מה הוא עושה שם, ולמעשה, כלל אינו זוכר את עצמו. ג'יסון מגלה שלנערה שהחזיק את ידה קוראים פייפר, ולנער שיושב מלפניו קוראים ליאו, ושניהם טוענים שהם מכירים אותו כבר כמה חודשים. הם מגיעים לגרנד קניון ומותקפים על ידי שלוש רוחות סערה. בקרב הם מנצחים ואנבת' צ'ייס בת אתנה ממחנה חצויים לוקחת אותם למחנה.

אנבת' מספרת להם שבכלל חיפשה את פרסי ג'קסון, גיבור המחנה שאבד שלושה ימים קודם. במחנה החצויים ליאו מתגלה כבן הפייסטוס, פייפר כבת אפרודיטה וג'ייסון כבן זאוס, אולם ג'ייסון קורא להם בשמותיהם הרומים. נבואה חדשה יוצאת מפי האורקל רייצ'ל דר, שעל פיה הענקים (גיגאנטים) יקומו לתחייה כמו שעשו הטיטאנים שנה קודם, ושני סוגים של איחוד צריכים לקרות בשביל לנצח אותם: איחוד בין יוונים לרומאים ובין אלים לחצויים שבעה חצויים יהיו אלה שיפילו אותם: יוונים ורומים.

ג'ייסון יוצא למסע חיפושים על מנת לשחרר את הרה שנלכדה בידי הענקים. במהלך ההרפתקה הוא מוצא את אחותו תאליה, שהפכה לציידת ארטמיס, והא מגלה לו שאימם מתה. המסע מצליח ובמהלכו לג'ייסון חוזר כל הזיכרון. הוא מספר לחבריו במחנה החצויים על כך שהרומים קיימים ועל מסע החיפושים העתידי שלהם והם מתחילים לתכנן אותו. שוררת שנאה עתיקת יומין בין היוונים לרומים ויהיה קשה לאחד ביניהם. הם בונים את ספינתם, ה"ארגו 2"

במחנה הרומי פרסי ג'קסון גם מאבד הזיכרון והופך לגיבור לאחר שהביס שני ענקים והופך לפראיטור המחנה, במקביל להצלחתו של ג'ייסון אצל היוונים. בספר השלישי ג'ייסון, אנבת', פייפר, ליאו, (שהתגלו כארבע מהשבעה), בליוויו של סאטיר המכונה המאמן הדג'. אוספים אליהם את פרסי ושני חבריו הרומים החדשים, הייזל ופרנק. ג'ייסון מתראה מחדש עם ריינה. הם נוחתים אצל הרומאים אבל רוח רעה משתלטת על ליאו וגורמת לו להפציץ את המקום. הם בורחים, והרומאים מחליטים לתקוף את מחנה החצויים.

יש להם מספר משימות על מנת להשלים את המסע:

  • חילוצו של ניקו די אנג'לו, אחיה למחצה של הייזל מהצד היווני של אביהם האדס\פלוטו, מכד בו נלכד בידי ענקים.
  • מציאת פסלה של אתנה, אתנה פרתנוס, שהרומאים גנבו מהיוונים, ושהם מאמינים כי הוא מסוגל לעשות שלום בין העמים. הוא נמצא ברומא.
  • סגירת שערי המוות, שימנעו מהענקים את המחזוריות של חזרה מטרטרוס, שישי לו כניסה מעולמינו ויציאה באותם דרך, ושחייב להיסגר משני הצדדים.
  • הריגת הענקים

הם נוסעים לרומא המקורית, שם תיקח אנבת' את פסל אתנה פרתנוס. הם משלימים את המשימה ופרסי, ג'ייסון ופייפר מצילים את ניקו, אבל אנבת' ופרסי נופלים לטרטרוס, החמישה האחרים יחד עם ניקו יוצאים למסע, בהדרכתו של האחרון, לכניסה של שערי המוות מעולם החיים, בספר הרביעי. הם נפגשים לבסוף ומי שנשארו בפנים היו בוב (טיטאן שפרסי, תאליה וניקו מחקו לו את הזיכרון. הם אמרו לו שהוא בכלל לא טיטאן אלא משרת של האדס), חתולו המנומר בוב הקטן, ודמסן (הענק הנחמד היחיד עקב היותו המנוגד של ארס, אל המלחמה).

בינתיים, הרומאים מתכוננים למלחמה ביוונים ומנהיגם, אוקטביאנוס, "הטוען לכתר" (הכוונה לפראיטור) הוא המנהיג שלהם, שבהחלט שונא את היוונים.

ניקו, הדג' וריינה (שברחה ממחנה יופיטר והצטרפה אליהם) לוקחים את אתנה פרתנוס חזרה למחנה החצויים, בעוד שהשבעה יוצאים לפרתנון שביוון על מנת להילחם בענקים, ששם הם נמצאים. הם מגיעים לשם והורגים את הענקים ביחד עם הוריהם האלים (עם אישותם היוונית). בעזרת ג'ייסון, זאוס הורג את פורפיריון, הענק המנוגד לו ומלך הענקים. אך גאיה, אימם של הענקים שנלחמת איתם, מתעוררת במחנה החצויים. זאוס זורק את השבעה למחנה, פשוטו כמשמעו, על ה"ארגו 2", ובמחנה ליאו וג'ייסון מצליחים להפיל את גאיה, תוך כדי שליאו נהרג, אך הוא חוזר לחיים ובלי להודיע לחבריו מצטרף לחברתו, קליפסו.

גורלו של אפולו[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – גורלו של אפולו

בסדרה הזו, שעדיין לא נכתבה עד הסוף, אפולו, אל השמש, הנבואה, המוזיקה, הרפואה והאומנות, פוגש את פרסי, ושואל אותו איפה השישה האחרים, אז הוא מספר לו שג'ייסון ופייפר מחפשים את ליאו שאבד.

בגורלו של אפולו 3, יוצא ג'ייסון גרייס עם פייפר מקלין, מג ואפולו למצוא את נעליו של הקיסר השלישי שהתגלה, קליגולה, הנחשב לאחד מהקיסרים הרומאים האכזריים ביותר שהיו. לפני יציאתו, גייסון ופייפר יוצאים למבוך לאחר חלומות רעים שקיבלו, שמם הוא מופרד מפייפר ומגיע לאורקל הרופילה אשר מוסרת לו נבואת חידות שבה אומרת לו כי כאשר יצא למסע עם אפולו, הוא או פייפר ימותו. ג'ייסון לא מוכן שפייפר תיהרג ולאחר שהיא נפצעת בראשה הוא מקריב את עצמו ונהרג מדקירה של חנית בגבו. הוא מת בגיל 17 בקרב נגד קליגולה כדי להציל את חבריו, לפני שיצאו למסע ג'ייסון מבקש מאפולו שיבנה את העיצוב שהכין למחנה הרומאי והיווני, במקרה ולא ישרוד. הלוויה שלו מתרחשת במחנה יופיטר בגורלו של אפולו:קברו של הרודן. בספר החמישי ג'ייסון נראה לאפולו בחלום.

נשק[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר הראשון ג'ייסון משתמש בנשק שקיבל ממחנה יופיטר, מטבע זהב בו מוטבעת דמותו של אוגוסטוס קיסר ושיכול להפוך לחרב או לרומח. החרב נהרסת באחד מקרבותיו והוא משתמש בחרב רגילה.

משפחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחותו של ג'ייסון, תאליה גרייס, נולדה מצד אישיותו היווני של זאוס. תחילה יצא זאוס באישיותו היוונית עם בריל, הוליד לה בת ועזב אותה. לאחר שבע שנים חזר אליה עם אישיותו הרומית וגם הוליד ילד: ג'ייסון. זאוס\יופיטר הקדיש את ג'ייסון להרה על מנת שלא תכעס עליו שבגד בה ותנסה לפגוע בהם, והיא נהייתה מעין אפוטרופוס בשבילו.

בספר גורלו של אפולו3 - המבוך הבוער, מתגלה כי פייפר נפרדה ממנו מספר חודשים אחרי המסע כדי לגלות את עצמה וכי הרגישה שהשידוך בניהם נעשה בידי הרה ולא באמת היה להם עבר, היא הרגישה שהוא חבר טוב מאוד שלה, אך לא "חבר" במובן הרומנטי, והוא עבר להתגורר בפנימייה, אבל בספר היה רמזים שיש ביניהם עדיין רגשות רומנטיים.

במהלך הקרב שלו מול קליגולה, נתקעת חנית בגב שלו והוא מת .

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]